Image

Zdravotník šplhající na pásové vozidlo, krátce předtím, než vykope pohřebiště pro168 pštrosů zabitých  policistou pro podezření z nákazy ptačí chřipkou, 9. února 2006 na farmě Sambawa, v oblasti Jaji, ve státě Kaduna. Smrtící ptačí chřipka H5N1 se ve čtvrtek pokoušela rozšířit na další tři drůbeží farmy v Nigérii, den poté, co byly ohlášeny případy ptačí chřipky v Africe, a zažehla tak jiskru obav o možnou pandemii.

Jaji, Nigérie – Záhadný masový úhyn kuřat v severní Nigérii zesílil obavy ohledně čtvrtečního výskytu viru H5N1, rychle se šířícího, jen pár dní poté, co se poprvé objevil v Africe.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že Afrika byla ve vysokém ohrožení přenosu nákazy na ptactvo. To okamžitě podnítilo veřejnou kampaň pro osvětu, využívající ji na program vakcinací proti obrně, a upozornit tak lidi na způsob, jak se vyhnout nákaze tímto často smrtelným virem.

Ptačí chřipka zabila nejméně 88 lidí a dalších 165 nakazila, od doby, co se znovu objevila koncem roku 2003; většina obětí pocházela z východní Asie. Indonésie uvedla, že u dvou žen ve věku dvacet let byly testy pozitivní a byly léčeny ve specializované nemocnici v Jakartě, zatímco Světová zdravotnická organizace potvrdila jedenáctý případ nákazy v Číně.

Světová zdravotnická organizace a další odborníci říkají, že H5N1 je připravena zmutovat do podoby, která je snadno přenosná z člověka na člověka. Pokud je to pravda, může to být počátek pandemie chřipky u lidí, následkem které by mohly umřít miliony lidí.

Virus se neustále šíří na západ; nutí tak k porážce více než 200 milionů ptáků. Nakazil několik lidí a zabil čtyři děti, když se minulý měsíc objevil ve východním Turecku; nebo si vyžádal život mladistvého v Iráku.

Tento týden byl virus zaznamenán u drůbeže v Nigérii, nejpočetnějším státě Afriky. Mnoho pozorovatelů uvedlo, že Afrika trpí nedostatkem zdravotní péče a systémem kontroly nad nemocí, který by mohl chorobu ovládnout.

„Největší prioritou, co se týká zabezpečení zdraví lidí, je v této fázi upozornit lidi na nebezpečí přímého kontaktu s nakaženými nebo mrtvými ptáky infikovanými H5N1.“, uvedl předseda Světové zdravotnické organizace Dr. Lee Jong-wook v prohlášení uvedeném na webových stránkách Světové zdravotnické organizace (http://www.who.int).