Image
Lin Mu, bývalý tajemník Chu Jao-panga, bývalého generálního tajemníka Čínské komunistické strany (Velká Epocha)

Velká Epocha přináší rozhovor s panem Lin Mu, bývalým tajemníkem Chu Jao-panga, někdejšího generálního tajemníka Čínské komunistické strany (ČKS). Ptali jsme se na jeho názor na pronásledování duchovního hnutí Falun Gong. Pan Lin Mu odhalil několik vzácných interních informací, ohledně postojů nejvyššího vedení ČKS a čínské armády vůči Falun Gongu. Lin Mu věří, že Ťiang Ce-min neměl žádné podklady, na základě kterých by Falun Gong potlačil a násilné pronásledování považuje za absurdní. Když byl svědkem odhodlání mnoha stoupenců Falun Gongu v jejich víře, řekl: „Jsem tím dojatý.“

Následuje telefonní rozhovor s panem Lin Mu-em.

VE: Kdy jste se poprvé dozvěděl o Falun Gongu?

Lin: Necvičím žádný čchi-kung. Věděl jsem prostě, že je v Číně mnoho čchi-kungových organizací, ale z hlavy si na žádnou nevzpomenu. O Falun Gongu jsem se poprvé doslechl, když přišlo 10.000 praktikujících poklidně apelovat za Falun Gong [ke Státní odvolací kanceláři] poblíž Čung-nan-chaj [25. dubna 1999]. Tehdy jsem se prvně dozvěděl o Falun Gongu. Předtím jsem o tom nevěděl.

VE: Jaký je váš pohled na apel Falun Gongu 20. dubna 1999?

Lin: V té době jsem cítil, že to bylo pro těch 10.000 lidí legální – nebylo to protizákonné.

Později jsem slyšel, že se Ču Žung-ťi (tehdejší premiér) setkal se zástupci Falun Gongu a vyslechl si je. Myslím, že bylo moc dobře, že se setkali. Pan Ču řekl, že se vláda nikdy nevměšovala do cvičení, která mají lidem přinést zdraví, ani do aktivit čchi-kungu a ani to neplánuje dělat v budoucnu. Vláda by se do toho vložila, pouze pokud by byl porušen zákon. Po tomto setkání Ústřední výbor ČKS a Státní úřad vydaly oznámení na základě prohlášení pana Ču. To znamená, že  Ústřední výbor ČKS a Státní úřad potvrdily prohlášení premiéra Ču. V té době jsme všichni cítili, že to Ču zvládl velice dobře.

VE: Proč potom čínská vláda začala pronásledování?

Lin: Pak začal vyskakovat Ťiang Ce-min a zvrátil Ču Žung-ťiho rozhodnutí.
Ťiang kritizoval Ču Žung-ťiho a politický úřad a řekl, že jsou naivní. Řekl, že Falun Gong by ohrožoval komunistický režim v Číně. Ťiang Ce-min vydal příkaz a ústně kritizoval apel ze 25. dubna. Později svolal schůzi Stálého výboru politbyra ČKS a vynutil si prosazení svého názoru.

VE: Jak se k tomu stavěli ostatní vysocí představitelé ČKS?

Lin: Věděli jsme, že ten incident Ču Žung-ťi zvládl dobře. Z toho, co jsem slyšel, Li Žuej-chuan (bývalý předseda Národního výboru Čínské lidové politické rady) s Ťiangem nesouhlasil, a v té době nesouhlasil také Chu Ťin-tchao (v té době člen Stálého výboru politbyra). Neznám vlastní obsah jednání, protože v té době už jsme byli mimo službu a pod dohledem. Ale doslechli jsme se, že Li Žuej-chuan a Chu Ťin-tchao s Ťiang Ce-minem [v otázce Falun Gongu] nesouhlasili. Jenže ti, kdo nesouhlasili s Ťiang Ce-minem, nebyli pevní ve svých názorech a podřídili se jeho moci.

VE: Setkal jste se někdy s praktikujícími Falun Gongu osobně?

Lin: Ano, s mnoha. Jak se pronásledování stupňovalo, někteří praktikující, kteří pronásledováním trpěli, za námi přišli, a řekli nám nějaká fakta o Falun Gongu.

Například jsem se setkal s několika universitními profesory. Ti říkali, že Falun Gong začali praktikovat, aby si zlepšili zdraví a byli v duševní pohodě. Někteří měli smrtelné choroby a díky praxi se úplně vyléčili. Právě proto Falun Gongu věří. Tohle je jeden druh praktikujících.

