Image

V Praze se ke 24hodinovému protestu za zastavení pronásledování Falun Gongu a připomenutí smutného výročí 7 let od záčatku perzekuce sešlo před velvyslanectvím ČLR okolo dvaceti českých příznivců tohoto hnutí. (foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Ve čtvrtek 20. 7. se v městech po celém světě sešli stoupenci meditačního hnutí Falun Gong, aby si tichým protestem připomněli sedmé výročí zahájení pronásledování tohoto hnutí čínským komunistickým režimem. V České republice se 24 hodinového protestu, který se konal před čínskou ambasádou v Praze, zúčastnilo na dvacet následovníků Falun Gongu. Součástí akce byla ukázka operace – ilegálního odebírání orgánů vězňům svědomí, ke kterému v čínských koncentračních táborech dochází. 

7 let pronásledování

“Chceme připomenout nejen české veřejnosti, ale i paní velvyslankyni a ostatním zaměstnancům čínského velvyslanectví, 7. výročí zahájení perzekuce Falun Gongu v Číně“, uvedl jeden z organizátorů Jakub Šmíd. Pokojný protest trval celých 24 hodin a ve vedrech, které dosahovaly až 40°C, kladl velké nároky na zúčastněné.

“Chceme připomenout nejen české veřejnosti, ale i paní velvyslankyni a ostatním zaměstnancům čínského velvyslanectví, 7. výročí zahájení perzekuce Falun Gongu v Číně“, uvedl jeden z organizátorů Jakub Šmíd. Pokojný protest trval celých 24 hodin a ve vedrech, které dosahovaly až 40°C, kladl velké nároky na zúčastněné.

Tichá meditace a výzva k zastavení pronásledování

Image

Během pokojného protestu přečetli výzvu určenou velvyslankyni ČLR a za pomalé hudby předváděli cvičení a meditace Falun Gongu. V popředí skládané papírové lotosové květy na petičním stolku. (foto: Jan Lokos/Velká Epocha)
  

Po zahájení akce v 11 hodin, přečetli účastníci protestu v češtině a čínštině výzvu, určenou velvyslankyni ČLR v České republice paní Chuo Yü-čen (Huo Yuzhen). Podle slov organizátorů byla výzva symbolicky směřována i vládě a parlamentu České republiky a Číny. Poté došlo k pokusu o předání výzvy v tištěné podobě zástupcům velvyslanectví – předsedkyně Asociace Falun Gong ČR paní Veronika Sun zazvonila u dveří velvyslanectví. Jedinou odpovědí zůstal pohyb mechanického oka kamery nad vchodem. “Zástupci ČLR v České republice od Falun Gongu zatím žádnou z několika jim adresovaných výzev osobně nepřevzali”, dodává Šmíd.  I tentokrát museli výzvu zanechat  pouze v poštovní schránce.

Aktivity Falun Gongu v ČR mohou být domácí veřejnosti poměrně známé z řady petičních akcí, se kterými jeho stoupenci cestují napříč českými městy. Nezřídka přitom

předvádějí i mučení, k němuž podle jimi vznesených obvinění dochází v čínských věznicích. Před budovou čínské ambasády tentokrát zinscenovali scénu odebíraní orgánů vězňům svědomí.

Odebírání orgánů

Na praxi ilegálních odběrů orgánů, které prý čínské úřady s obrovským ziskem prodávají, letos upozornila svědectví japonského investigativního reportéra i bývalých zaměstnanců vězeňských zařízení v Číně, kteří uprchli do USA. Působivé podívané přihlíželi i pracovníci velvyslanectví, jejichž obrysy bylo možné spatřit za zavřenými okny budovy.

Image

Jedním z hlavních bodů akce byla simulace ilegalního odebírání orgánů, ke kterému v čínských koncentračních táborech dochází. Kromě svědků tyto skutečnosti potvrdila i nezávislá vyšetřování obhájců lidských práv z Kanady. (foto: Jan Lokos/Velká Epocha)

Nezávislá vyšetřování:  tvrzení o odběru orgánů v Číně jsou pravdivá 

Zástupci Falun Gongu představili domácím médiím závěry nezávislého šetření, které ohledně podezření na ilegální odběry orgánů podnikli Kanaďané David Kilgour (bývalý státní zástupce pro oblast Asie a Tichomoří) a David Matas (právník a obhájce lidských práv). Jejich zpráva není aktivitou Falun Gongu, nebyla zpracována na objednávku žádné instituce a je výsledkem dobrovolné práce obou právníků. Je shrnutím zatím nejširšího vyšetřování, které bylo v této věci provedeno, neposkytuje sice důkazy, které by se mohly stát např. podkladem pro soudní žaloby, podezření o odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu, ale jednoznačně potvrzuje.

„Ta tvrzení [o odběru orgánů v Číně] jsou pravdivá. Vezmou vám ledviny, potom srdce, kůži, rohovku a játra a vaše tělo potom hodí do spalovny.“ uvedl Kilgour.  Kilgour aktuálně se svou zprávou navštívil Evropu a 17. července o ní přednášel v britské Sněmovně lordů.  

Svíčková vigilie

Po 12 hodinách pokojného protestu, když se setmělo, byly zapáleny svíce jako vzpomínka na všechny umučené a další oběti pronásledování. Praktikující Falun Gongu pokračovali za tiché meditační hudby ve svých cvičeních až do druhého dne.