Image

(Grafika: Velká Epocha)

Představte si, že se jdete za příjemného a slunečného dne projít do parku a na lavičce si chcete třeba přečíst zajímavou knihu. Tato vycházka se vám však lehce může stát osudnou, protože  místa jako jsou parky, pískoviště, lavičky na veřejných místech ve městech, zastávky prostředků hromadné dopravy, odpadkové koše a  podchody, se často stávají vyhledávanými lokalitami narkomanů, kteří po uspokojení svojí závislosti na droze, pohodí právě zde použité stříkačky. Pokud jste jen trochu nepozorní, můžete se lehce o tyto předměty poranit a způsobit si některé vážné infekční nemoci jako jsou žloutenky typu B a C  nebo AIDS, které často právě narkomani přenášejí. A co je ještě horší, tato nepříjemnost se může přihodit především vašim dětem, které se svou přirozenou zvědavostí mohou na pohozené stříkačky narazit třeba venku při hraní. Následky poranění kontaminovanými jehlami bývají často s celoživotními dozvuky...

Hlídky městských  policií se stále častěji setkávají s těmito nebezpečnými odpadky v ulicích a tento trend má narůstající tendenci. Třeba ve městě Brně už strážníci zlikvidovali kolem 4000 použitých stříkaček a jehel. V poslední době však také přibývá lidí, kteří tyto případy nalezených jehel a stříkaček v terénu hlásí na policii a tak se riziko nakažení snižuje. Policejní hlídky proto „frekventovanější“ lokality monitorují a pravidelně kontrolují. Co mohou použité stříkačky a jehly způsobit lidskému zdraví si povíme v následujících řádcích.

Virová hepatitida typu B a C

Tato nebezpečná nemoc, která se často nazývá žloutenka je velmi častá a přenáší se krví a jinými tělními tekutinami. K přenosu nemoci stačí i drobná oděrka, kterou se virus dostane do těla. Zde se krví dostává i do jater, kde napadá jaterní buňky a způsobuje zánět jaterní tkáně. Může se projevit buď hned ve formě akutního vzplanutí onemocnění, které je charakteristické žlutým zabarvením kůže a sliznic, tmavou močí a světlou stolicí nebo nenápadně bez žlutého zabarvení, celkovou únavou, slabostí a nechutenstvím, někdy se vyskytuje i zvracení. Právě skrytá forma žloutenky může vést k tomu, že není rozpoznána a lehce se šíří dál.

Nebezpečí žloutenky typu B,C

Hlavním rizikem tohoto onemocnění je to, že může přejít do chronické formy.Tato chronická forma onemocnění má dvě fáze. V té první se setkáme s možným nahrazením poškozené jaterní tkáně vazivem. Toto vazivovatění jater se nazývá jaterní cirhóza. K rozvoji cirhózy dochází do 2- 15 let od nakažení a navíc se cirhóza může vyvinout až do rakoviny jater. V druhé fázi virus uvnitř jater zůstává a nemocný člověk se stává tzv. nosičem žloutenky. Avšak i u těchto jedinců  může dojít ke vzniku cirhózy.

Léčení

Nejúčinnější způsob ochrany proti hepatitidě je samozřejmě prevence. Jako prevence slouží včasné očkování. Hladina protilátek vydrží v organismu asi 8 let. V rámci prevence se provádí testy u budoucích maminek, aby nedošlo k přenosu viru na dítě. Jinak se hepatitida B léčí klidem, přísnou dietou, vitamíny, omezením zátěže, dlouhodobou rekonvalescencí a léky. Očkování  však platí pouze pro žloutenku typu A nebo B. Hepatitidě typu C nelze předcházet očkováním, protože dnešní lékařství zatím nemá účinnou očkovací látku. Jedinou možností jak se ochránit před žloutenkou C je prevence. Důležitá je zvýšená hygiena, používání svých vlastních pomůcek (holící strojky, žiletky, manikúra, zubní kartáčky, atd. ), používání sterilních nástrojů při tetování, piercingu a při návštěvě holičství a kosmetiky trvejte na desinfekci nástrojů. Pochopitelně se vyhýbejte vpichování drog a při setkání s rizikovými skupinami obyvatelstva dbejte na svou vlastní ochranu a zvýšenou hygienu.

AIDS- postrach dnešního světa

Plný český název tohoto onemocnění je syndrom získaného selhání imunity. AIDS je hrozbou pro miliony lidí na celém světě, zvláště v chudých zemích třetího světa. I přes všechna opatření vzrůstá počet nemocných i u nás. Nemoc se šíří krví a tělními tekutinami. Mezi rizikové skupiny patří toxikomani, hemofilici, homosexuálové, prostitutky a partneři výše uvedených skupin. HIV virem se můžete nakazit krevní cestou, transfuzí krve (v současnosti je toto riziko minimální), přenosem z matky na plod, pohlavním stykem, neopatrnou manipulací s kontaminovanými předměty,... Pokud se nakazíte virem HIV, postupně tento virus zničí váš imunitní systém a nemocný umírá na jakoukoliv běžnou nemoc. Nakažení touto nemocí je smrtelné, protože dosud nebyl nalezen žádný účinný lék. U AIDS je dlouhá inkubační doba (doba od nakažení po první příznaky) od několika měsíců po dlouhé roky. Příznaky jsou podobné jako u jiných chorob: únava, zduření mízních uzlin, zvýšená tělesná teplota, vyhublost, záněty dýchacích cest, atd.

Přestože uváděné informace jsou dobře známé, mnozí lidé se chovají neopatrně a nakazí se. Jedinou ochranou je prevence a zodpovědný přístup k vlastnímu zdraví a životu.