Procházky v přírodě jsou jedním ze způsobů, jak poskytnout tělu duševní obnovu. (Volné dílo)
Procházky v přírodě jsou jedním ze způsobů, jak poskytnout tělu duševní obnovu. (Volné dílo)
Když přijde na to, jak se o sebe staráme, není to rozhodně jen o tom, jestli si udržujeme v dobré kondici tělo. Stejně důležité je dosáhnout vyrovnané a šťastné mysli. Možná vás hned napadne meditace nebo terapie, ale existuje i spousta drobných věcí, které vám dokáží spravit náladu a přispět k větší duševní pohodě...

1. Dodržujte správné držení těla

Asi každý z nás se někdy hrbí. Koneckonců nám připadá pohodlné a přirozené uvolnit trup při řízení nebo dlouhém vysedávání za počítačem. Hrbení se však nezpůsobuje pouze bolesti krku a zad, ale také může vyvolat smutek. Studie ukázaly, že když se lidé hrbí, je pravděpodobnější, že si budou vybavovat negativní vzpomínky, a to v nich vyvolává pocit bezmoci a malosti. Takže vypnout hruď, ať se vám deprese nemohou chytat!

2. Sepište si věci, za které jste vděční

Zřejmě vás nepřekvapí, že panuje silné spojení mezi vděčností a štěstím. Už proto se vyplatí vést si deníček, kam si zaznamenáte všechno, za co jste v daný den vděční. Může jít o zdánlivé „prkotiny“ jako „Mám pohodlnou postel“, ale i takové maličkosti dokáží potěšit srdce a uvědomit si, že na tom nejste až tak špatně.

3. Choďte na společná zpívání

late-morning-community-singing-in-benidorm-spain 800
Společné dopolední zpívání ve španělském Benidormu. (Volné dílo)

Pokud rádi zpíváte, zkuste si ve svém okolí najít nejbližší sbor, folklorní kroužek nebo skupinku stejně nadšených jedinců. Anebo si jen vyrazte s přáteli na karaoke. Studie zjistily, že zpěv snižuje stresový hormon, a když na to nejste sami, pozitivní dopad se jen zvětšuje. Pobyt ve společnosti druhých navíc zahání samotu.

4. Dejte si pauzu od sociálních sítí

Sociální sítě jsou skvělé na udržení kontaktu s přáteli, ale když začnete být nervózní kvůli málo lajkům a komentářům, nastal čas Facebooku a spol. dát na čas vale. Na ten týden nebo dva to bez vás na síti všichni přežijí včetně vás samotných a vy mezitím můžete věnovat volný prostor opravdové komunikaci tváří v tvář.

5. Když jste smutní, podívejte se na smutný film

Podle výzkumu je sledování smutných filmů pro člověka se sklíčenou náladou ve skutečnosti dobré, protože to zvyšuje jeho toleranci k bolestivým zážitkům. Lidé se po shlédnutí „dojáku“ spíše zamyslí nad svou situací, přehodnotí katastrofické scénáře a víc si budou vážit toho, co mají.

6. Vyzkoušejte si nové šaty

To, co nosíte, může ovlivnit to, jak se cítíte. Dobře padnoucí oděv a komplimenty, které z toho mohou vzejít, vám robustně posílí sebevědomí. Vyrazte proto do svého oblíbeného obchoďáku, vyzkoušejte nové vzorky a prohlédněte se v zrcadle. Možná vás to, co uvidíte, výrazně potěší. A nejlepší na tom je, že ani nic nemusíte kupovat!

7. Místo sledování televize/Neflixu čtěte

5947251291 37b111ed39 z
Ilustr. foto. (François Philipp / Flickr/CC BY 2.0)

Ano, vím, že potřebujete dosledovat poslední díly vašeho oblíbeného seriálu, ale zírat do obrazovky před spaním není dobrý nápad. Mozek potřebuje nějaký čas, než se ukolébá do spánkového módu, a televize tomu vůbec nepomáhá. Národní spánková nadace doporučuje číst si knihu, ale ne ze čtečky nebo tabletu, ale tu skutečnou, papírovou. Po probuzení se nebudete cítit tak vyčerpaně.

8. Vyrazte do přírody

Máte-li pocit, že se ve vás nahromadilo příliš moc stresu a těžko se soustředíte, vyrazte do přírody. Vědci při jednom výzkumu zjistili, že lidé, kteří chodí na procházky do přírody, mají daleko lepší výkon při úkolech vyžadujících kreativitu a pozornost než lidé, kteří se jen procházeli ve městě nebo relaxovali doma.

9. Sluňte se

Vitamín D alias „sluneční vitamín“ pomáhá nejenom k silnějším kostem, ale také je silnou zbraní v boji s depresí. Jakmile ultrafialové paprsky dopadnou na kůži, přetvoří vitamín D v pokožce na použitelnou formu. Pár minut každodenního přímého slunečního svitu vám proto může výrazně zlepšit náladu. Při silném slunci nezapomeňte na ochranný krém.

10. Napište poděkování

calligraphy-2658504 640-600x398
(6072518/Pixabay)

Pište lidem poděkování. Nedávný výzkum prokázal, že napsat druhému na lístek slova díků zlepší náladu jak vám, tak tomu druhému. Nejde ani tak o samotný vzkaz jako o to ukázat druhým, že si vážíte všech těch pěkných věcí, které pro vás udělali. Vyjadřujte svůj vděk častěji. Uvědomíte si, jak velkou moc malý lísteček s pár slovy má.

