Image

Hororový scénář: Více vichřic a silnějších také v Německu. Nebezpečí pro pobřežní oblasti a přístavy narůstá. (Velká Epocha)

Jedna zima bohatá na sníh nevyvrátila ještě žádnou změnu podnebí, která je nyní vyvolávána spíše narůstajícími teplotami. Sněhový chaos je především jednorázovou extrémní událostí, ale ukazuje na labilitu klimatických poměrů a bystří pozornost, abychom se vydali hledat příčiny.

Tendence, že zimy v Evropě se stanou nepříjemnými, mohou prý již nyní experti WWF (World Wildlife Fund  - nadace životního prostředí) předpovědět ve své zprávě o klimatu, kterou prezentovali začátkem března. Teplota stoupá sice tendenčně, avšak počasí bude více nestálé.

WWF vychází z toho, že jak počet tak i síla zimních bouří v Evropě v budoucnu značně vzroste, pokud se nepodaří hodně zredukovat odváděné množství skleníkových plynů. Obzvláště Velká Británie a Nizozemí se musí připravit na prudké orkány. Klimatické modely zde počítají s nárůstem zimních vichřic až o 25 %. Ani Německo nezůstane ušetřeno od klimatických změn. Pravděpodobnost, že těžké vichřice udeří, narůstá především na pobřežích a to asi o 10 %. Postiženy by byly především důležité přístavy jako Hamburk a  Bremerhaven  a turistické oblasti, např. známé letovisko ostrov Sylt v Severním moři.

Obzvlášť výrazný by mohl být předpovídaný nárůst rychlosti větru až o 16 %. „S rychlostí narůstá zároveň i ničivá síla orkánů.  Již nepatrný nárůst špičkových rychlostí může vést ke znásobení škod“, objasňuje  Matthias Kopp, expert na podnebí  u  WWF Německo.

“Vichřice, jako např. Lothar, která  v roce 1999 za sebou zanechala v Baden -Württembergu stopu zpustošení, dala pocítit, co nás čeká, jestliže se nám nepodaří ochrana podnebí.“ A tak u WWF přeměnili citát z bible - Kdo seje vítr, sklidí bouři  - na vůbec ne veselou formuli: Kdo seje  CO2, sklidí bouři!

Strašidelný scénář

Scénář WWF ukazuje co se stane, když se nepodaří celosvětově zredukovat vypouštění skleníkových plynů. Berou za základ asi dvakrát tak vysoký obsah uhlíku v atmosféře (771ppm) než je dnes a to spočívá na předpokladu, že se bude hospodařit nadále tak jako dnes. Potom by se ke konci století muselo počítat s nárůstem průměrné teploty o tři až čtyři stupně. „My musíme udělat víc, aby tento strašidelný scénář nenastal“, zdůrazňuje Matthias Kopp. Ještě šance existuje, jak zmírnit důsledky změny podnebí důslednou politikou. Pro Německo je obzvláště rozhodující  přechod na čisté energie v sektoru elektřiny.  WWF přitom přísluší  klíčová role při úpravě evropského obchodování s emisemi.

Devět ze 30 nejšpinavějších a nejméně efektivních elektráren Evropy je v Německu

Již v říjnu roku  2005 bil  WWF na poplach. „Německé elektrárny jsou největšími vrahy podnebí“, komentovala expertka WWF Regina Günter pozici v  „Dirty Thirty (Třiceti nejšpinavějších)“. „Léto 2005 se záplavami, vlny období sucha a veder, to vše bylo jen předtuchou toho, co nám změna podnebí přinese, jestliže drasticky nesnížíme emise CO2. Podle stížnosti zpravodajské agentury AP — organizace pro lidská práva mluví o průlomu, kdy musí dodavatelé energie přejít od politiky k zodpovědnosti.“ Podle průzkumů  WWF stojí devět ze 30 nejšpinavějších a nejméně efektivních elektráren Evropy v Německu. Mezi „Top Ten“ je hned pět německých a čtyři z nich patří energetickému koncernu RWE:  Frimmersdorf (RWE, 2.místo), Jänschwalde (Vattenfall, 5.), Weisweiler (RWE, 6.), Neurath (RWE, 7.) a Niederaußem RWE, 10).  Ze 30 kritizovaných elektráren je 27 uhelných elektráren. Negativním vítězem je elektrárna  Agios Dimitrios v Řecku.

E-mailová  akce spolkovému ministrovi pro životní prostředí  Sigmaru Gabrielovi

„My potřebujeme silnější podněty pro průmysl, aby investoval do paliv a technologií, které neohrožují podnebí. Nadto musí být nasazeny ctižádostivé cíle ke snižování  CO2“, žádá nyní Matthias Kopp. Zde platí princip o cukru a biči: Ekologické techniky musí být odměňovány a vrhači CO2 musí platit. Aby byl požadavkům propůjčen důraz, odstartoval WWF akci posílání E-mailů spolkovému ministrovi životního prostředí  Sigmaru Gabrielovi. Je vyzýván, aby s tím takzvaným národním alokačním plánem připravil politické rámcové podmínky pro náročnou redukci CO2.

www.wwf.de