Jsou i jiné druhy. Například, jeden docent Severozápadní university v Číně mi vyprávěl něco o sobě. Býval členem ČKS a věřil v komunismus. Později v něj ztratil veškerou víru a chybělo mu duchovní vyznání. Takoví lidé nejsou jako my, kdo usilujeme o svobodu a demokracii. Nechtějí mít žádné potíže, tak se rozhodli věřit ve Falun Gong, bezkonfliktní duchovní vyznání. V té době cítili, že věnovat se Falun Gongu je dost bezpečné, protože Falun Gong zastává Pravdivost, Soucit a Snášenlivost. Nečekali, že bude ČKS pronásledovat Falun Gong ještě hůř, než aktivisty za svobodu a demokracii. Taková je situace některých universitních profesorů, kteří trpěli pronásledováním.

VE: Krom universitních profesorů, máte nějaké jiné přátele, kteří cvičí Falun Gong?

Lin: Mám pár takových přátel v armádě. Věří ve Falun Gong, protože se vyléčili z nemocí, potom, co začali praktikovat. Například, jedna důstojnice trpěla vážným gynekologickým onemocněním poté, co měla potrat. V nemocnici ji nedokázali vyléčit. Když začala cvičit Falun Gong, vrátilo se jí zdraví a začala Falun Gongu věřit. Když pronásledování začalo, vyhodili ji. Odmítla přijmout bezpráví a šla do Pekingu apelovat, ale skončila tak, že ji zatkli a strávila pár let v pracovním táboře. Dnes je pořád v Si’anu a stále cvičí. Nevzdala se toho.

VE: Existují tedy důstojníci v armádě, kteří se věnují Falun Gongu?

Lin: Ano. Pokud vím, i vysocí vojenští důstojníci praktikují Falun Gong. Například bývalý velitel vojenské oblasti Jen-tchaj v provincii Šan-tung byl generálmajorem. Protože cvičil Falun Gong, byl vyloučen z Čínské komunistické strany, ale jeho postavení v armádě zůstalo nedotčeno.

VE: Proč ho vyloučili z komunistické strany, ale nechali ho ve službě?

Lin: Armáda nechává určitý prostor k manévrování v otázce Falun Gongu. Hlavním důvodem je, že ti, kdo mají jednat s praktikujícími Falun Gongu jsou zmatení. Tohle jsem slyšel. Samozřejmě, Falun Gong cvičí také někteří veteráni z čínské Rudé armády.

VE: Víte o některých vysokých představitelích čínské vlády, kteří by se věnovali Falun Gongu?

Lin: Samozřejmě – Wej Ťien-sing, člen stálého výboru politbyra a člen Disciplinární komice ČKS. Je velmi úspěšný při trestání zkorumpovaných vládních úředníků. Wejův tajemník má doktorát z chemie a byl šéfem divize a také praktikujícím Falun Gongu. Jeho tajemník opakovaně apeloval na své šéfy a vysvětloval jim, že Falun Gong má stovky přínosů a nepředstavuje žádnou hrozbu pro vládu.

Ve skutečnosti je mnoho takových lidí. Protože apeloval interně, nebyly o tom zmínky na veřejnosti. Neposlali ho do věznice. Jednoduše ho vyhodili.
Rodinní příslušníci mnoha členů Politického úřadu praktikují Falun Gong.

VE: Jak se na pronásledování Falun Gongu dívají vaši přátelé?

Lin: Moji přátelé z intelektuálních a akademických kruhů a já, jsme prozkoumali zákony a vyhlášky. Nevyjadřujeme jen tak své postoje k čemukoli, co nás napadne. Přemýšlíme předtím, než něco řekneme.

Například, pan Su Liang-jing je vedoucím výzkumníkem historie moderní fyziky a přírodních věd na Čínské akademii věd. Společně jsme diskutovali o Falun Gongu. Přestože o Falun Gongu nevíme mnoho a nikdy jsme ho necvičili, myslíme si, že všechny typy duchovní víry by měly být označeny za náboženství. Přestože Falun Gong není náboženství, má k náboženství velmi blízko.

Jakmile jde o duchovní víru, není možné použít donucování. Donucování nemůže změnit mysl, protože to má co dělat s duchovnem; jinak bude následovat odpor.

Co se týče Che Cuo-siua, bratrance Luo Kana, jeho prací bylo vyvářet veřejné pomluvy proti Falun Gongu a podněcovat v lidech nenávist vůči Falun Gongu. Živí se jako vědec Čínské akademie věd a pracuje pro Čínskou komunistickou stranu.