11. Usmívejte se

Moudrost pro dnešek: když se usmíváte, svět vám to vrací. Na tom není nic nadpřirozeného. Neurovědci zjistili, že pokaždé, když se usmějeme, uvolní se dopamin, endorfin a serotonin, které dávají mozku signál, že se cítíte dobře. To nejenom že uvolňuje stres a hladinu bolesti, ale navíc snižuje krevní tlak a tep srdce. Čili, když se víc smějete, budete déle žít. Když vidíte, že se usmívají druzí, v těle se vám aktivuje stejný mechanismus, a proto jsou úsměvy tak nakažlivé.

12. Zařaďte do stravy omega 3 nenasycené mastné kyseliny

20170112-GreekSuperfood-SamiraBouaou-4093-600x400
(Samira Bouaou / Epoch Times)

Omega 3 mastné kyseliny mají řadu příznivých zdravotních účinků, mimo jiné snižují riziko deprese a schizofrenie. U lidí v důchodovém věku je obzvlášť důležité přijímat tyto látky, aby se zpomalilo stárnutí mozku. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny se dají získat samozřejmě i z doplňků stravy, ale stejně tak si je můžete dopřát z určitých potravin. Bohatě jsou zastoupeny například v mase z lososa a makrely nebo v rostlinné podobě ve vlašských ořeších, špenátu, sójových bobech a mořských řasách.

13. Připravujte si vlastní jídlo dopředu

Je důležité mít pocit kontroly nad vlastním životem. Když víte, co bude váš příští pokrm, protože si ho sami nachystáte, může vám to přinést silný pocit kontroly. Co budete jíst, si naplánujte a připravujte dopředu. Tím zajistíte, že budete jíst zdravě.

14. Staňte se turisty ve vlastním městě

Ať už žijete kdekoliv, určitě tam jsou nějaká zajímavá místa, kam byste vzali přespolní návštěvu. Ale byli jste tam někdy sami? Možná budete překvapeni tím, jak příjemný zážitek to může být, když prozkoumáte rodné místo tak, jako byste tam byli úplně poprvé.

15. Travte čas se zvířaty

cat-714358 640-600x400
(fudowakira0/Pixabay)

Lidé se těší ze společnosti čtyřnohých miláčků už od počátků lidstva. Dnes už od nich nečekáme, že nám budou prokazovat tradiční služby, ale i pouhá jejich přítomnost nás těší. Studie ukazují, že i ten nejmenší kontakt se zvířaty vyvolává v mozku vylučování oxytocinu, hormonu, který uvolňuje organismus a přináší pocit spokojenosti. Pokud nemáte vlastního domácího mazlíčka, zajděte za přáteli, kteří je mají, nebo navštivte nejbližší útulek.

16. Dejte si horkou vanu

Po dlouhém, náročném dnu, co by mohlo být lepšího, než si dát uvolňující horkou vanu? Teplo uklidňuje nejenom tělo, ale i mysl. Zvolte čas, kdy je nejmenší pravděpodobnost, že by vás z této poklidné činnosti vyrušili. Pro lepší účinky si kápněte do vody váš oblíbený esenciální olej.

17. Jezte hořkou čokoládu

Čokoláda může být skvělá pro zdravý mozek. Kakao, z něhož se čokoláda vyrábí, je nabito flavanolem, antioxidantem klíčovým pro prevenci ztráty paměti. Studie také prokázaly, že flavanol pomáhá zlepšovat náladu, a dokonce může ulevit od deprese. Nejlepší je samozřejmě čisté kakao, ale to je pro většinu lidí příliš hořké. Nejlepším způsobem je proto konzumace hořké čokolády, která obsahuje MINIMÁLNĚ 70 procent kakaa. Milovníky mléčné čokolády musíme bohužel zklamat, v tomto ohledu je k ničemu.

18. Dělejte něco kreativního

7 10 kids-arts-and-crafts-rawpixel-unsplash-600x400
(Rawpixel/Unsplash)

Lidé kreslí a malují už po tisíce let. Snad je tato snaha o vyjádření svého nitra opravdu v našich genech. Proto ucítíte-li silnou touhu dát průchod své kreativitě, dejte se do toho! Vědci také tvrdí, že kreativní činnosti jsou dobré pro duševní zdraví. Ať už je to psaní, kreslení, práce na zahrádce, šití nebo vaření, pomohou vám zklidnit se a zbystřit mysl. Díky tomu bude váš mozek mladý a nemusíte se tak bát Alzheimera.

19. Udržujte v ložnici nižší teplotu

V noci klesá tělesná teplota. Když se tělo uloží ke spánku, teplota klesne a mírně stoupá zase k ránu. To znamená, že když je v místnosti příliš teplo, bude se vám hůře usínat. Optimální teplota v ložnici by měla podle Národní spánkové nadace být kolem 19 stupňů Celsia.

20. Meditujte

Meditace se možná jeví jen jako takové posedávání, ale ve skutečnosti je to jedna z nejlepších věcí, do nichž se vyplatí investovat volný čas. Má úžasně uklidňující účinky na tělo i mysl a může vést k poklidnější a vědomější existenci. Studie z roku 2018 iniciovaná americkým ministerstvem obrany shledala, že meditace pomáhá válečným veteránům trpícím posttraumatickou stresovou poruchou. Další studie objevila, že kombinace fyzického cvičení a meditace může výrazně zredukovat příznaky deprese a zlepšit mozkovou aktivitu. Pokud nemáte moc času, nevadí. I pár minut meditace může přinést velké změny.

Pro více informací o duševním zdraví je zde k dispozici cesta relaxace, která je první a jedinou českou značkou, která používá celostní přístup pro duševní zdraví a duševní poruchy. Mají za sebou tým zdravotních specialistů a odborníků, kteří kontrolují jejich obsah, aby odpovídal lékařským standardům, směrnicím a zároveň byl důvěryhodným zdrojem informací v oblasti zdraví.



Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: O. H.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.