Cenzura http://www2.epochtimes.cz/Table/Cenzura-v-Cine/ Sat, 24 Aug 2019 20:16:11 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Google hledá v Číně „rovnováhu“ mezi státním útlakem a svobodou projevu http://www2.epochtimes.cz/2018112124487/Google-hleda-v-Cine-rovnovahu-mezi-statnim-utlakem-a-svobodou-projevu.html http://www2.epochtimes.cz/2018112124487/Google-hleda-v-Cine-rovnovahu-mezi-statnim-utlakem-a-svobodou-projevu.html Google chce urychlit své podnikání v Číně. V honbě za tímto cílem se nově snaží nalézt „rovnováhu“ mezi uspokojením drakonických politik Komunistické strany Číny a proklamovanou oddaností svobodě projevu.

Sundar Pichai, generální ředitel společnosti, zmínil ve svém dopise adresovaném několika senátorům USA, že Google je otevřen možnostem a přáním sloužit více uživatelům v zahraničních zemích, včetně Číny.

„V Číně uvažujeme o různých možnostech poskytování služeb. Nejlépe způsobem, který je v souladu s naší misí. Jsme odhodláni prosazovat svobodu projevu a soukromí uživatelů, respektovat zákony, v rámci kterých působíme, a umožnit přístup k informacím. Usilujeme o dosažení správné rovnováhy v každém kontextu,“ dodal Pichai.

Obsah dopisu unikl na web The Intercept. Zároveň společnost Google nezareagovala na žádost Epoch Times o objasnění toho, co Pichai výslovně myslel pod „správnou rovnováhou v každém kontextu“.

Projekt Dragonfly

I přes neprozrazení svého zdroje web Intercept informoval, že společnost Google tajně pro Čínu vyvíjí mobilní vyhledávací aplikaci, která sleduje uživatele a cenzuruje politicky citlivá témata, jako demokracie, lidská práva či protest.

Google zareagoval prohlášením, že daná aplikace má do spuštění ještě daleko.

Avšak vyjádření výkonného ředitele společnosti, Bena Gomese, naznačují něco jiného. Dle přepisu interního rozhovoru, který vyšel na webu Intercept, se firma rozhodla, že projekt musí být rychle připraven k ostrému nasazení a uvedení do provozu.

Čínská komunistická strana provozuje nejrozsáhlejší systém cenzury na světě. Pokud zahraniční firmy chtějí podnikat na jejím území, musí tuto cenzuru dodržovat. Ve skutečnosti jdou požadavky ještě o krok dále a společnosti musí souhlasit, že budou s režimem sdílet data získaná v Číně.

Google již v minulosti v Číně provozoval svou verzi cenzurovaného prohlížeče, a to mezi lety 2006 a 2010. Společnost se tehdy nakonec rozhodla z čínského trhu se stáhnout z důvodu kybernetického útoku pocházejícího z Číny, jehož cílem byly emailové účty řady čínských bojovníků za lidská práva. Snahy dostat firmu zpět na čínský trh se zatím nesetkaly s úspěchem i kvůli tomu, že komunistická vláda silně protěžuje domácí konkurenci.

Posun k cenzuře

Zatímco Google sklidil po svém odchodu z Číny pochvaly od zastánců lidských práv, podle nedávného uniklého interního dokumentu se společnost v posledních letech odklonila od principů podpory svobodného projevu.

Dokument uvádí, že Google a její dceřiné společnosti, jako Youtube a další online platformy se přesunuly od svobodného projevu k cenzuře a moderování diskuzí. To vše ve jménu potlačení nenávistných projevů, falešných zpráv a dalšího nežádoucího chování.

Například ve svých doporučeních u vyhledávání Google „nenašeptává“ oproti jiným výrazům termín „China Uncensored“, nejoblíbenější kanál zaměřený na čínskou politiku.

Zdá se však, že tak není kvůli tomu, že by Youtube tento kanál blokoval, ale protože Youtube spojuje termín „Uncensored“ s vyhledávacími dotazy na obsah pro dospělé, které jsou filtrovány. Google neposkytl Epoch Times žádné bližší vysvětlení.

Ve svém dopise šesti senátorům Pichai uvedl, že společnost Google se domnívá, že „znalosti posilují společnost a ti, již disponují více informacemi, jsou na tom lépe.“ Jde prakticky o stejnou argumentaci, kterou společnost Google použil k odůvodnění provozování cenzurovaného vyhledávače v Číně před rokem 2010.