Každý ví o Che Cuo-siovi. Je to opovrženíhodný člověk v oblasti vědy. Především je to mizera. Nemá jakékoli znalosti nebo talent, které by odpovídaly jeho titulu.

Diskutovali jsme s přáteli z oblasti vědy, jak bychom měli řešit Falun Gong. Dospěli jsme k závěru po mnoha úvahách a výzkumu teorií Falun Gongu.

Ťiang Ce-min používá násilí, aby potlačil Falun Gong a pokouší se přinutit všechny, kdo praktikují Falun Gong, aby přestali praktikovat. Je absurdní a naivní, že používá donucování a mučení k dosažení svého cíle. Jsou to praktikující Falun Gongu, kdo má právo věřit nebo nevěřit Falun Gongu. Prošli jsme procesem od úplné neznalosti Falun Gongu, k jeho pochopení a rozhodnutí, jak se k němu stavět.

VE: Jaký je současný postoj vůči Falun Gongu uvnitř Čínské komunistické strany?

Lin: Musí tam být rozdělení do tří táborů.
Například, dá se říci, že se rozdělili na frakce v otázce, jak řešit Kao Č‘-šenga. Kao Č‘-šeng veřejně vystoupil proti nespravedlnosti vůči Falun Gongu. Má v Číně největší vliv.

Pokud si ČKS myslí, že Kao porušil čínské zákony tím, že apeloval za Falun Gong, proč ho tedy nezatknou? Nezatknou Kaa, protože si netroufnou to udělat. V tomto případě by ČKS měla akceptovat problém, který Kao odhalil. ČKS by se měla vážně věnovat této záležitosti a zakázat to mučení praktikujících Falun Gongu, ale oni neudělali ani to. Místo toho Kaa pozorně sledují a pozorují. To ukazuje, že ve špičkách ČKS musí být různé názorové frakce. Myslím, že existují tři různé postoje.

VE: Jaké tři postoje?

Lin: Lidé v první skupině jsou hlavní zločinci, jako Ťiang Ce-min a Luo Kan, kteří stále zuřivě trvají na tom, že udělali správnou věc, když zakázali a pronásledovali Falun Gong. Nejsou to jen tito dva. Je i pár dalších, kteří takto uvažují.

Lidé ve druhé skupině vědí, že bylo nesprávné Falun Gong zakázat, ale netroufli si tehdy vystoupit proti tomu rozhodnutí. Nyní Falun Gong podporují. Národní lidový kongres označil Falun Gong za kult. Tito lidé také dělali nezákonné věci na potlačení Falun Gongu. Například, výklad zákona Nejvyššího čínského soudu proti Falun Gongu je vlastně protizákonný.

Říkají například, že praktikující Falun Gongu nesmí u soudu zastupovat žádný právník. Tento výklad zákona je protizákonný! Ale oni z toho udělali zákon a začali ho používat. Přestože věděli, že je to špatné a byli k tomu dotlačeni, nechtějí dát Falun Gongu spravedlnost. Takže nemají na výběr, než hrát hloupé. Nemají odvahu dát Falun Gongu spravedlnost, ani ho příliš tvrdě potlačovat.

VE: O kom víme, že je ve druhé skupině?

Lin: Chu Ťin-tchao může být v této skupině. Nepronásleduje Kao Č‘-šenga, ani ho nenechal zatknout. Taková je asi situace.

VE: A co ta třetí skupina?

Lin: Třetí skupina jsou lidé, kteří považují kruté pronásledování Falun Gongu za mimořádně abnormální. Trvají na spravedlnosti pro Falun Gong, ale nemají moc nebo autoritu, aby toho dosáhli. Toto mohou být tři názorové skupiny.

VE: O kom víme, že je ve třetí skupině?

Lin: Nemohu vám říci konkrétní jména, protože je to jen má domněnka. Například, Ču Žung-ťi a Li Žuej-chuan svého času věděli, že je nesprávné zakázat Falun Gong, ale neměli odvahu postavit se rozhodnutí Ťiang Ce-mina.

VE: Proč neměli odvahu vyjádřit jiný názor?

Lin: To má co dělat s politickým systémem ČKS. Má dvě formy diktatury: osobní a skupinovou. V dobách Mao Ce-tunga a Teng Siao-pinga byla celá ČKS o osobní diktatuře. Ťiang Ce-min je také typickým diktátorem. Bez ohledu na to, jak mnoho mají ostatní námitek, Ťiang Ce-min trvá na pronásledování Falun Gongu.

