Závody Dračích lodí mimo Čínu. (Subcommandante/wikipedia)
Závody Dračích lodí mimo Čínu. (Subcommandante/wikipedia)
Festival dračích lodí (31. květen) má ve městě Jing-tchan v čínské provincii Ťiang-si dlouhou tradici. Závod lodí se pořádá na oslavu velkého vlasteneckého básníka Čchü Jüana (kolem 340 – 277 př. n. l.). Avšak místní komunistické úředníky trápilo, že by událost mohla přilákat příliš mnoho lidí na jedno místo. Údajně ze strachu, že tak velká skupina lidí by mohla způsobit nehody nebo konflikty, tamní komunistické vedení zakázalo závod tím, že asi 1000 dračích lodí přeřízli napůl.

Tento krok odhalil vládní úředník, který byl do celé akce zapojen, ale nepřál si být jmenován. Ničení vyvolalo protesty mnoha obyvatel.

Podle Tcheng-sün News Net a Apple Daily, bezpečnostní pod-kancelář Jüe-chu ve městě Jing-tchan nedávno zveřejnila toto prohlášení: „Za účelem zbudování nové venkovské obce pod vládou socialismu, vedení zakazuje lidem prodávat nebo kupovat jakékoli materiály, které souvisejí s dračími loděmi formou sbírky nebo darů.“

Úředníci také prohlásili, protože „místo neodpovídá bezpečnostním podmínkám,“ a závod dračích lodí by mohl vážně ovlivnit veřejný pořádek, vedení se rozhodlo oslavy úplně zrušit.

18. května, starosta obce Sia-pu (Jing-tchaj, prov. Ťiang-si), pan Sia ukázal směrem ke zničeným lodím a řekl s nevinným výrazem: „Nemohl jsem pomoct. Vyšší vedení řeklo, že letos nebude žádný závod dračích lodí. Všechny dračí lodě musely být přeříznuty napůl, nebo rozbity.“ Oblastní zastupitelství poskytlo náhradu ve výši 1000 až 3000 yüanů (3000 – 9000 CZK) za každou loď, podle data výroby.

Závod má v Jing-tchaj dlouhou historii. Je to populární kulturní slavnost, kterou si lidé pěstují. Obyvatelé si stěžují na směšnou a zbabělou reakci úředníků.

Jeden z místních řekl: „Byl to náš zvyk po tisíce let. Jak ho mohou zakázat jen tak? Jak se naše děti dozví o závodech dračích lodí?“

Další člověk emotivně dodává: „Je to vážně hanebnost přeříznout napůl novou dračí loď. Ti úředníci si pořád stěžují, že nemají peníze, když je lidé prosí, aby opravili silnici nebo spravili molo. Teď mají dost peněz na to, aby zaplatili za 1000 dračích lodí. Zaplatili desetitisíce jüanů hotově. Skutečně to lidem vadí!“