Image

(Stock.Xchng)

Nepravidelné výkyvy teplot, zvláště suché a  teplé počasí mohou  způsobit, že se ordinace lékařů začnou plnit pacienty s různými druhy viróz a hlavně chřipkovými obtížemi. Viry chřipky každoročně způsobují epidemie a po určitých časových obdobích mohou dokonce vyvolat i pandemii chřipky, která zachvátí celé kontinenty a má na svědomí desetitisíce mrtvých.

Chřipka (lat. Influenza) je virové infekční, nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. Chřipku vyvolávají viry, které vytvářejí kmeny. Inkubační doba (tj. období od nakažení po projevy prvních příznaků) je 12 hodin až 3 dny.

Příznaky nákazy chřipkou jsou velmi typické: Rýma, dráždivý kašel, zvýšená teplota až horečka, třesavka, slabost, únava, schvácenost, bolesti kloubů, hlavy, zad a svalů. Po 2-3 dnech teplota klesá a nemocný se cítí velmi unavený, trpí kašlem. Nastává období rekonvalescence, které může u starších lidí trvat déle než u mladších. Pokud je nemocný i nadále zahleněný (hlen je tuhý, má žlutou, zelenou nebo nahnědlou barvu), znamená to, že v těle se nachází bakteriální infekce. V tomto případě se doporučuje návštěva lékaře, protože by mohlo dojít ke komplikacím ve formě zápalu plic nebo závažného onemocnění - myokarditídy, zánětlivého onemocnění srdečního svalu.

Léčba chřipky by měla být následující. Nezbytě se vyžaduje klid na lůžku (nejlepším řešením je vzít si volno a vyvarovat se návštěvě přeplněných ordinací, které jsou plné bacilů), dostatečný příjem tekutin, zvýšené dávky vitamínu C, ať už v přírodní formě (zelí, česnek, cibule, mrkev, zázvor, ovocné kompoty,...) nebo v podobě vitamínových preparátů prodávaných v lékárnách. Při neklesající teplotě můžeme nasadit antipyretika a analgetika- což jsou léky snižující teplotu a působící proti bolesti (Paralen, Brufen, Acylpyrin,...). Nedoporučuje se srážet teplotu okolo 37-37,9 stupňů. Zvýšená teplota patří k základním obranným reakcím organismu a pokud ji pomocí léků snížíme, zasahujeme do přirozených imunitních mechanismů těla. Někteří odborníci doporučují se vyhnout mléčným výrobkům a cukru, které údajně zvyšují tvorbu hlenu a zhoršují potíže. Po dobu nemoci samozřejmě platí přísný zákaz kouření. Jestliže nedojde k ústupu nemoci, kontaktujte lékaře.

Velmi důležitou roli u chřipkových onemocněních hraje prevence. Někteří lékaři indikují očkování (to platí hlavně pro rizikové skupiny obyvatelstva jako jsou zdravotníci, staří lidé a malé děti) nebo pro zájemce běžných občanů. Ale ne všichni, kteří se nechají naočkovat, chřipkou neonemocní. Příčinou je vysoký počet kmenů viru chřipky, jejich rezistence vůči součastným lékům a také nízká odolnost obyvatelstva proti nemocem. Dalším preventivním prvkem může být otužování, dostatek pohybu, vitamíny, zvýšená hygiena a zdravý životní styl.

Ptačí chřipka, postrach dnešního světa

Tolik obávaná ptačí chřipka postihuje ptáky. Poprvé se objevila před 3 lety v Asii, v říjnu 2005 byl vysoce patogenní kmen ptačí chřipky (pojmenovaný H5N1), poprvé potvrzen v Rumunsku, Turecku a evropské části Ruska. V únoru 2006 se nákaza rozšířila do dalších evropských států.Virus se vyskytuje převážně u volně žijících ptáků, zejména u labutí, ale může postihnout i drůbež a jiné ptáky žijící v zajetí.

Ptačí chřipka se přenáší především trusem nemocných ptáků a člověk se může nakazit pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich výkaly, peřím nebo přes uhynulá nemocná zvířata. Předpokládá se, že přenos je možný s nemocných ptáků na drobné savce jako jsou kočky a psi. Doposud není doložen žádný případ přenosu z chřipky z volně žijících ptáků na člověka nebo přímý přenos z jednoho člověka na druhého. Přítomnost ptačí chřipky může potvrdit jen laboratoř. Inkubační doba činí u H5N1 několik dní až týden. Virus spolehlivě zničí teplota nad 70 stupňů Celsia.   

Mezi příznaky ptačí chřipky u ptáků patří otupělost, netečnost, nepohyblivost, dýchací obtíže, načepýřené peří. Ptáci přijímají málo potravy nebo vůbec žádnou. Dochází k poklesu snášení vajec, skořápka je deformovaná a tenká. V průběhu  1-2 dnů ptáci umírají.

Riziko nakažení pro člověka je při dodržování pravidel minimální. Pokud nedojde ke kontaktu s podezřelými zvířaty, jejich trusem a peřím, nehrozí žádné nebezpečí. Potraviny v obchodech jsou pravidelně přísně kontrolovány. Jestliže  budou dostatečně tepelně zpracovány (při teplotě 70 stupňů virus zahyne za 1 sekundu), je téměř jisté, že ptačí chřipku nedostanete.
 
Zdroj: Ptačí chřipka, informační materiál Ministerstva zemědělství České republiky.