A pak je tu skupinová diktatura, která je také velmi děsivá.
Například, zvolený president nebo premiér v demokratickém světě má právo dělat rozhodnutí. Pokud udělá chyby, kongres nebo parlament a lidé mají právo mít námitky.

Avšak takzvaný prezident nebo premiér diktátorského režimu je ovládán skupinou. Například, jsou ovládáni a manipulováni Stálým výborem politbyra. Nemají tatáž práva jako jejich protějšky v demokratických zemích. Tato skupinová diktatura je tedy dost děsivá.

Další problém je, že používají vertikální systém pravomoci – je to jako pyramida. Neexistuje horizontální řízení.

Například, jednotlivci se musí podřídit svým organizacím. Menšina se musí podřídit většině. Podřízení musí poslouchat své nadřízené. Celá ČKS musí poslouchat Ústřední výbor. Ústřední výbor podává hlášení Stálému výboru politbyra, které představuje špičku pyramidy. V daném prostředí, jednotlivec, podřízený, nebo lokální zastupitelství, bez ohledu na to, jestli jste v právu, nebo máte mnohem lepší řešení, musíte se řídit rozkazy shora. Nadřízení nebo Ústřední výbor, ať už se mýlí, nebo ne, nutí ostatní, aby se jim podřídili. Jak můžete mít nějakou demokracii, když existuje takový systém?

Proto vám nemohu říct, o kom si myslím, že chce spravedlnost pro Falun Gong, ale prohlédli jsme systém diktatury v Číně.

VE: Během pronásledování Falun Gongu použili různé metody, včetně tříd vymývání mozků, aby donutili praktikující vzdát se své víry.

Lin: Přestože se někteří praktikující Falun Gongu písemně praxe vzdali, jejich srdce nebudou nezbytně následovat jejich činy. Není to nutně tak, že se chtějí vzdát Falun Gongu. Ostatní vytrvají ve své víře a nikdy neustoupí. Asistent ředitele Si’-anské university vědy a technologie (bývalá Si’-anská kolej těžby a metalurgie) byl raději vyloučen z komunistické strany, než by se vzdal Falun Gongu, ale později nebyl z ničeho obviněn.

VE: Mnoho praktikujících Falun Gongu jistě projevilo nezlomného ducha.

Lin: Jsme tím velmi dojati. Raději by zemřeli při mučení a věznění, než by se vzdali své víry. Skutečně jsme byli svědky, jak obrovskou moc nad lidskou bytostí má její duchovní víra a že duchovní vyznání může být tak mocnou podporou pro své věřící. Skutečně nás to přimělo změnit náš pohled na Falun Gong. Proč by lidská bytost raději zemřela, než by ustoupila ze své víry ve Falun Gong, nebo se Falun Gongu vzdala? Samozřejmě, tohle je něco, u čeho musíme přemýšlet:  „Proč?“

Takže Ťiang Ce-minovo pronásledování Falun Gongu má opačný účinek. Čím víc Falun Gong pronásleduje, tím odhodlanější budou praktikující Falun Gongu a tím rapidněji se bude šířit.

VE: Ale někteří lidé dnes Falun Gong stále odmítají přijmout a zamítají ho jako pouhou pověru.

Lin: Čínská akupunktura byla kdysi také považována za pověru, ale bylo dokázáno, že je účinná při léčení nemocí. Nakonec bylo dokázáno, že akupunkturní body existují.

V období Tří království, Chua Tuo [1], slavný lékař, viděl nádor v hlavě Cchao Cchaa [2]. Navrhoval mikrooperaci, ale Cchao Cchao mu odmítl důvěřovat. Dokonce zavřel Chua Tua do vězení. Později Chua Tuo zemřel ve vězení a Cchao Cchao zemřel na nádor v mozku. V té době bylo otevření břicha nebo hlavy za účelem operace považováno za čarodějnictví, ale není dnes chirurgie dost běžná?


[1] Chua Tuo (145 – 208 n. l.) byl slavný lékař v době Východní dynastie Chan (25 – 220 n. l.) a období Třech království (221 – 280 n. l.). Byl prvním člověkem, který provedl operaci za použití anestézie, o zhruba 1600 let dříve, než byla tato praxe zavedena v Evropě.

[2] Cchao Cchao (155 – 15.3.220), jehož jméno se často píše a mělo by se správně vyslovovat Ts'ao Ts'ao, byl válečníkem a posledním kancléřem Východní dynastie Chan. Získal velkou moc v posledních letech Východní dynastie Chan a jako jedna z ústředních postav období Tří království položil základy budoucího království Wej.