Co se týče projektu Dragonfly, senátoři položili CEO Googlu řadu otázek typu: Jaká klíčová slova si přeje čínský režim cenzurovat a zda existují výrazy, které by naopak Google odmítl blokovat? Pichai na otázky nereagoval.

„Zda budeme moci spustit naši vyhledávací službu v Číně nebo ne, zůstává nejasné. Proto nejsme v současnosti schopni odpovědět na podrobné otázky,“ uvedl.

Od svého nástupu k moci v roce 1949 způsobila Komunistická strana Číny nepřirozenou smrt zhruba 80 milionů Číňanů. Podle nezávislého vyšetřování navíc státní aparát od roku 2000 usmrtil stovky tisíc vězňů svědomí, převážně následovníků Falun Gongu, pro jejich orgány, které jsou určeny k lukrativním transplantacím.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Petr Šváb) Cenzura v Číně Wed, 21 Nov 2018 12:19:49 +0000
Peking hledá způsoby, jak kontrolovat mediální výstupy mimo Čínu http://www2.epochtimes.cz/2018111424477/Peking-hleda-zpusoby-jak-kontrolovat-medialni-vystupy-mimo-Cinu.html http://www2.epochtimes.cz/2018111424477/Peking-hleda-zpusoby-jak-kontrolovat-medialni-vystupy-mimo-Cinu.html WASHINGTON – Ústředním tématem sympozia uspořádaného novináři a odborníky z nevládní organizace Freedom House se stalo současné globální snažení Komunistické strany  Číny (KS Číny) o dosažení tzv. „demokratické svobody“ a systematické usilování o šíření propagandy a potlačení jakýchkoliv nežádoucích ohlasů, a to jak doma, tak v zahraničí.

Vliv KS Číny na média mimo Čínu byl ústředním bodem diskuze, která proběhla koncem října letošního roku na Hudsonově institutu.

Sarah Cooková, přední analytička mezinárodní organizace Freedom House, uvedla, že čínský režim má tři cíle, kterých chce ve spojitosti se zámořskými médii dosáhnout.

Prvním je podpora pozitivního pohledu na Čínu a jeho domácí autoritářskou formu vlády. Druhý cíl představuje nalákání zahraničních investorů do Číny a současně prosazení čínských investic v zahraničí. Třetím cílem je bagatelizace, zesměšnění či celková eliminace veškerých protistranických názorů a přesvědčení.

Co se týče Číňanů žijících mimo Čínu, pro ně má KS Číny plány také. Převážně by tito lidé měli podpořovat národní myšlenky a sjednocení s Tchaj-wanem.

Cooková dále vyjmenovala kroky, které mají k vytyčeným cílům pomoci. Jde o nástroje přímé, jakými jsou jednání čínských diplomatů, bezpečnostních a místních složek či zavedení autocenzury, či nepřímé, mezi které patří vyvolávání tlaku prostřednictví inzerentů a zástupných firem či vládních činitelů v zahraničí.

V neposlední řadě je strana připravena přistoupit ke kybernetickým a dokonce fyzickým útokům.

20181115-epoch-time-ntd-freedom-house-hudson-institute
Jeden z účastníků diskuze, Jan Jekielek (druhý zleva), producent televizní stanice NTD a redaktor deníku Epoch Times, zveřejnil seznam útoků a zásahů, kterým čelí nezávislé sdělovací prostředky informující o Číně, ať už v čínském či anglickém jazyce. (Epoch Times)


Útok na nezávislá média

Jeden z účastníků diskuze, Jan Jekielek, producent televizní stanice NTD a redaktor deníku Epoch Times, zveřejnil seznam útoků a zásahů, kterým čelí nezávislé sdělovací prostředky informující o Číně, ať už v čínském či anglickém jazyce.

„Každý týden registrujeme řadu kybernetických útoků všeho druhu. Navíc když byly Epoch Times v roce 2000 založeny, pár lidí z Číny se stalo novináři. Téměř okamžitě byli zatčeni a deset z nich bylo odsouzeno na tři až deset let.“

Jekielek dále dodal, že autoři, kteří přispívají svými články z Číny, byli odsouzeni také. Navíc v Americe zaměstnanci čelili řadě fyzických útoků z rukou čínských násilníků. Jekielek jako příklad uvedl případ z roku 2006, kdy vedoucího technického oddělení Epoch Times, Li Jüana, přepadli doma na předměstí Atlanty tři ozbrojení muži asijského původu. Li Jüana zbili, svázali, oči mu zalepili lepící páskou a z budovy si odnesli dva počítače.

