Image

Zabezpečení a vhodné programy jsou nezbytné pro snadnou a rychlou práci s počítačem.   (Foto:SXC)

V dnešní době rozvoje elektroniky a techniky čím dál více lidí používá počítače. Ať je to k práci, studiu, či pro zábavu mnoho běžných uživatelů je po nějaké době používání svého PC nespokojeno s jeho rychlostí, funkčností a někteří i říkají, že si „dělá co chce“. Základní problém je v tom, že většina běžných uživatelů používá standardní programy dodané spolu s novým PC.

Problémy se obvykle začnou objevovat po návštěvě internetu. V dnešní době e-mailového  smetí (spamů) a „vtipálků“ rozesílajících viry je nezbytné používat různá zabezpečení. Nejlepší je používat jich několik. K základnímu vybavení patří antivirový program a firewall. Možná nejdůležitější je ale používat vhodný internetový prohlížeč.

Drtivá většina běžných uživatelů dnes používá Internet Explorer dodávaný jako součást Windows. Přitom na internetu lze najít různé prohlížeče, které nejsou součástí operačního systému, blokují reklamy, jsou velmi variabilní, je k nim řada doplňků jako například zabudovaný FTP klient, aktuální informace o počasí, kalendář, motivy vzhledů atd. a co je nejlepší – jsou zdarma. Prohlížeče jako Opera, nebo Mozilla Firefox vám jistě pomohou vyvarovat se zbytečným problémům a zpříjemní vám pohyb na internetu.

Podobně je to s poštovním klientem. Pokud chcete mít vše pod „jednou střechou“. Potěší vás již zmíněná Opera, která má zabudovaného poštovního klienta. Pokud pracujete s mnoha e-maily, tak pro vás možná bude přehlednější česká Mozilla Thunderbird. Jedná se o poštovního klienta, do kterého si v první řadě můžete převézt veškeré e-maily a kontakty z Outlooku. Je zde také možnost vytvořit spamový koš, který vás ušetří od nechtěného protloukání se haldou nevyžádané pošty.

Snad vám tyto rady pomohou a ušetří vám čas až stisknete enter… Takže s chutí na internet!