Budova Capitolu ve Washingtonu, 10. prosince 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Budova Capitolu ve Washingtonu, 10. prosince 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

V listopadových „midterm volbách“ v USA utratila většinu tzv. „dark money [1]“ levicová uskupení, uvádí zpráva Issue One vydaná 23. ledna. Dle reportu jde v tomto „segmentu“ o podstatný obrat trendu, protože v minulosti dominovaly dark money pravicovým organizacím.


Dark money skupiny, jež jsou politicky aktivní neziskové organizace, utratily na loňské volby kolem 150 milionů dolarů. Kolem 54 % z této sumy připadlo na levicová uskupení, která se mimo jiné zasazují o snížení „vlivu velkých peněz v politice“.

Téměř třetinu (46 milionů) všech dark money utratila Majority Forward, levicová neziskovka, založená bývalým volebním týmem exprezidenta Obamy.

Pravicové skupiny utratily z celkové sumy kolem 31 %. Zbylých 15 % připadá na nestranické organizace a na skupiny podporující obě politická spektra.

„Všichni Američané mají právo vědět, kdo se snaží ovlivňovat jejich volbu,“ uvádí ve zprávě ředitelka Issue One, Meredith McGehee. „Tento princip byl opakovaně podpořený Nejvyšším soudem a je v srdci našeho systému, který spoléhá na transparentnost a zodpovědnost. Nyní je čas pro demokraty i republikány, aby začali o těchto nekontrolovatelných zdrojích v politice mluvit.“

Dark money jsou peníze, které utrácejí neziskové organizace na podporu politiky, a nemusejí zveřejňovat své dárce. Takové neziskovky nemohou prosazovat kandidáty nebo „bojovat“ proti nim přímo, ale mohou podporovat politické otázky způsobem, který kandidáta zvýhodňuje, anebo naopak. Na takovéto politické záležitostí mohou utratit jen menšinovou část svých příjmů.

„Prezidentské volby 2020 se už blíží a obě strany musí odmítnout tyto neprůhledné způsoby, kterými ovlivňují volby jejich nejbohatší dárci,“ řekl předseda představenstva Issue One, Nick Penniman. „Dark money jsou nejtoxičtější silou v politice. Nejvíce se těmito tmavými uličkami prodírají kongresmani. Měli by mít silnou osobní motivaci, aby s těmito tmavými penězi zatočili, nehledě na jejich stranickou příslušnost.“


Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás jeho sdílením na sociálních sítích.



[1] Dark money jsou finanční prostředky získané politickými neziskovými organizacemi od společností, jednotlivců či unií. Takovéto prostředky můžou využít na financování voleb a přitom nemají povinnost zveřejnit své dárce.