Do stejné kategorie spadají lidé, kteří si chtějí v Číně nainstalovat satelitní přijímače, aby mohli sledovat kanál NTD.

Obdobnou zkušenost sdílí zakladatel a šéfredaktor kalifornského deníku China Digital Times, Siao Čchiang, kterému domlouval diplomat z čínského konzulátu v San Francisku.

Jeho redakční tým se stal také terčem kybernetického útoku, jehož cílem bylo vylákat pod rouškou falešné webové stránky hesla zaměstnanců a získat tak přístup do redakčních systémů.

Jednu z redakčních stážistek, Američanku čínského původu, která v redakci dobrovolně pomáhala pouhé dva týdny, navštívili příslušníci veřejné bezpečnosti, když o šest let později jela na dovolenou do Číny.

„Čína je nyní více než kdy jindy diktaturou na cestě k digitální totalitě. Je odhodlána udržovat kontrolu nad svými rezidenty. Hospodářské úspěchy ji učinily navenek jistou, avšak vnitřní mocenský boj jejím postavením občas otřásá,“ dodal Čchiang.

„Všechny tyto aktivity se přesouvají i mimo Čínu. Je to bezpochyby v rozporu s naší západní společností, hodnotami, institucemi, občanskou svobodou a v širším kontextu i s naší národní bezpečností,“ řekl.

Upozadění citlivých témat

Josh Rogin, redaktor pro The Washington Post, uvedl, že snaha KS Číny ovlivnit zahraniční média je součástí orchestrálního, dobře financovaného a komplexního úsilí koordinovaného jak uvnitř Číny, tak mimo ni, přičemž některé z taktik nejsou na první pohled zřejmé.

Jako příklad uvedl zastínění svědectví tibetského disidenta před Kongresem USA a následné překrytí této události tím, že KS Číny vyslala vlastní oficiální tibetskou delegaci do Washingtonu. Informacemi o delegaci poté překrývali výpověď disidenta.

Senátor Steve Daines byl čínským velvyslancem ve Washingtonu požádán, aby tuto delegaci hostil, neboť dlužil Číně laskavost. KS Číny kdysi uzavřela s Montanou kontrakt ve výši 200 milionů dolarů na odkup hovězího masa, a žádala za to protislužbu.

Rogin dodal, že pokud člověk zadal do vyhledávače „Tibet, kongres, Čína“, prvních deset výsledků tvořily zprávy čínských médií v angličtině s informací, že američtí senátoři podporují politiku jedné země a vidí Tibet jako součást Číny.

Jako další příklad uvedl psaní pro-stranických článků západními novináři, kteří jsou na výplatní pásce režimu a odmítají tuto informaci veřejně přiznat.

Přestože se Čína snaží ovlivňovat západní společnosti, americká vláda zatím nepodnikla žádné odpovídající kroky, postěžoval si Rogin.

Originální článek obsahující videozáznamy naleznete zde

Přeložil: Petr Matějček

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (JENNIFER ZENG) Cenzura v Číně Wed, 14 Nov 2018 22:23:27 +0000
Čína špehuje Francouze přes LinkedIn http://www2.epochtimes.cz/2018102824447/Cina-spehuje-Francouze-pres-LinkedIn.html http://www2.epochtimes.cz/2018102824447/Cina-spehuje-Francouze-pres-LinkedIn.html Podle francouzského týdeníku Le Figaro se čínský režim (Komunistická strana Číny) pokouší rekrutovat nebo špehovat tisíce francouzských expertů prostřednictvím falešných účtů na portálu LinkedIn. Jak exkluzivně informovaly francouzské noviny 23. října, bylo již několik stovek Francouzů takto kompromitováno.

Podle zprávy deníku Le Figaro měli čínští agenti na mušce zhruba 4 000 Francouzů. Byli mezi nimi úředníci, vědci, vysocí manažeři a jiné vlivné osobnosti.

