Image

Viceprezident Evropského parlamentu Edward McMillan Scott

Viceprezident Evropského parlamentu se minulý týden vrátil z třídenního průzkumu situace porušování lidských práv v Číně.

Je prvním výše postaveným představitelem Západu, který se setkal se stoupenci pronásledovaného hnutí Falun Gong v Číně. Strůjce setkání, podnikatel z Bostonu a také praktikující Falun Gongu, byl zatčen a deportován za „uspořádání ilegálního setkání.“

Během sedmi dnů se viceprezident Edward McMillan-Scott setkal s čínskými diplomaty, odborníky a intelektuály. V polovině devadesátých let, jako člen Výboru zahraničních záležitostí EU, McMillan-Scott vyšetřoval politické praktiky Čínské komunistické strany.

 „Po deseti letech je mi líto oznámit, že Čína zůstává brutálním, despotickým, paranoidním systémem, kde neexistuje svoboda projevu, svoboda myšlení je omezena, svoboda náboženství vážně okleštěná a kde proces reformy, z politického a sociálního hlediska, upřímně řečeno, zamrzl.“ Řekl McMillan Scott ve středu na tiskové konferenci v Hongkongu.
 
21. května se McMillan zúčastnil tajného setkání se dvěma stoupenci Falun Gongu v Pekingském hotelu. Poskytli mu důkazy o pronásledování, včetně mapy záchytných center a pracovních táborů, do kterých byli posláni, potvrzení o zaplacení kauce od policie a různé dokumenty, které byli nuceni podepsat jejich zaměstnavatelé a rodiny.

Jeden praktikující Falun Gongu řekl, že byl v pracovním táboře nucen vyrábět nefritové šperky pro vývoz do Evropy.

Oba řekli, že vědí o praxi čínského režimu v odebírání orgánů živým vězňům svědomí.  Jeden z nich tvrdil, že osobně znal praktikujícího Falun Gongu, který tímto způsobem zemřel.

„Zkušenosti které mi předali… mě velmi, velmi zarmoutily nejen kvůli nim, ale kvůli každému kdo se v Číně pokouší hlásit k náboženství, která jsou státem potlačovaná,“ řekl McMillan-Scott.

Steve Gigliotti, který setkání uspořádal řekl: „Uprostřed setkání se jich pan viceprezident zeptal: ‚Riskujete své životy tím, že tu dnes se mnou mluvíte?“ Oba okamžitě odpověděli, že ano.“

Od setkání už o nich nikdo neslyšel.

Jeden z nich byl dokonce ochoten nechat se vyfotit, aby pomohl odhalit realitu. Gigliotti řekl panu McMillan Scotovi, že ta fotka znamená, že dotyčný už nemá co ztratit.

Krátce po skončení setkání byl Gigliotti sledován policistou v civilu, který ho natlačil do auta bez poznávací značky, dal mu kuklu přes hlavu a odvezl ho do záchytného centra a později do hotelu. Byl vyslýchán 26 hodin, byl mu odepřen spánek a následně byl deportován do USA.

Prohledali jeho zavazadla, udělali kopii pevného disku v jeho notebooku a vypsali si údaje ze seznamu v jeho mobilním telefonu. Gigliotty řekl, že věří, že s ním bylo zacházeno obzvlášť tvrdě, protože se věnuje Falun Gongu.

Gigliotty není prvním stoupencem Falun Gongu ze Západu, který byl v Číně zatčen. V listopadu 2001 se 35 praktikujících z celého světa sešlo na náměstí Tchien-an-men v Pekingu a rozvinuli žlutou plachtu se slovy „Pravdivost, Soucit, Snášenlivost,“ což jsou základní principy Falun Gongu. Během minuty byli obklopeni policejními dodávkami. Poté, co byli naházeni do dodávek,  byli odvezeni do záchytného centra a zabavili jim zavazadla. Mnoho jich bylo zbito a někteří zraněni. Další den byli vyhoštěni.

Z kraje roku 2002 se další skupina asi 120 praktikujících ze světa shromáždila v Pekingu, aby zde poklidně apelovali. Téměř sto z nich bylo sesbíráno po městě, zadrženo a vyhoštěno. Jedna žena strávila týden v čínském vězení.

Čína je poslední velkou zemí, kde vládne totalita jedné strany. Indie, s 1,1 miliardou obyvatel v tomto ohledu čínské 1,3 miliardy dohání, avšak v Indii je již půl století, od dob Ghándího, demokracie.

McMillan-Scott vidí současnou vlnu vystupování z komunistické strany jako důležitý faktor pro budoucí vývoj Číny.

„Je skutečně obtížné zjistit, zda je pravda, že deset milionů lidí roztrhalo své stranické průkazy, ale pokud to pravda je, pak to není dost,“ řekl na tiskové konferenci minulý týden. „Doufal bych, že sto procent současných členů komunistické strany v Číně své průkazy roztrhá, když bude znát pravdu.“

McMillan doufá, že se organizace se zájmem o lidská práva spojí a zaměří se na Čínu před nadcházejícími Olympijskými hrami v roce 2008 v Pekingu.

Řekl: „Nakonec, je to největší a nejrepresivnější režim, který na světě zbývá.“