Když Pekingská univerzita tvrdí, že zaměstnává slavné zahraniční profesory, ve většině případů jde o podvod,“ řekl Dr. Šing-Tchung Jau, významný čínský profesor matematiky na Harvardské univerzitě, v nedávném rozhovoru pro Jižní lidový týdeník (Southern People Weekly).

Pekingská univerzita (PKU) po zveřejnění tohoto prohlášení mlčela skoro měsíc. Ale 29. července zveřejnil mluvčí univerzity oficiální reakci na webové stránce PKU. Mluvčí uvedl, že prohlášení Dr. Jaua bylo nezodpovědným překroucením faktů, které vážně poškodilo pověst zahraničních profesorů a také pověst Pekingské univerzity.

Nedávno uvedený článek „Čínské vzdělávání se ubírá mnoha směšnými cestami“ cituje profesora Jaua: „New York Times napsaly, že 40 procent přednášejících na Pekingské univerzitě je ze zahraničí. Můžete si to ověřit ve Spojených státech – garantuji, že jde většinou o podvod.“

Jau také řekl, že mnoho velkých projektů v Číně se tváří, že najímá mnoho odborníků, zvláště ze zahraničí. Tvrdí, že jde také o falešný obraz.

Podle Jaua má mnoho těchto slavných profesorů v zahraničí plné úvazky. Mají závazek pracovat ve Spojených státech devět měsíců v roce. Protože mohou jet do ciziny jen na tři měsíce, je tvrzení PKU o najímání zahraničních profesorů na plné úvazky jasně falešné, říká.

Proč by známá univerzita v Číně dělala takováto falešná prohlášení? Najímání slavných profesorů může zajistit desítky milionů jüanů (miliony amerických dolarů) ze státního rozpočtu.

Podle Pekingského ranního zpravodaje mluvčí PKU prohlásil, že univerzita od roku 1998 najímá více a více zahraničních profesorů a že během posledních osmi let bylo přibližně 40 procent zaměstnanců najato ze zahraničí.

Mluvčí PKU také řekl, že většina najatých vyučujících má špičkové vzdělání, prestižní akademické postavení a mimořádné akademické úspěchy v zahraničí. Jsou to vynikající profesoři a přednášející.

Dr. Šing-Tchung Jau je profesorem matematiky na Harvardské univerzitě a člen Národní akademie USA. Byl jedním z prvních zahraničních vědců na Čínské akademii věd a Ruské akademii věd.

Dr. Jau minulé léto vystoupil proti korupci v čínských akademických kruzích. Řekl, že na čínských univerzitách je mnoho problémů se základním vzděláním. Základní kvality mnohých studentů na univerzitách, zvláště v oblasti sebe-kultivace, upadají.

Akademické prostředí celkově také upadá. Jau řekl, že od studentů z Číny obdržel mnoho falešných doporučení. Studenti si prostě napíší doporučení a jejich profesoři je jen podepíší.

Profesor Jau řekl, že bez péče o vzdělání svých občanů na základní úrovni Čína nemůže doufat, že v současném vzdělávacím systému vychová své největší talenty.