Z jiného pohledu, přestože Chu a Wen stojí v čele čtvrté generace vedení, nejsou ve čtvrté generaci sami. Věřím, že čtvrtá generace vedení ČKS je rozdělena do tří frakcí:

1. Frakce Chu-Wen, kteří sami o sobě nejsou tak úplně kamarádi. Nesou hlavní zodpovědnost za čtvrtou generaci vedení na veřejnosti.

2. Frakce Ceng Čching-chunga. Ceng je ojedinělou postavou čtvrté generace ČKS a jeho skutečný vliv a skrytá moc zastiňuje Chu Ťin-tchaa, přestože nenese titul generálního tajemníka, ani prezidenta. Cengův vliv zdaleka přesahuje vliv Chua a Wena v oblastech politiky, zákonodárství, armády, mezi vysokými úředníky, z nichž mnohé Ceng jmenoval, když vedl Organizační oddělení centrálního výboru ČKS. Má také daleko větší vliv na mnoho vysokých armádních generálů, šéfy ministerstev státní rady a vedení velkých státních podniků a finančních institucí.

3. Ťiang Ce-minova frakce. Přestože oficiálně odešel na odpočinek, Ťiang Ce-min ve skutečnosti „opustil funkci, aniž by odešel do důchodu“: Dále prosazuje svůj hlas a pokyny skrze „kancelář Ťiang Ce-mina“ a stále si udržuje určitý vliv na vedení ČKS a její nejvyšší představitele. V minulosti byl Ceng Čching-chung nejbližším Ťiangovým pomocníkem a stratégem, pomáhal mu v zásadních věcech v průběhu 13 let jeho vlády. Nyní si Ceng zřídil vlastní kliku a od Ťianga se distancoval. Vstoupil mezi Chu Ťin-tchaa a Ťiang Ce-mina. Takže moc Ťiangovy frakce se rozpouští. Tváří v tvář degeneraci celé ČKS, nedůvěře čínských lidí a stále rostoucímu hnutí za lidská práva i odporu ze strany Falun Gongu, vedení ČKS zpozorovalo, že prohlubující se krize čínské ekonomiky a společnosti exploduje v rukou čtvrté generace.

Jak se potom tyto tři frakce ČKS vypořádají s nadcházející explozí a současnými konflikty? Abych zodpověděl tuto otázku, vrátím se k rozboru „Fenoménu Kao Č‘-šenga“. Zaprvé, právník Kao napsal Chuovi a Wenovi tři otevřené dopisy o krutém pronásledování Falun Gongu a žádal ČKS, aby pronásledování zastavila. Dodnes Chu ani Wen nepodnikli žádné kroky k zastavení tohoto pronásledování. Z toho, co jsem slyšel, Chu a Wen nedychtí po pronásledování Falun Gongu, ale nemají rozhodující vliv na politický a zákonodárný systém ČKS a pronásledování zastavit nemohou. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč Chu a Wen zůstali zticha ve věci tří otevřených dopisů od Kao Č‘-šenga. Ale Chu je nakonec oficiálním generálním tajemníkem ČKS, takže se v tomto bodě nemůže zbavit zodpovědnosti, ani navenek, ani ve skutečnosti.

Tyto tři otevřené dopisy odsuzují zločiny Ťiangovy frakce a mohou být použity jako meč do srdce Ťiangovy frakce v souboji faktů. Opustit Ťiangovu frakci je společným zájmem Cenga i Chua. Právník Kao se dodnes ve svém dopise a projevech na Chua obrací a jmenuje ho ve své kritice; ale Chu není dost mocný, aby reagoval. Ťiangova frakce je stále hlavním viníkem v pronásledování Falun Gongu, takže na Kaovy dopisy reagovat nebude. Ceng je tedy ve vztahu k těmto otevřeným dopisům ve speciálním postavení. Může tato obvinění použít jako nátlak na Ťianga a hodit na jeho kliku veškerou zodpovědnost za pronásledování. Zároveň může ždímat Chu Ťin-tchaovu moc, tiše navyšovat svou vlastní vedoucí roli v zacházení s Falun Gongem. Proto je, podle mého názoru, pravděpodobné, že Cengova frakce rozhodla o této unikátní strategii vůči Kao Č‘-šengovi.

Tento přístup je výhodný pro Cengovu frakci, jelikož může vlastní zodpovědnost za pronásledování Falun Gongu hodit na Ťianga a přitom oficiální zodpovědnost na generálního tajemníka Chu Ťin-tchaa. Tímto způsobem zacházení, Ceng vytlačil Kao Č‘-šenga do popředí politických bojů. V budoucnu, pokud uspěje hnutí za lidská práva, vedené Kaem, lidé nezapomenou na člověka, který podal pomocnou ruku; na druhou stranu, pokud Kao neuspěje, Ceng ho obětuje a sám se bude ukrývat ve tmavém koutě vyšších kruhů ČKS. Fenomén Kao Č‘-šenga je tedy výsledkem rozbrojů mezi různými frakcemi ve vysokých kruzích ČKS a jeho budoucnost je velmi nejistá. Vůči Kaovi je to skutečně velmi nespravedlivé a také nebezpečné. Ale jako vedlejší produkt „Fenoménu Kao Č‘-šenga“ může pan Kao psát pro zahraniční média a webové stránky, odhalovat odpornost a zločiny ČKS a zastávat se Falun Gongu.