Čínští špioni, kteří používali falešné účty na LinkedIn, se někdy prezentovali jako zástupci velkých firem, členové Think-Tanků nebo jako poradci. Francouzským expertům, které se pokoušeli rekrutovat, nabízeli placené cesty do Číny.

Ve zprávě Le Figaro byly uvedeny i některé příklady. V jednom případě byla přes LinkedIn kontaktována asijským účtem Head-Hunter Shawn 37letá manažerka Julie pracující na francouzském ministerstvu hospodářství a financí. Manažerka souhlasila s první schůzkou se Shawnem v Číně. A skutečně se jednalo o turistickou „pracovní cestu“ do Jihovýchodní Asie. Po dvouhodinovém interview mohla strávit čtyři dny potápěním a prohlídkou pamětihodností na malebném tropickém ostrově.

Tak mohli čínští agenti podle Le Figaro využít tuto metodu k dosažení určitých cílů ve Francii a k vytvoření dalších vztahů. Mezitím využil čínský režim kompromitující fotografie i finanční podklady z těchto cest jako prostředky možného vydírání, a tak získával vliv na vybrané experty.

19. října zveřejnila v Paříži francouzská tajná služba zprávu, v níž varovala před rozšiřující se čínskou špionážní sítí používající ke kontaktování důležitých osobností účty profesionálních sociálních médií včetně LinkedIn.

Podle zprávy je tato veřejná špionáž prováděna čínským ministerstvem pro státní bezpečnost, což je nejdůležitější výzvědná služba Komunistické strany Číny. Toto ministerstvo zaměstnává kolem 200 000 pracovníků, zatímco francouzské generální ředitelství pro vnější bezpečnost (DGSE), které střeží zahraniční výzvědnou službu, zaměstnává pouze 10 000 pracovníků. Francouzské úřady uvádějí, že tuto situaci vnímají jako opravdu závažnou. Le Figaro citoval zprávu francouzské vlády, v níž byl rozsah aktivit čínského ministerstva popsán jako „bezprecedentní hrozba“ pro francouzskou národní bezpečnost.

Podobné chování čínské rozvědky bylo zpozorováno také v jiných evropských zemích. Německé a britské úřady varovaly své občany před pokusy čínského režimu o ovlivňování a rekrutování různými skrytými prostředky. Tímto tématem se zabýval i jeden ze zaměstnanců tajné služby USA.

V prosinci 2017 varoval německý Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) před Čínou, která špehuje falešnými účty na LinkedIn i na jiných sociálních médiích různé politické osobnosti, vysoké úředníky či pracovníky jiných významných institucí. Ze zprávy dále vyplývá, že již bylo čínskými agenty přes falešné účty LinkedIn kontaktováno více než 10 000 Němců.

„Čínské tajné služby jsou aktivní v síťových systémech jako LinkedIn a již nějaký čas se pokoušejí tímto způsobem získávat informační zdroje,“ řekl britský mluvčí Telegraphu 10. prosince 2017.

V srpnu tohoto roku vydala agentura Reuters zprávu, že čínská tajná služba se pokusila přes falešný profil na LinkedIn rekrutovat Američany, kteří mají přístup k vládnímu či obchodnímu tajemství.

Šéf americké tajné služby William Evanina sdělil agentuře Reuters, že čínská komunistická špionážní kampaň je schopná kontaktovat najednou tisíce uživatelů LinkedIn, avšak žádné podrobnosti o tom nezveřejnil.

Funkcionáři USA Reuters také sdělili, že agenti čínského ministerstva propagandy založili falešné profily na sociálních médiích, aby mohli cíleně lovit experty na informatiku, jadernou energii, polovodiče, zdravotnictví, zelenou energii a jiné citlivé oblasti týkající se klíčových státních odvětví.

Politický komentátor se sídlem v New Yorku Ču Ming věří, že pro Peking bude čím dál obtížnější získávat globální vliv, protože stále více zemí si začíná uvědomovat infiltrační taktiky výzvědné služby řízené tamní komunistickou stranou, a začínají dělat protiopatření.


