MOSKVA - Večer 14. července policisté a jednotky Zvláštního policejního útvaru (OMON) zbili reportéra Velké Epochy Antona Koljadu a zlomili mu ruku, když ho protizákonně vyváděli z vlaku na leningradském nádraží v Moskvě.

Koljada, manažer ruského vydání Velké Epochy, nastupoval do vlaku z Moskvy do Sankt Peterburku s dalšími čtyřmi novináři. Všichni měli namířeno do Sankt Peterburku na Druhé fórum o ruské společnosti.

Průvodčí zkontroloval Koljadovu jízdenku a pas a nechal jej nastoupit. Avšak než se mohl Koljada usadit, zastavila ho policie. Strážník mu řekl, že si více lidí zarezervovalo stejná místa a že musí opustit vlak kvůli prohlídce.

Jelikož Koljadovo místo nebylo obsazené, požádal policistu, aby mu ukázal "druhého uchazeče", který mu měl místo zasednout, a požádal také, aby příslušný personál vyřešil případné problémy s místy k sezení. Policista ale místo toho zavolal jednotky OMON, které Koljadu donutily opustit vlak, zbily ho a zlomily mu pravou ruku.

Policie také násilím zabavila všem svědkům fotoaparáty a smazala fotografie. Násilně vzali pásky se záznamem incidentu všem, kdo jejich jednání natáčel. Podařilo se zachránit jen jedinou krátkou zvukovou nahrávku na mobilním telefonu.

Jeden z cestujících řekl: "Když jsem viděl, co se na nástupišti děje, začal jsem to nahrávat na mobil. V té chvíli mi dva policisté v civilu řekli, abych přestal nahrávat, a pokusili se mi mobil vzít."  Policie odvedla Koljadu na policejní stanici. Ráno šel na pohotovost, kde mu ruku zasádrovali. Podle Koljady zaměstnanci nemocnice odmítli napsat zprávu o zbití a tvrdili, že se pouze řídí rozkazy policie.

"Zpočátku na policejní stanici odmítli přijmout mé tvrzení. Ale po mém opakovaném naléhání a objasňování, že jejich jednání bylo protiprávní, ho nakonec přijali," řekl Koljada. Dodal, že po propuštění z policejní stanice ho celý den sledovali dva policisté v civilu.
 
Policie také zatkla 12 následovníků duchovní metody Falun Gong. Byli na cestě na summit G8 v Sankt Peterburku. Podle jedné z obětí bylo cílem jejich cesty "požádat prezidenta Putina, aby vyzval [čínského vůdce] Chu Ťin-tchaa k zastavení perzekuce Falun Gongu a [ilegálního] odebírání orgánů v Číně".

Nikdo ze zatčených cestujících nedostal zpátky peníze za neprojetou jízdenku. Dva novináři a dva stoupenci Falun Gongu unikli policistům do jiných vagónů. V Sankt Peterburku však na ně čekali příslušníci OMON a odvezli je na policejní stanici "jen na deset minut", jak jim bylo řečeno. Všichni zatčení se odmítli fotografovat a poskytnout otisky prstů. Slíbených deset minut se protáhlo na několik hodin. Policie uvedla, že měli "příkazy shora" zabránit praktikujícím Falun Gongu účastnit se fóra. Kvůli zatčení reportéři Velké Epochy nemohli přinést zprávy o důležitých událostech v Sankt Peterburku.

Olga Michailová, právnička Asistenčního centra mezinárodní advokacie, řekla: "Byla přijata bezprecedentní opatření; totéž se stalo před fórem Jiné Rusko. Proč se tak naše vláda chová? Nevím. Je to protizákonné. Kdo vydal takové rozkazy? Kdo to dovolil?" Alexander Podrabinek, známý právník zabývající se lidskými právy a šéfredaktor PRIMA News, komentoval událost takto: "Staré praktiky ‚preventivních opatření' se znovu objevují. Znamená to, že jste zatčen předtím, než vůbec spácháte zločin. V Sovětském svazu to bylo běžné před důležitými událostmi (plenární zasedání Komunistické strany Sovětského svazu, koncerty apod.).

"Zjevně to byl pokus o skloubení starého systému s novým prostředím. Nevzpomínám si na nic podobného za posledních 15 let od dob Čečny, [násilí typu]: ... perfektní koordinace policie, otevřené porušování zákona vůči různým organizacím a hnutím (novináři, politici, náboženství, atd.).

"Pokud je společnost nezastaví, mohou v tom dále pokračovat. Je také překvapivé, že řada západních představitelů, kteří přijeli do Sankt Peterburgu, o tom mlčela. To je totéž jako zrazování myšlenek demokracie a civilizované společnosti."

Velká Epocha se zeptala Jurije Krutova, policisty ve službě na leningradském nádraží, proč ruským občanům a novinářům nebylo dovoleno zúčastnit se Druhého fóra o ruské společnosti. Odpověď byla: "Nemohu vám tento fakt vysvětlit a nemohu být zodpovědný za jednání každého svého kolegy. Možná šlo o jistý druh porušení předpisů..."