Poté, co Velká Epocha odhalila zprávy o odebírání orgánů živým stoupencům meditační praxe Falun Gong v Su-ťia-tchunu, čínský režim narychlo vydal zákon týkající se zákazu obchodu s orgány. Japonský zaměstnanec mezinárodní transplantační agentury řekl reportérovi, že nevěří, že by se množství orgánů z Číny snížilo. Tyto agentury odhalily skutečný obraz obchodu s orgány v Číně i obrovských zisků, které z něho proudí.

Japonská transplantační agentura: Orgánů z Číny neubude

18. dubna, během rozhovoru s japonskými Kyodo News, japonská agentura, jež zprostředkovává transplantace v zahraničí, prohlásila, že i přes žádost o kontrolu nad transplantační chirurgií čínského ministerstva zdravotnictví, „nevěří, že by se počet (orgánů z Číny) snížil. Ve skutečnosti jsou nemocnice v Číně dost dobře připraveny vydělávat peníze na transplantacích orgánů cizincům.“

Jedna z agentur řekla reportérovi, že většina orgánů pochází od popravených vězňů, kterým jsou odebrány bez jejich souhlasu.

Podle jiné, dodnes podstoupilo na 200 Japonců transplantaci převážně jater a ledvin v Číně.

Průzkum týkající se Japonců, kteří jdou za transplantací do zahraničí, zveřejněný japonským ministerstvem zdravotnictví, ministerstvem práce a sociálních věcí, přišel na nejméně 522 transplantací mezi lety 1984 a 2005, přičemž ve 151 případech byly operace provedeny v zahraničí, v 50 různých zdravotnických ústavech, z nichž 34 bylo v Číně – tedy přibližně 75 procent.

Podle japonských médií se počet Japonců, kteří podstupují transplantaci orgánů v Asijských zemích, znatelně zvýšil v posledních letech. Tokijský doktor, který měl v péči devět pacientů s novou ledvinou z Číny si stěžoval: „Čínské nemocnice neposkytují informace o dárci a pacientům neposkytují informace o použití očkovacích látek.“ Poukázal na fakt, že čtyři z devíti pacientů zemřeli do dvou let od operace. „Procento těch, kteří přežijí transplantaci v Číně je otřesné ve srovnání s Japonskem.“

Tyto případy rozdmýchali další vlnu debat v japonských lékařských kruzích ohledně otázek lidských práv a etiky v souvislosti s transplantacemi orgánů. Související lékařská sdružení doktorům zakázala podílet se na obchodu s orgány v zahraničí. Nadnesena byla také debata o úpravách zákona o transplantacích orgánů z roku 1997.

Kolik vynáší prodej a transplantace orgánů?

Zpráva Kyodo News z 18. dubna odhaluje cenu za transplantaci ledviny: 6 až 7 mil. jenů (cca. 1,2 – 1,4 mil. Kč). Agentura však neodhalila výši své provize.

Podle jedné z japonských agentur, nemocnice obvykle poskytuje zprostředkovateli informace o dodávce orgánů tři dny dopředu. Tyto informace si poskytují nemocnice navzájem a někdy ohledně dodávek orgánů přímo pracovní tábory a věznice kontaktují lékařská zařízení. Poté, co je vězeň popraven, doktoři přímo na místě odeberou jeho/její orgány a ty následně převezou do nemocnic. V tomto bodě nemocnice zaplatí pracovnímu táboru „rezervační poplatek“ od několika tisíc do 30 tisíc jüanů za každý orgán (1 jüan = 2,85 Kč)

Reportéři Velké Epochy kontaktovali nemocnici v Pekingu přes japonskou webovu stránku transplantační agentury, na které nemocnice inzeruje. Reportéři zjistili celkovou cenu (včetně výdajů na hospitalizaci, bez výdajů na stravu) za transplantaci jater pro cizince v této nemocnici: 300.000 jüanů, což je o 100 tisíc méně, než uvádí japonské agentury. To by znamenalo, že na každém pacientovi, kterého do Číny pošlou, mohou agentury vydělat až 100.000 jüanů.

Polovinu transplantačních agentur pro Japonce vedou Číňané

Průzkum reportéra Velké Epochy ukázal, že přinejmenším devět transplantačních agentur se soustředí na Japonce a všechny byly zřízeny po roce 2000. Pět z nich vedou Číňané a alespoň dvě byly registrovány v Číně s čínským kontaktním tel. číslem. Poté, co Velká Epocha odhalila případ odebírání orgánů v Su-ťia-tchunu, tyto agentury smazaly z webových stránek související odkazy a tel. čísla (VE si však ponechala jejich záznam, jako důkaz).

Japonská agentura sdělila Kyodo News: „Poté, co pacient zažádá v Číně o orgán, musí obvykle čekat okolo dvou měsíců na vhodnou dodávku.“ Avšak na svých stránkách jasně říká, že od podání žádosti do operace, potrvá jen „dva týdny,“ „tři týdny“ nebo „15 dní,“ než bude nalezen vhodný orgán.
Všechny webové stránky jasně uvádí, že použité orgány jsou zdravé od lidí pod 45 let.

Související články:
http://www.asahi.com/health/news/TKY200602030404.html
http://www.sankei.co.jp/news/051231/kok033.htm (Sankei Shimbun News)
http://www.asahi.com/life/update/0310/002.html (Asahi Weekly)
http://epochtimes.com/gb/6/4/24/n1296752.htm
http://epochtimes.com/gb/6/4/24/n1296720.htm