(yz/rls)

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Přeložila Bohumila Chocholová; Zdroj.
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Epoch Times Německo) Cenzura v Číně Sun, 28 Oct 2018 19:44:45 +0000
Hrozba, kterou představují čínští výrobci počítačových a mobilních čipů, je pokračujícím problémem http://www2.epochtimes.cz/2018102824443/Hardwarova-spionaz-pod-cinskym-rezimem-ma-letitou-historii.html http://www2.epochtimes.cz/2018102824443/Hardwarova-spionaz-pod-cinskym-rezimem-ma-letitou-historii.html Svět před nedávnem obletěla zpráva, že v hardwaru společností Apple a Amazon byly objeveny čínské špionážní čipy. Tuto informaci poskytla společnost Bloomberg s tím, že má tyto informace podložené, a to hned z několika zdrojů. Nutno podotknout, že obě výše zmíněné firmy toto tvrzení popírají.

Tak jako tak, nejde o ojedinělý případ tohoto druhu a čínský režim má v této oblasti bohaté zkušenosti.

Americký Senátní výbor pro ozbrojené složky varoval před touto hrozbou již začátkem roku 2012. Dle zjištění senátu existuje na 1 milión padělaných součástek čínského původu dodávaných do armádních systémů.

Tyto součástky tvoří kritické části vojenských systémů včetně tepelně naváděných raket či počítačů.

Ani zde nešlo o žádnou ojedinělou příhodu. Čínské špionážní čipy sehrály svou roli v roce 2013, kdy se v Rusku začaly objevovat žehličky a varné konvice, které vyhledávaly nezabezpečené Wi-fi připojení a skrz ně komunikovaly s domovskými servery.

Pokud se vrátíme v minulosti ještě o něco dále, můžeme poukázat na případy z roku 2010, kdy se začaly objevovat čínské infikované paměťové karty v produktech firmy Olympus a Samsung.

Obdobně na tom byla navigace TomTom a další zařízení nabízená v čínských e-shopech jako je Best Buy, Target a Sam’s club.

Mezi nejzávažnější případy patřila hrozba „Zombie Zero“, jež byla v roce 2014 odhalena společností TrapX.

Hrozba spočívala v tom, že jedna z čínských firem instalovala do ručních skenovacích zařízení špionážní software. Infikovaná zařízení poskytovala čínským špehům přístup ke všem podnikovým údajům včetně těch finančních, přepravních a zákaznických. V neposlední řadě to umožnilo Číňanům získat přehled o logistických a globálních operacích uvnitř napadených firem.

Americká vláda se snažila předejít této infiltraci skenovacích zařízení zákonem, který byl schválen v roce 2014 a vyžadoval kontrolu všech produktů zakoupených federálními úřady.

Čínskému ministerstvu obchodu se tento krok samozřejmě nelíbil. Po schválení zákona vydalo prohlášení upozorňující, že tento krok bude mít negativní dopad na zájmy jak čínských, tak amerických firem.

Čínské státní noviny Global Times dokonce vydaly článek, v němž Američanům důrazně doporučily přehodnotit své „chybné stanovisko“.

Ve stejné chvíli se snažil soukromý sektor zavést obdobný program s názvem Open Trusted Technology Provider Standard Accreditation Program. Ten se ovšem z důvodu uklidnit čínský režim nesetkal s úspěchem.

Výbor na adresu čínských firem dodal: „Čína je dominantní velmocí v padělání elektronických součástek, jež mají za cíl infiltrovat státní a obrané vojenské systémy.“

Výbor dále konstatoval, že čínská vláda nepodnikla žádné kroky k zastavení těchto činnosti, které probíhají v říši středu zcela otevřeně.

Obdobných příkladů existuje bezpočet. Hrozba, kterou představují čínští výrobci počítačových a mobilních čipů, je pokračujícím problémem, jehož si jsou americká vláda a řada amerických společností dobře vědomi. Otázkou zůstává, zda se jí budou v budoucnu detailněji zabývat či nikoliv.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Joshua Philipp) Cenzura v Číně Sun, 28 Oct 2018 10:01:04 +0000
Je Google v Číně zlý? (video Číny bez cenzury) http://www2.epochtimes.cz/2018102324435/Je-Google-v-Cine-zly-video-Ciny-bez-cenzury.html http://www2.epochtimes.cz/2018102324435/Je-Google-v-Cine-zly-video-Ciny-bez-cenzury.html

Google opouští politiku „nebýt zlý“ a vyměňuje ji za pokus dostat se na čínský trh, alias „ať se nikdo nedozví, že jsi zlý. Povíme si, jak zaměstnanec Google odkryl jeho nejtajnější projekt: Vývoj cenzurované androidové aplikace pro Čínu.

