ČÍNA - Luo Jao-sing, "hrdina boje proti SARS" provincie Kuang-tung za rok 2003, byl jedním ze sedmi lidí, kteří přijali téměř 14,5 milionu jüanů (cca 40,5 mil. Kč) v úplatcích od výrobců očkovacích látek za posledních pět let, jak uvádí deník Nový expres (The New Express) a další čínská média.

Mezi lety 2001 a 2006 Luo, bývalý ředitel Institutu plánování imunizace v Centru kontroly onemocnění provincie Kuang-tung, Cchaj Chang-ang a dalších pět lidí 69krát přijalo úplatky od různých výrobců očkovacích látek. Luo sám dostal téměř 11,2 milionu a Cchaj 2 miliony jüanů. Luo dostal tolik peněz v hotovosti, že si musel pronajmout byt, ve kterém si peníze uložil.

U soudu Lou nepopřel, že dostával úplatky. Řekl, že přijímal poplatky za to, že pomáhal výrobcům vakcín při prodeji jejich produktů. Dotyční výrobci uvedli, že Luo ovládal nákupy očkovacích látek pro celou provincii. Jejich výrobky by se nedostaly na trh, kdyby Luovi nezaplatili. Jeden z výrobců prozradil, že tržní "poplatek" za každou vakcínu proti planým neštovicím byl 5 jüanů a 2 jüany za každou vakcínu proti chřipce.

Luo řekl, že si peníze nejdříve ukládal do domácího sejfu, ale jak se hotovost hromadila, už nebylo kam peníze v bytě dávat. Netroufl si uložit peníze do banky, a tak si za tím účelem pronajal byt v zahradní čtvrti Sin-chung.

Nikdy se nepokusil peníze utratit a ani nevěděl, kolik hotovosti v bytě má. Čím víc peněz nahromadil, tím nervózněji se cítil a v dubnu 2006 se přiznal ke svému zločinu na prokuratuře distriktu Ču-chaj.

Luo řekl: "Nevím, kolik peněz jsem dostal." Připustil také, že se nikdy nebavil o tom, jak by se měl o peníze rozdělit s Cchaj Chang-angem a ostatními. Řekl, že ho nezajímala přesná částka, dokud věděl, že má hodně.

Prokuratura distriktu Ču-chaj údajně našla v jeho bytě v zahradní čtvrti Sin-chung 12,5 milionu jüanů.

Luo byl souzen 2. srpna na Městském lidovém soudu v Kuang-čou. Analytici očekávají, že proces odhalí sérii případů korupce v Centru kontroly onemocnění. Soud by měl údajně brzy dospět k rozhodnutí.