Čínské bezpečnostní a policejní jednotky zaútočily na dva reportéry, kteří se pokoušeli pořídit zprávu o požáru. Napadená reportérka utržila povrchová zranění a druhý reportér přišel o fotoaparát.

Fotograf Jang Jing-po a reportérka Na Jing z Jün-nanského informačního deníku měli napsat zprávu o požáru továrny na pryžové houby ve městě Kchun-ming, provincie Jün-nan v Číně, při kterém zemřelo osm lidí a dva byli zraněni.

Když se reportéři dostali na místo, okamžitě je obklopilo deset policistů a členů soukromé bezpečnostní služby.

Jang se prokázal svým novinářským průkazem, ale ten muže nezajímal; odstrčili ho a rozbili mu fotoaparát v ceně 6000 dolarů. Strážníci pak násilím odtáhli z místa reportérku Na Jing a způsobili jí několik pohmožděnin na rukou.

Kolem místa nebyly žádné zátarasy a přístup do oblasti nebyl zamezen.

Paní Na řekla: "V tu chvíli jsem byla hrozně rozčilená a vyděšená. Obklopili mě policisté a hlídači. Táhli mě víc než deset metrů. Pak jsem uviděla, že mému kolegovi rozbili foťák. Všichni vesničané, co to viděli, řekli, že policie byla příliš brutální."

Jeden ze svědků prohlásil, že když incident začali natáčet další reportéři, objevila se jiná skupina lidí, kteří jim zakryli výhled a zabavili videokameru. Jednomu z reportérů zabavili dokonce i pero.

Další reportéři zastrašováni

Když dva reportéři volali o pomoc do Jün-nanského informačního deníku, poslala redakce na místo další tři reportéry.

Ještě než se reportéři dostali na místo, u místního velkoobchodu je zadrželi hlídači bezpečnostní agentury s odznaky "Kchun-ming Ťün-čchi živnostenská a obchodní společnost, s. r. o."

Hlídači je vystrkovali ven se slovy: "Snažíte se umřít? Ještě krok a rozbijeme foťáky i vám!"

Fan Sin-tchao, vedoucí fotograf Jün-nanského informačního deníku, potvrdil, že Na Jing byla zraněna a fotoaparát zničen a že mu byl odepřen přístup k oběma reportérům.
 
Na Jing řekla, že se jako žena cítila ponížena, když ji chytlo a odtahovalo několik policistů. Modřiny na jejích rukou byly i po několika hodinách stále patrné.