{youtube}dojaKtm7lnc{/youtube}

Líbilo se vám video? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Pořad Čína bez cenzury, který moderuje Chris Chappell, vysílá ve formátu pozdní noční šou, která mísí humor s vážnou analýzou čínské politiky a společnosti. Rovněž pravidelně otevírá témata potlačování čínských obyvatel vládnoucím komunistickým režimem, včetně témat považovaných za „citlivá“.


Čtěte také: YouTube omezuje vyhledávání nejpopulárnějšího kanálu o čínské politice

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Michal Cabejšek) Cenzura v Číně Tue, 23 Oct 2018 12:47:16 +0000
Jak Čína šíří nenávist v zahraničí (video) http://www2.epochtimes.cz/2018050424150/Jak-Cina-siri-nenavist-v-zahranici-video.html http://www2.epochtimes.cz/2018050424150/Jak-Cina-siri-nenavist-v-zahranici-video.html

Čínská vláda řídí a nepřímo financuje různé organizace v zahraničí. Jejich hlavním úkolem je rozsévat nenávist a šířit linie komunistické strany. Tyto skupiny byly obzvlášť aktivní po pádu Zhou Yongkanga v roce 2014. Jak se to dotýká duchovního hnutí Falun Gong? Odpovědi najdete v tomto dílu Číny bez cenzury.

{youtube}0klRGUINvdM{/youtube}

Pokud se vám video líbilo, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Televize NTD) Cenzura v Číně Fri, 04 May 2018 07:32:40 +0000
Tragická nehoda čínských turistů v Severní Koreji je v Číně cenzurována. Nikdo neví, proč http://www2.epochtimes.cz/2018050124145/Tragicka-nehoda-cinskych-turistu-v-Severni-Koreji-je-v-Cine-cenzurovana.-Nikdo-nevi-proc.html http://www2.epochtimes.cz/2018050124145/Tragicka-nehoda-cinskych-turistu-v-Severni-Koreji-je-v-Cine-cenzurovana.-Nikdo-nevi-proc.html

Poté, co 22. dubna 2018 došlo v Korejské lidově demokratické republice k havárii autobusu, při níž zahynulo 32 čínských turistů, čínská média mlčí o podrobnostech neštěstí. Nebyl dosud zveřejněn ani seznam obětí a veškeré příspěvky na sociálních sítích týkající se incidentu jsou mazány. 


Twitterový účet státní čínské televize CCTV informoval v den havárie, že autobus s čínskými turisty se zřítil z mostu, přičemž počet obětí je více než třicet. Tato zpráva byla nicméně později smazána.

Uživatelé internetu mezitím hlásí, že šlo o turistický zájezd pořádaný ultralevicovým maoistickým portálem Utopia.

Tato webstránka pořádá pravidelně pod hlavičkou firmy Star Fire zájezdy do významných lokalit komunistických dějin, například do Leninova rodného města v Rusku nebo do bývalé rezidence Karla Marxe v Anglii.

Rádiu Hlas Ameriky to potvrdil odborník na maoismus Š' Ma-nan, který se zúčastnil několika podobných zájezdů.

20180501-bus1
Záběr havarovaného autobusu, jak jej ukázala CCTV. (CCTV/Reuters) 

Společnost Star Fire na svém účtu na WeChat (oblíbená čínská sociální síť) oznámila, že k oslavě 65. výročí války v Koreji uspořádá „rudý“ zájezd do Severní Koreje a to od 18. do 24. dubna.

Zájezd měl navštívit hlavní město Pchjongjang, turistikou oblast Kumgangsan, horský průsmyk Sanggamrjong, kde se odehrála bitva figurující ve známém čínském propagandistickém filmu a další města.

Ultralevicový profesor čínštiny na Pekingské univerzitě, Kchung čching-tung, potvrdil 25. dubna na svém účtu na Weibo, že několik jeho levicových kolegů při autobusové nehodě v Koreji zemřelo. Informace ale byla zanedlouho smazána.

Další uživatel s přezdívkou „Pan Učený“ uvedl, že při havárii zahynul jeho přítel Tiao Wej-ming, šéfredaktor maoistických stránek Utopia.

