Spojené státy se bojí o životaschopnost nové Rady OSN pro lidská práva, vzhledem k tomu, že několik nově zvolených členů lidská práva běžně porušuje.

Organizace pro lidská práva United Nations Watch vytvořila seznam 28 zemí, které považuje za nevhodné pro členství v Radě, přesto valné shromáždění zvolilo 17 z nich, včetně Číny, Saudské Arábie, Kuby, Ruska, Indonésie, Pákistánu a Ázerbajdžánu, za nové členy. Čína a Saudská Arábie už dostaly křesla do roku 2009. Noví členové losovali o jedno, dvou, nebo tříleté funkční období.

Aby mohla země úspěšně kandidovat, musí získat alespoň 96 hlasů z celkových 191. Nejlépe dopadla Indie se 173 hlasy, ale 146 hlasů pro Čínu naznačuje, že na rozhodnutí voličů mají vliv jiné otázky, než právě lidská práva.

Řada členů zdiskreditované Komise pro lidská práva, jako Súdán, Zimbabwe a Vietnam, spolu se Severní Koreou, Barmou a Pobřežím slonoviny, se rozhodly o členství v Radě neucházet, kvůli přísnějším kritériím. Navíc Irán a Venezuela nebyly přijaty, ani přes své „eso“ v podobě ropného bohatství.

Human Rights Watch poznamenali, že i přes zvolení nejméně šesti zemí, které notoricky lidská práva porušují, se složení nové Rady zlepšilo, oproti staré Komisi. Ale v budoucích volbách musí OSN zajistit, aby stav lidských práv v zemi byl jediným určujícím faktorem, pro její přijetí do Rady.

Rada má pravidelně hodnotit stav lidských práv ve členských zemích, včetně členů Rady bezpečnosti. Členové Rady pro lidská práva budou také pod dohledem a budou povinni odstoupit v případě, že budou shledáni vinnými z porušování lidských práv.

Členskou povinností je také spolupracovat s vyšetřovateli OSN. Vezmeme-li v úvahu obsah posledního reportu Dr. Manfreda Nowaka ohledně jeho návštěvy Číny, bude zajímavé pozorovat, zda ČLR bude ochotna splnit doporučení v této zprávě, včetně například okamžitého zrušení všech táborů na „převýchovu prací“.

 

Kompletní seznam členů Rady pro lidská práva:


Afrika (13 křesel):

Alžír, Kamerun, Dizibutsko, Gabun, Ghana, Mali, Mauritius, Maroko, Nigérie, Senegal, Jižní Afrika, Tunis a Zambie.

Asie (13 křesel):

Bangladéž, Bahrain, Čína, Indie, Indonésie, Japonsko, Jordánsko, Malajsie, Pákistán, Filipíny, Jižní Korea, Saudská Arábie a Srí Lanka.

Východní (a Střední) Evropa (6 křesel):

Ázerbajdžán, Česká republika, Polsko, Rumunsko, Rusko a Ukrajina.
 
Latinská Amerika a Karibik (8 křesel):

Argentina, Brazílie, Kuba, Ekvádor, Guatemala, Mexiko, Peru a Uruguay.

Západní Evropa a ostatní státy (7 křesel):

Kanada, Finsko, Francie, Německo, Holandsko, Švýcarsko a Velká Británie.