Odmítnutí pomoci třem horníkům, kteří uvízli v uhelném dolu po výbuchu plynu, představiteli obce Jin-ti se setkalo s ohromnou kritikou. Diskuse mezi obyvateli obce Jin-ti v okrese Pi-ťie provincie Kuej-čou, kde k nehodě došlo, nabírají na obrátkách. V pondělí Hongkongský denník Apple Daily napsal, že k výbuchu plynu došlo 23. ledna 2006 vinou majitele, který z neregistrovaného uhelného dolu odčerpával vodu elektrickým čerpadlem. Motor zajiskřil a způsobil výbuch plynu. Majitel utekl a čtyři horníky nechal uvízlé v dole.

Další den ráno na místo dorazili úředníci z města Pe-ťie, ale odmítli nařídit záchranné práce a zakázali rodinám uvězněných jakékoli záchranné pokusy. O dva dny později člen záchranného týmu města Liou-pchan-šuej našel poblíž vchodu do dolu tělo jednoho z horníků. Avšak úřady stále odmítaly komukoli povolit pátrání po zbylých třech obětech.
 
Jeden z úředníků města Jin-ti řekl médiím, že odborníci místo prozkoumali a věří, že jakékoli záchranné práce jsou nebezpečné.

Technik záchranného týmu, Jang Chung-jüan, žekl Apple Daily, že bezpečnost by nebyla problémem, kdyby vláda poskytla potřebné vybavení a 200 mužů. Jelikož místní zastupitelství tyto požadavky odmítlo, záchranný tým se nebyl schopen do dolu dostat. O dva dny později se místní zastupitelstvo rozhodlo důl odpálit, ale odložilo tento krok kvůli prosbám rodin obětí. Ale stále nebyl nikdo poslán pátrat po obětech. Nakonec rodiny sehnaly asi stovku lidí a 6. února šli do dolu pátrat po svých blízkých. Avšak 10. února vláda města Pi-ťie vyslala 40 lidí z bezpečnostního personálu, kteří zbili a vyhnali rodiny obětí od dolu. Poté použili 120 kg chemikálií na odpálení dolu.

Mluvčí z policejní stanice v Jin-ti reportérům řekl, že k incidentu určitě došlo, ale detaily mu nejsou známy, jen ví, že záchranáři nemohli nikoho najít.

Úředník místního zastupitelstva řekl, že majitel dolu utekl, takže rodiny obětí se nedomůžou žádného odškodnění. Na otázku, proč byl důl odpálen bez ohledu na bezpečnost horníků, odpověděl, že neví.

Čchen-si, obyvatel provincie Kuej-čou, řekl, že nařízení lokální vlády důl odpálit, aniž by věděli, zda jsou horníci živí, či ne, jasně ukazuje jejich úplný nezájem o životy dělníků. I kdyby je nebyli schopni zachránit, měli dostat těla ven. Jednání vlády ho naplňuje smutkem. Čchen-si řekl: „Cítím, že tohle je barbarská společnost, což je projevem nelidskosti. K takto nelidským událostem s takovou krutostí, může docházet jen tam, kde se obchod a politika zapletou dohromady. Způsob, jakým tu situaci úřady řešily, ukazuje, že neplní svoje povinnosti vůči pracujícím lidem a veřejnosti. Jsem z toho skutečně nešťastný.“