Další obětí by měl být podle Hlasu Ameriky otec producenta, který pro státní televizi CCTV režíroval několik dokumentárních snímků o čínském komunistickém vůdci Mao Ce-Tungovi.

Čínští turisté jsou v Severní Koreji vítaní, protože jsou pro finančně zruinovanou zemi jedním z mála zdrojů příjmu.

Ultralevicová ideologie se těší v Číně v jistých kruzích rostoucí oblíbenosti, nicméně pro současný režim představuje Utopia a podobné stránky trn v patě, jelikož komunistická strana se oficiálně snaží distancovat od bouřlivé a násilné minulosti pod tvrdým diktátem Mao Ce-tunga.

Maoisté se přesto dočkali obrody v Čchung-čchingu, megalopoli v západní Číně, když tam byl u moci maoistický politik Po Si-laj. Ten byl však roku 2012 zbaven funkce, vyšetřován stranickými protikorupčními úřady a odsouzen k doživotnímu vězení.

Internetové stránky Utopia tehdy podle Sydney Morning Herald rozeslaly západním médiím prohlášení, v němž Po Si-laje bránily. Utopia označily pád funkcionáře za „politickou nespravedlnost“ a kritizovaly čínské úřady tvrzením, že obvinění proti Po Si-lajovi jsou falešná.

20180501-po
Po Si-laj, bývalý stranický tajemník Čchung-čchingu, v březnu 2012. (Feng Li / Getty Images) 

Čchungčchingský kmotr patřil mezi politickou frakci loajální bývalému vůdci strany Ťiang Ce-minovi a snažil se údajně překazit nástup současného vůdce Si Ťin-pchinga, který se chystal ujmout nejvyššího postu v zemi.

Po Si-laj byl zároveň první velkou obětí masivní protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching spustil a v níž se jednoho po druhém zbavuje svých politických nepřátel z Ťiangovy frakce.

Webstránky Utopia byly čínskými úřady v dubnu 2012 odstaveny, ale později byly znovu oživeny, což naznačuje, že maoisté mají v Číně stále určitý zásadní vliv.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás, prosím, jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Annie Wu) Cenzura v Číně Tue, 01 May 2018 07:11:22 +0000
Cenzúra v Číne mení sociálne médiá na nástroj represie http://www2.epochtimes.cz/2018042124127/Cenzura-v-Cine-meni-socialne-media-na-nastroj-represie.html http://www2.epochtimes.cz/2018042124127/Cenzura-v-Cine-meni-socialne-media-na-nastroj-represie.html Odborníci vyzývajú zodpovedné osoby v USA, aby bránili demokraciu. Čínsky režim sa snaží exportovať autoritárstvo. Nová správa zostavená spoločnosťou PEN America poukazuje na narastajúcu cenzúru informácií a slobody online prejavu na čínskom internete. ]]> m.cabejsek@seznam.cz (Michal Cabejšek) Cenzura v Číně Sat, 21 Apr 2018 19:11:12 +0000 10 filmů, které jsou pro Hollywood příliš nebezpečné (video) http://www2.epochtimes.cz/2018020423981/10-filmu-ktere-jsou-pro-Hollywood-prilis-nebezpecne-video.html http://www2.epochtimes.cz/2018020423981/10-filmu-ktere-jsou-pro-Hollywood-prilis-nebezpecne-video.html V tomto díle se podíváme na 10 filmů, které se v Hollywoodu nedočkají nového filmového zpracování kvůli vlivu čínského režimu na hollywoodské šéfy. Tento díl byl vytvořen ve spolupráci s Craigem Addisonem, producentem filmu „Poslední dny Hongkongu“.

{youtube}qd3oO95JSRk{/youtube}
Líbilo se vám video? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (NTD Television) Cenzura v Číně Sun, 04 Feb 2018 05:11:56 +0000
Měli bychom se bát čínské armády? http://www2.epochtimes.cz/2017101323835/Meli-bychom-se-bat-cinske-armady.html http://www2.epochtimes.cz/2017101323835/Meli-bychom-se-bat-cinske-armady.html Čína oslavuje 90. výročí založení Lidové osvobozenecké armády. Přehlídka je vizuálně působivá, ale představuje pro nás čínská armáda potenciální hrozbu?

{youtube}XwgNzy41-U8{/youtube}]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Michal Cabejšek) Cenzura v Číně Fri, 13 Oct 2017 04:40:07 +0000