Analýza „Fenoménu Kao Č‘-šenga“ z jiného úhlu ukazuje širokou podporu a zájem veřejnosti po celé Číně. Kao použil jedno čínské přísloví: „Když je démon jednu stopu vysoký, Tao (nejvyšší postava školy Taoismu) vyroste desetkrát tolik. Mnoho laskavých spoluobčanů nám nezištně přišlo pomoci pod tvrdým a iracionálním nátlakem ze strany ČKS. ČKS, přestože má kontrolu nad veškerými zdroji v Číně, je ve skutečnosti nesmírně pošetilá. Například, mnoho bezejmenných lidí pro mě dobrovolně sesbíralo dopisy a telefonáty od protestujících.

Balík dopisů z dnešního rána je od jednoho z těchto zdrojů. Způsob, jakým se kontaktujeme je tak důmyslný, že si ho ti mdlí tajní agenti, kteří mě každý den sledují, neumí ani představit.“ To znamená, že úspěšnost 80 tajných agentů, kteří Kaa obklopují byla smetena, protože i oni jsou dále obklopeni širokou veřejností. Navíc, Kao je pod speciálním dohledem armádních a politických úředníků ČKS. Říkalo se, že Li Žuej-chuan, jeden ze starších úředníků ČKS, si nepřeje, aby bylo Kaovi ublíženo. Kao vždy přijímal telefonáty od armádních důstojníků, kteří ho ujišťovali, že policie a armáda by spustila revoluci na odstranění ČKS, kdyby se mu něco stalo. Z těchto příkladů vidíme, jak silný vliv má Kao na čínskou společnost! Předpokládám, že existují vysocí úředníci, kteří tajně Kaa chrání, takže až se jednou komunistický režim rozpadne a ČKS se zhroutí, moudří a talentovaní lidé budou schopni vystoupit a založit nový vládní systém.

Pan Kao je osvědčeným vůdcem a jasnou volbou. Tento způsob myšlení vysvětluje velkou popularitu „Fenoménu Kao Č‘-šenga“. Někdy mě napadá: „Neslouží obklopení Kaa tajnými agenty, aby nemohl kritizovat vládu, také jako ochrana před intrikami jiných skupin uvnitř ČKS.“ Z pohledu ČKS, může tato taktika Ceng Čching-chunga na použití „Fenoménu kao Č‘-šenga“ pozdržet vypuknutí sociálních krizí v období čtvrté generace vlády? Rozhodně ne, ČKS není schopna odvrátit výbuch podzemního vulkánu. Naopak, Kaův zvučný hlas probudí členy ČKS, Svazu mládeže a pionýru, aby přerušili své vazby se Stranou, umožní více lidem, aby pochopili Devět komentářů a sympatizovali se stoupenci Falun Gongu a jejich protesty. „Fenomén Kao Č‘-šenga“ má pozitivní vliv na čínskou společnost. Tento jev poskytuje Kaovi výbornou šanci, aby použil svou moudrost a talent na snahu o pravdu a odhalení zločinů ČKS. Nová Čína nebude tolerovat ve vedení stranické gangstery; místo nich musí být přizváni lidé znalí v právu a ekonomice a ti povedou vládu a vývoj Číny. „Fenomén Kao Č‘-šenga“ vytrénuje skupinu talentovaných jednotlivců, kteří budou schopni vést národ.

25. června 2005, během konference politického úřadu, Chu Ťin-tchao ohledně záležitostí, které se v Číně objevují opakovaně, prohlásil toto: „Musíme mít připraveny dva různé druhy řešení. Když jde o ekonomické problémy, měli bychom se co nejlépe pokusit je vyřešit kompromisy. Na druhou stranu, nesmíme ustoupit a pokračovat v potlačování jakýchkoli diskusí se vztahem k politice. Chu také navrhl pečlivé sledování čtyř druhů lidí: liberálních vzdělanců, aktivistů za lidská práva, praktikujících Falun Gongu a zpravodajských médií.

Přestože jeho proslov zněl autoritativně, je ve skutečnosti úplně bezmocný. Kao Č‘-šeng je přesně tím druhem člověka, kterého chce Chu pečlivě sledovat; přesto Chu nebyl schopen žádným způsobem Kao Č‘-šenga kontrolovat. Ve svém projevu na Yaleské universitě Chu řekl: „Bez demokracie nebude žádná modernizace.“ Jeho upřímnost je diskutovatelná, ale v jak drastickém kontrastu to je s jeho předchozím prohlášením „nesmíme ustoupit a pokračovat v potlačování jakýchkoli diskusí se vztahem k politice.“ Je jisté, že „Fenomén Kao Č‘-šenga“ a incident Wen-ji Wangové jsou faktory ovlivňující změnu v tónu Chu Ťin-tchaa. Co zbývá pro ČKS je trest smrti. Avšak, jestli budou Chu Ťin-tchao, Wen Ťia-pao nebo Ceng Čching-chung ušetřeni, to závisí zcela na jejich svědomí a odhodlání odtrhnout se od ČKS.