Logo společnosti Huawei při vstupu do Huawei Cyber Security Lab v továrně v čínském městě Tung-kuang, 6. březen, 2019. (WANG ZHAO / AFP / Getty Images)
Logo společnosti Huawei při vstupu do Huawei Cyber Security Lab v továrně v čínském městě Tung-kuang, 6. březen, 2019. (WANG ZHAO / AFP / Getty Images)
I když americká administrativa nedávno uvalila exportní zákaz pro poskytování technologií a zařízení amerických společností čínské společnosti Huawei, zakladatel společnosti Žen Čeng-fej (Ren Zhengfei) se chlubí a oplývá jistotou, že telekomunikační kolos bude i nadále vzkvétat.

Na tiskové konferenci pro japonská média 18. května Žen řekl, že exportní zákaz bude mít na Huawei jen malý vliv, protože „ve skutečnosti jsme tento den předvídali již mnoho let a máme záložní plán“.

O den později přinesla agentura Reuters zprávu, že společnost Google ukončila s Huawei část svých obchodních činností, které ohrožují její podnikání v oblasti smartphonů – všechny telefony Huawei totiž „běží“ na Androidu, operačním systému od Google.

Byť se Huawei v posledních letech snaží vyvinout své vlastní čipy a operační systém, zůstává otázkou, zda její snaha o nezávislost na zahraničních dodavatelích bude úspěšná.

Plán B“

15. května začlenilo americké Ministerstvo obchodu Huawei a jeho 70 poboček na „seznam“, který znemožňuje společnosti nakupovat komponenty a technologie amerických firem, leda že by dostala od vlády USA speciální výjimku. Tomu předcházelo stejného dne podepsání výkonného nařízení pro ochranu amerických telekomunikačních sítí prezidentem Donaldem Trumpem.

Ministr obchodu USA, Wilbur Ross, ve svém prohlášení řekl, že Trump podpořil rozhodnutí o „ochraně amerických technologií před využitím entitami vlastněnými zahraničím, které by potenciálně ohrožovaly národní bezpečnost USA a zájmy zahraniční politiky“.

První veřejnou reakcí na tento zákaz byl projev zakladatele společnosti Huawei, Žena Čeng-feje, před japonskými médii, kdy jej citoval Nikkei: „Na tohle jsme se již připravovali“.

Přechod na nouzový režim (a také to, že s tímto scénářem se již počítalo) potvrzuje i otevřený dopis Teresy Che Tching-po (Teresa He Tingbo), prezidentky firmy HiSilicon, pobočky Huawei pro výrobu čipů, který zaslala všem zaměstnancům 17. května a který uveřejnila mnohá čínská média.

Deník E15 v tištěném vydání z 21. května 2019 uvedl, že zásoby, které si společnost Huawei vytvořila, postačí pouze na pokračování výroby po dobu tří měsíců. Společnost Huawei prohlašuje, že jí zásoby komponentů umožní pokračovat po dobu jednoho roku.

Závislost na USA


19. května agentura Reuters informovala, že dle „zasvěceného“ zdroje Google na zákaz exportu zareagoval a ukončil „dodávky hardware, software a technologických služeb, kromě těch, které jsou veřejně dostupné pod licencí open source“.

To pro Huawei znamená, že brzy nebude mít přístup k aktualizacím Androidu pro své smartphony. Nové smartphony Huawei pak nebudou mít kromě Androidu ani možnost instalace populárních aplikací jako Google Play, Gmail a Google Maps.

Huawei byl dosud na amerických dodavatelích komponentů silně závislý. Čínské státní médium Yicai Global v listopadu 2018 informovalo, že z 92 klíčových dodavatelů Huaweie tvoří 36 % americké společnosti. A dokonce i 40 % čínských dodavatelů používá pro svou výrobu americké technologie.

Linda Sui, analytička z oboru smartphonových strategií z Global Wireless, řekla 17. května pro tiskovou agenturu Reuters: „Byla bych překvapená, kdyby HiSilicon dokázal [čipy] vyrobit bez amerických dodavatelů.“

Zdroj z Číny pro Reuters řekl: „[Žádný z amerických dodavatelů Huawei] nemůže být nahrazen čínským, minimálně po dobu několika let.“

Tento zdroj to uvedl na příkladu, že Huawei a jeho pobočky používají software pro navrhování čipů od kalifornských firem Cadence Design Systems Inc. a Synopsys Inc., které jsou špičkou v oboru.

Podle deníku E15 kromě společnosti Google s Huawei ukončují spolupráci také výrobci čipů Intel a Qualcomm nebo Xilinx či Broadcom. O možném ukončení spolupráce budou jednat také evropské firmy jako STMicroelectronics nebo Infineon.


Přeloženo z původního článku newyorské pobočky The Epoch Times.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Holandské tajné služby zkoumají, zda společnost Huawei provádí špionáž

Exkluzívní pokrytí případu okolo infiltrace čínské společnosti Huawei do Západní společnosti

Čínská štěnice na základních deskách Applu a Amazonu (video)

Nástroje společnosti Huawei vyvinuté za účelem pronásledování Falun Gongu teď utlačují celou Čínu