Americký prezident Donald Trump při projevu o stavu unie v budově Capitolu, 5. únor 2019. (Chip Somodevilla / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump při projevu o stavu unie v budově Capitolu, 5. únor 2019. (Chip Somodevilla / Getty Images)

Ještě jednou se vracíme k úterní řeči amerického prezidenta Trumpa o stavu unie. Obzvláště jedno z témat stojí za detailnější pohled, protože se dotýká ideologie, která je v protikladu s hodnotami, na kterých byly Spojené státy založeny.


Již od nástupu do funkce Trump kritizuje socialismus a komunismus na „světovém jevišti“. Nevyhnul se tomu ani ve svém projevu 5. února, kdy vůbec poprvé před členy Demokratické strany, z nichž mnozí jsou socialisté, poukázal na prorůstání této ideologie do americké společnosti.

„Zde v USA jsme znepokojeni novým voláním po zavedení socialismu v naší zemi,“ řekl Trump.

„Amerika byla založena na svobodě a nezávislosti, a ne na nátlaku, dominanci a řízení vládou. Rodíme se svobodní a svobodní zůstaneme,“ dodal americký prezident. „Dnes večer obnovujeme naše předsevzetí o tom, že Amerika nikdy nebude socialistickou zemí.“

Republikáni začali tleskat ve stoje a skandovat „USA, USA“. K potlesku ve stoje se dokonce přidalo i několik demokratů včetně šéfa demokratických senátorů, Chucka Schumera.

Demokraté se v Kongresu již dlouhou dobu snaží o zavedení socialistických programů. Svou aktivitu zintenzivnili před loňskými listopadovými volbami. Prominentní demokraté, včetně kandidátky na prezidentku Kamaly Harrisové, podporují prosazení programů jako Medicare for all a Green New Deal, které by výrazně posílily pozici vlády ve zdravotním a energetickém sektoru.

Pod vlajkou progresivismu a dalších moderních názvů se socialismus, který je experty považován za úvodní fázi komunismu, vryl hluboko do politiky USA, institucí vyššího vzdělávání, vědy a místní kultury. Socialistické i komunistické myšlenky dnes můžeme nalézt ve většině amerických médií i na plakátech a bilboardech v ulicích New Yorku.

„Bylo skvělé vidět, jak této problematice hodil rukavici a pojmenoval to, co se děje, protože nebezpečí socialismu a komunismu je nyní největším politickým problémem,“ poznamenal Trevor Loudon, spisovatel a komentátor The Epoch Times. Loudon se již 30 let věnuje výzkumu skrytého vlivu radikální levice, marxismu a teroristických hnutí na politiku hlavního proudu společnosti.

„Čtvrtina přítomných lidí byli socialisté. Takže hodil rukavici levicovému křídlu Demokratické strany, které je teď vůdčím křídlem. V podstatě jim řekl, že jejich agenda není akceptovatelná.“

Loudon provádí i výzkum v oblasti napojení členů Kongresu z „Progresivní frakce Kongresu“ na Americké demokratické socialisty a Komunistickou stranu USA. Po podzimních volbách v roce 2018 se frakce rozrostla o dalších 26 sedadel a nyní má v Kongresu celkem 100 členů.

Mnohé z toho, co se Trumpovi během prvních dvou let v úřadu podařilo, potlačilo socialistickou politiku anebo zabránilo větším zásahům socialistické ideologie v USA. Podnikl kroky k ochraně náboženské svobody, čímž oslabil socialistické snahy o propagaci ateismu a útoky na náboženství.

Trump stál v čele prosazení balíčku snižujícího daňové zatížení a zredukoval oblasti řízené vládou. Tyto kroky šly proti socialistickým tendencím zvyšování vládní moci a vlivu nad děním a regulacemi v zemi, které vyžadují zvyšování daní.


„Trump vidí, že Amerika se už delší dobu řítí k hraně socialismu, asi tak už od poloviny minulého století. A nejvíce na obrátkách tato politika nabrala během Obamova úřadování, “ řekl spisovatel a nezávislý akademik William Gairdner.

„Bylo to strategické. Chtěl demokratům zabránit v jejich snahách,“ míní Gairdner.

Trump v projevu použil Venezuelu jako příklad selhání socialismu. Na socialistického diktátora Madura a jeho režim už nějakou dobu vyvíjí nátlak. Po lednových událostech podpořily Madurova soupeře Guaidóa, coby prozatímního prezidenta, i další svobodné státy.

Naopak režimy jako Čína, Severní Korea a Kuba, stejně jako „demokraticky se tvářící“ Kreml, podporují Madura.



Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Čtěte také: Diváci versus média – reakce na očekávaný Trumpův projev


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.