Podzemní továrna v jihozápadní Číně vyrábí lahve na alkohol z plastového odpadu, píše se ve zprávě Metropolitního deníku západní Číny (Western China Metropolis Daily).

Za pomoci jednoho ze zaměstnanců se reportérovi Metropolitního deníku podařilo tajně navštívit podzemní továrnu Paj Si Te ve čtvrti Ťün-jüe města Pcheng-čou v provincii S‘-čchuan.

Na dvoře továrny reportér uviděl velké hromady špinavého plastového odpadu. Použité plastikové lahve a pytle nebyly vymyté a páchly pod žhnoucím sluncem. Dělníci v továrně reportérovi řekli, že plastový odpad byl zakoupen od popelářů za mimořádně nízkou cenu.

V továrně reportér sledoval celý proces výroby. Po hrubém vymytí byl odpad rozdrcen na granule. Ty pak byly vypláchnuty a ponechány k uschnutí na vzduchu. Pak byly granule roztaveny, nality do forem a vytvarovány do tvaru lahví. Lahve vytvořené ze špinavého odpadu jsou pak obvykle v tajnosti prodávány malým výrobcům alkoholu.

Ředitel továrny připustil, že používání recyklovaných plastů při výrobě lahví na alkohol je ilegální, ale i tak se rozhodl vydělávat na tomto podniku, navzdory konkurenčnímu trhu města Čcheng-tu.

Velkoprodejce umělohmotných výrobků se reportérovi svěřil, že většina produktů, které prodává, je stejně jako mnoho plastových obalů na trhu z recyklovaných plastů. Nízká prodejní cena, která je výsledkem nízkých výrobních nákladů, přitahuje víc a víc nic netušících zákazníků, a tak se ilegální obchod s recyklovanými plasty rychle rozrůstá.

Podle vedoucího S‘-čchuanského oddělení pro kontrolu kvality potravin mohou být recyklované plasty použity při balení zemědělských produktů nebo nepotravinových výrobků, ale jejich použití při balení potravin, nádobí a obalů na jídlo je ilegální. Během procesu recyklace se polyvinylchlorid v umělých hmotách mění na hydrogenchlorid nebo kyselinu chlorovodíkovou. Když se recyklované plasty dostanou do styku s vroucí nebo horkou vodou, uvolňují mnoho škodlivých látek, z nichž některé jsou karcinogenní.

Bývalý státní zástupce provincie An-chuej pan Šen Liang-čching věří, že trend masivní ilegální výroby má kořeny hluboko v čínské společnosti. Je třeba systematické práce na společnosti jako celku, aby byly tyto nelegální druhy podnikání omezeny. Šen říká, že skutečnou příčinou ilegální výroby lahví na alkohol je narušený morální standard v celé zemi. Neexistuje způsob, jak to zastavit, říká Šen, dokud se nezlepší morální úroveň čínské společnosti.

Známý komentátor současného dění, pan Čchen Pcho-kchung, poukázal na skutečnou povahu trendu podvádění a ilegální výroby v Číně. „Jsou to spíš zkažená srdce než jedovaté výrobky, co nejvíce škodí. Nízká morální úroveň v Číně je nevyhnutelným důsledkem čínského politického systému. Po padesáti letech systematické a propočítané devastace Komunistická strana Číny zcela zničila pojetí morálky. Čínský politický systém je systémem odmítajícím průhlednost a dozor, chrání ilegální obchody a šíří korupci. Čína je nyní rájem pro korupce a jedovaté výrobky. Pokud se čínský poltický systém nezmění, věci se bezpochyby ještě zhorší.“