Image

Wen Jiabao a Hu Jintao na letošním Národním lidovém kongresu.  Komunističtí vůdci mají dobré důvody pro své obavy.  (Foto: Epoch Times)

Nová kouzelná slovíčka pro rozvoj společnosti v Číně se v tomto roce nazývají „Budování socialistického zemědělství“. Miliardové investice mají vyrovnat propastný rozdíl v blahobytu mezi městy a venkovem. V tomto roce má být  na modernizaci zemědělství vydáno asi 35 miliard Euro  a další miliardy na zlepšení infrastruktury a sociálních sítí na venkově, řekl premiér Wen Jiabao při zahájení Národního lidového kongresu 5.března v Pekingu. Také rozpočet na zbrojení by měl být zvýšen o 14,7 procenta. Jak je zvykem získal nový plán vedení státu a strany souhlas těch zhruba 3000 Stranou jmenovaných „delegátů“, kteří jsou pro normální občany ztěží dosažitelní. 
 
Aby byla zajištěna bezpečnost Lidového kongresu, bylo do centra hlavního města povoláno 15.000 policistů. K tomu přichází ještě dalších 620.000 civilních bezpečnostních sil. Chráněni před protesty jsou nejen delegáti. Také ochránci lidských práv, kteří nedrží pusu před cizími médii, jsou pod nejpřísnější osobní kontrolou.

Image

Národní lidový kongres, nejlépe střežen před lidem  (Foto: Epoch Times)

Premiér Wen varoval před historickými chybami nuceným vyvlastněním pozemků rolníků, které právě vedlo k velkým vzpourám rolníků. V loňském roce došlo, podle oficiálních údajů, asi k 87.000 lokálních protestních akcí a mezi nimi k četným nepokojům na venkově. Protestní akce v Shanwei, provincii Guangdong, byla v listopadu loňského roku brutálně potlačena tanky. Zda se nechá konflikt mezi rolníky a zkorumpovanými úředníky vyřešit mohutnou finanční injekcí, je otázka.  Ať je to „projekt naděje“, ve kterém se konají sbírky a investují se do škol, nebo tří-propastní-přehrada, při jejíž stavbě plynuly velké sumy investičních peněz do kapes lokálních úředníků, četné příklady ukazují, že finanční pomoci vládní centrály ztěží dojdou k těm, kteří pomoc potřebují. „V poslední dekádě se počet protestních akcí zdesetinásobil. Lze pozorovat skokový vývoj místo lineárního. V tomto roce to mohlo být  150.000 případů. Až to dosáhne výše 300.000 nebude už komunistická vláda téměř k udržení“, míní expert na Čínu  Dr. Thomas Weyrauch.

Varování od  Wena  Jiabao ukazuje obavy vedení Komunistické strany kvůli nepokojům na čínském venkově. Z 1.4 miliardy lidí žije na venkově asi 800.000 lidí. Ve srovnání s loňským rokem získalo pokojné hnutí odporu v Číně od počátku tohoto roku nové kvality.

Od 4. února uvedl právník  Gao Zhisheng v život celostátní hladovkovou akci jako pokojný protest proti vedení Komunistické strany. Hladovka získala podporu ve více než 24 čínských provinciích. Tímto se v Číně sjednotili bojovníci za lidská práva a rolníci do jedné aliance. Ještě více důvodů pro vedení Komunistické strany obávat se o ztrátu své moci.