Voda s citronem je prospěšná při mnoha zdravotních potížích. (Pxhere.com)
Voda s citronem je prospěšná při mnoha zdravotních potížích. (Pxhere.com)
Moderní lékařství toho pro lidstvo udělalo hodně, ale všechno má i své stinné stránky. Lidé se dnes spoléhají na léky i při těch nejmenších problémech. Přitom existuje celá řada přírodních léčiv, které mohou být často zdravější než užívání syntetických léků, a navíc bez rizika vedlejších účinků. 

Voda s citronovou šťávou může pomoci hned u několika zdravotních komplikací. Tady je seznam 10 zdravotních problémů, které se dají vyřešit sklenicí citronové vody místo pilulek. 

  1. Problémy se zažíváním

Zažívací problémy mohou mít různé příčiny, ale většinou souvisí s nedostatkem žaludečních šťáv, které nestačí potravu zpracovat. Citrony obsahují kyselinu citronovou, která stimuluje vyměšování žaludečních šťáv, proto je citronová voda vhodná na většinu zažívacích potíží. 

  1. Bolest kloubů

bench-daylight-daytime-1288484

Ilustrační záběr. (Pexels.com)

Bolest kloubů postihuje zejména starší osoby, ale nevyhýbá se ani mladším jedincům. Sklenice vody s citronem pomáhá rozředit kyselinu močovou, jejíž hromadění vede k bolestem kloubů. 

  1. Ledvinové kameny

Ledvinové kameny je bolestivé a nepříjemné onemocnění. Existují chirurgické možnosti, které se o problém postarají, ale často může pomoct i pravidelné pití citronové vody. Citron obsahuje citrát, látku, který předchází tvorbě vápenitých kamenů a denní konzumace vody obohacené o šťávu z citronu může vzniku ledvinových kamenů zabránit, popř. je rozložit. 

  1. Bolesti žlučníku

Existují různí činitelé, které mohou bolesti žlučníku vyvolávat včetně žlučníkových kamenů, zánětů a dalších. Problémy mohou nastat i po těžkém jídle. Když se žluč zředí, žlučníkové kameny se rozloží. Je dokázáno, že citron stimuluje produkci žluči, zřeďuje hustou žluč a pomáhá kameny rozložit. 
  1. Problémy s hmotností

belly-2354 640
Ilustr. foto. (pixabay)

Spousta lidí nedokáže zhubnout. Pití citronové vody je jedním způsobem, jak si zvýšit šanci na shození přebytečných kil. Voda s citronem, a voda obecně, dává pocit plnosti, udržuje tělo hydratované, podporuje metabolismus a zvyšuje úbytek váhy.

  1. Otrava jídlem 

Otrava jídlem postihuje více lidi, kteří hodně cestují. Protizánětlivé, antivirální a antibakteriální účinky citronu mohou pomoci zmírnit bolest a bojovat s infekcí. Kyselina v citronech může také zabít bakterie způsobující otravu. Citronová voda může přinejmenším organismu ulevit do doby, než se dostanete do nemocnice.
  1. Vysoký krevní tlak 
29095583293 887bd07863 z
Ilustrační záběr. (Flickr/Agilemktg1)

Voda s citronem pročišťuje krev a změkčuje krevní cévy. To vede ke snížení krevního tlaku. Bylo zjištěno, že jeden citron denně dokáže snížit vysoký krevní tlak o 10 procent. 


  1. Pálení žáhy

Pálení žáhy neboli reflux je onemocnění gastrointestinální soustavy. Přestože citronová šťáva je kyselina, malé množství smíchané s vodou má po strávení alkalizující účinek. To může pomoci neutralizovat kyselé prostředí v žaludku. Kořen problému to sice nevyléčí, ale poskytne to při bolestech kýženou úlevu. 

  1. Akné
acne-1606765 640
Ilustrační záběr. (Pixabay)

Akné trápí hodně lidí, nejenom ty v pubertě. Akné se objeví, když se ucpou mazové žlázy. Také souvisí s překyselením organismu. Citronová voda má alkalizující účinky a proto pomáhá akné zmírňovat. 

10. Nerovnováha imunitního systému

Když je imunitní systém v nerovnováze, tělo snadno podlehne infekcím a nemocem. Příčinou může být řada různých faktorů včetně nesprávné stravy. Sklenice vody s citronovou šťávou může váš imunitní systém posílit, a to díky velkému obsahu vitamínu C. Také stimuluje játra, aby uvolnila toxiny a udržuje organismus ve větší rovnováze. 

Citron je nápomocný při celé řadě dalších zdravotních problémů. Neváhejte proto zařadit sklenici citronové vody do svého každodenního jídelníčku. Může vám to jedině pomoci. 



Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nemá sloužit jako náhrada za radu zkušeného lékaře. 

Redakční úprava a překlad z původního článku newyorských The Epoch Times: Ondřej Horecký 


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.