Horké letní dny a tropické teploty přímo lákají k báječnému osvěžení v chladivé vodě. I letos se můžeme na našich vodních tocích, přehradách a rybnících setkat se zelenými nevítanými návštěvníky příjemného letního koupání - sinicemi. Po několika posledních tropických dnech se sinice znovu a znovu objevují a ve stále větší intenzitě. Jsou však skutečně tak nebezpečné, jak slýcháme pravidelně z denního tisku a televize?  A co mohou způsobit našemu zdraví?Je skutečně důvod se obávat?

Organismus zvaný Sinice

Sinice jsou v podstatě mikroskopické bakterie. Bylo by chybou si myslet, že se vyskytují pouze v místech, kde se zrovna chceme vykoupat. Jedná se velmi staré organismy, které Zemi obývaly již před miliardami let. Vyskytují se téměř všude - v mořích, na ledovcích, v jeskyních, v horkých pramenech a dokonce i ve vzduchu. Dokáží přebývat uvnitř kamenů v tak nehostinných krajích, jako je např. Sahara nebo Antarktida. Dokáží žít v srsti ledních medvědů nebo lenochodů, a jsou tak zodpovědné za zelené až namodralé zbarvení jejich kožichu.  Ve velké části našich přehrad a rybníků přebývají sinice celoročně jako přirozená součást fytoplanktonu (řasy a sinice). Jako vodní květ se označuje masový rozvoj řas a sinic. Na vodní hladině se projevuje jako "hustá zelená kaše."

Co sinice způsobují?

Sinice obsahují řadu toxických látek. Mezi ty nejnebezpečnější patří cyanotoxiny, které způsobují alergie, ekzémy, gynekologické záněty, zažívací potíže, dýchací obtíže, oslabení imunity, ale také mohou vážně poškodit játra, negativně působí na nervové buňky a dokonce mohou vyvolat i nádorové bujení. Větším rizikem jsou však ohroženy těhotné ženy, u nichž  může dojít i k poškození plodu. Paradoxně, koupání ve vodě obsahující sinice není samo o sobě tak nebezpečné. Sice může vyvolat alergie, ekzémy nebo různá podráždění pokožky, ale rakovinu  nebo poškození jater jistě ne. Tyto vážné komplikace spíše hrozí z požití většího množství nebo dlouhodobého požívání kontaminované vody.

Jak poznáme, jestli jsou ve vodě přítomné sinice?

K tomu stačí jednoduchý pokus. Naplníme plastovou láhev vodou a necháme ji asi 30 minut stát. pokud jsou ve vodě obsažené sinice, u hrdla lahve a na povrchu se objeví zelená vrstva.

Prudký nárůst sinic

Zhoršení kvality vody a nárůst vodního květu má na svědomí převážně teplé počasí, živiny ve vodách, které se tam dostávají z půd, které jsou hnojené organickými hnojivy, výživná krmiva zvyšující produkci ryb a nedostatečně vyčištěné odpadní vody. Tyto příčiny prudce zvyšují vítězné tažení sinic našimi vodami.

Boj proti sinicím

Válka, která byla zahájena proti sinicím je běh na dlouhou trať. Nejběžněji se používají chemické čistící prostředky jako je skalice modrá nebo síran hlinitý. Tyto prostředky jsou však drahé a navíc jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Další způsob je přípravek který do vod doplní organismy, které sinicím „snědí“ potravu  nebo zajímavý postup nabízí tzv. ozonifikace, kdy se pomocí motorového plavidla rozruší povrchová vrstva vody a součastně se aplikuje prostředek působící proti sinicím. Zkouší se také použití virů, které napadají pouze sinice, ale dosud neznáme dopad tohoto experimentu. Většina prostředků však proti sinicím neobstojí.

Sinice a letošní léto

Nyní se s teplým počasím zhoršuje kvalita vod a mnohé vodní plochy hlásí zvýšený výskyt sinic. Sinice se objevují už v 75-90 % vodních ploch. I přesto, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala normy únosného množství sinic ve vodách, tyto limity byly na několika vodních plochách až stonásobně překročeny. Sinice si libují na mnoha přehradách a rybnících jako je např. Brněnská přehrada, Vranov, Hracholusky, Lipno, Hněvkovice, Orlík a Máchovo jezero. Pokud bude teplé počasí nadále ohřívat voní hladiny, situace se bude i nadále zhoršovat.

Situaci zhoršuje i to, že i když jsou pravidelně odebírány vzorky na rozbor vody a koncentraci sinic, výsledky těchto rozborů mohou, ale nemusejí být zveřejněny. Český hydrometeorologický ústav povinnost zveřejnění těchto údajů nemá danou zákonem a státní podniky povodí řek, ač vzorky odebírají k tomu nemají smluvní oprávnění, tvrdí Pavel Punčochář, vrchní ředitel odboru vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Tak můžeme jen doufat, že stát vynaloží dostatek prostředků na likvidaci sinic. Pokud však bude i nadále vládnout našim vodám zelená barva, nezbývá než se jít zchladit na čisté koupaliště nebo za čistou vodou vyrazit k moři.