Brhlík lesní na krmítku zhotoveném z poloviny kokosového ořechu a tukové směsi. (Zdenka Skoupá)
Brhlík lesní na krmítku zhotoveném z poloviny kokosového ořechu a tukové směsi. (Zdenka Skoupá)
Praha – Překvapivě velký zájem veřejnosti vzbudilo první celoplošné sčítání ptáků na krmítkách v Česku. V rámci dalšího průzkumu o druzích přezimujících opeřenců Česká společnost ornitologická oslovila obyvatele Čech, aby se zapojili a po dva dny sledovali, jaké druhy na krmítkách převládají a které naopak ubývají.

ČSO tak získá díky spolupráci tisícovek dobrovolníků důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. Lidé mají čas na poslání svých pozorování do 15. ledna. Už nyní jsou k dispozici průběžné výsledky: 

„Aktuální počet (6. ledna) odevzdaných sčítání je 7 462 od 10 082 účastníků,“ říká koordinátorka sčítání Dita Hořáková.

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. I když ke sčítání nebylo nutné ani vlastnit krmítko, většina sčítání pochází právě z jejich okolí.

Ptaci na krmitku
Sýkora koňadra a sýkora modřinka si oblíbily lojové koule. (Zuzana Pernicová)

Sýkora koňadra a vrabci zatím nejpočetnější

„Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí,“ dodává Hořáková.

Sčítání probíhalo od 4. do 6. ledna, lidé mají čas na poslání výsledků do 15. ledna.

„Těší nás, že se do sčítání zapojilo tolik účastníků. Všem velmi děkujeme. Právě dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak získávat potřebné údaje z rozsáhlého území,“ vysvětluje Hořáková.

Průběžné výsledky zde.

Česká společnost ornitologická prvním ročníkem sčítání ptáků na krmítku zahájila dlouhodobý program občanské vědy.

„Díky spolupráci s veřejností se dozvíme, kteří ptáci u nás zimují. Časem, v horizontu několika let, získáme přehled, jací ptáci ubývají a přibývají a také zjistíme, jaké prostředí nejraději využívají. Díky mezinárodní spolupráci budeme moci srovnat výsledky i se zahraničím,“ vysvětluje Hořáková.

Sykory
Slunečnicová semena představují pro semenožravé ptáky ideální zdroj energie. (Vendula Gergelová)

Po 15. lednu začnou ornitologové data vyhodnocovat. 

„Podle našich předpokladů bychom finální výsledky mohli mít na přelomu ledna a února,“ odhaduje Hořáková.

Zimní krmítka vždy poskytovala pestrobarevnou podívanou s možností poznat naše zpěvné ptáčky zblízka a pojmenovat si je. Než vhodíme do krmítka stravu, přečtěme si také něco o tom, jak správně krmit, a tím pomoci opeřencům přežít mrazivou zimu.


Zdroj: TZ ČSO

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.