Magazín Der Spiegel, ilustrační foto. (Matthias Hangst / Getty Images)
Magazín Der Spiegel, ilustrační foto. (Matthias Hangst / Getty Images)

Německý týdeník Der Spiegel propustil svého oceňovaného novináře za uměle vykonstruované zprávy, které psal již několik let. Magazín 19. prosince odhalil, že jejich redaktor Claas Relotius podváděl „záměrně, metodicky a s trestuhodným úmyslem“ minimálně ve čtrnácti článcích ze šedesáti.

Již ve svých 28 letech získal Relotius cenu CNN „Novinář roku 2014“ za reportáž o vazebním systému USA (pro CNN nepracoval a nikdy nic na platformách CNN nepublikoval). Později vyhrál ještě několik dalších cen, dokonce i za články s falešnými informacemi.

Některé z podvrhů jsou o Spojených státech včetně témat, jako zadržovací zařízení USA v Guantanamo, popravy, „Trumpova Amerika“. Ten nejnovější byl o občanských hlídkách na hranici USA-Mexiko.

Není to tak dávno, co Relotius nahněval obyvatele města Fergus Falls v Minnesotě. Svůj „přibarvený“ článek zachycující americký venkov po Trumpově zvolení, nazval: „Měsíc mezi lidmi, kteří se o nedělích modlí za Donalda Trumpa“.

Článek otiskl Der Spiegel v roce 2017. Mimo jiné se v něm psalo i o některých lidech nebo o nápisu „Mexičanům vstup zakázán“ na dopravních značkách s omezením rychlosti, které ve skutečnosti neexistovaly.

Osudná Amerika

„V tom článku moc pravdivých faktů není,“ řekl pro The Star Tribune Andrew Bremseth, zástupce města, který byl ve větší míře v článku opisovaný. „Byli tam i lidé, které si zcela vymyslel.“

Relotius, v té době třiatřicetiletý, námitky lidí z Fergus Falls zcela ignoroval.

Osudným se mu stal letošní podzim, kdy jej jeho kolega reportér, Juan Moreno, začal tajně vyšetřovat po podezření, že si Relotius vymýšlí citace pro článek „Jaeger’s Border“, na kterém měli spolupracovat (občanské hlídky na americko-mexické hranici). Moreno od této spolupráce odstoupil s tím, že se dal sám do nového úkolu: shromáždit důkazy.

Věci kolem Relotiuse se začaly odhalovat 3. prosince, jen 17 hodin před převzetím novinářské ceny za rok 2018 za článek o syrském chlapci, který byl také označen za zfalšovaný.

V souvislosti s článkem „Jaeger’s Border“ požádal mluvčí občanské hlídky e-mailem Morena o předložení důkazů jeho šetření. Relotius nejprve obvinění popřel a poté se snažil podrýt Morenovu důvěryhodnost.

„Relotius se koncem minulého týdně konečně přiznal,“ napsal Der Spiegel 19. prosince. „Ukázalo se, že si vymyslel celé pasáže – nejenom v článku ‘Jaeger’s Border’ ale i v mnoha dalších.“

Hra s ověřovním faktů

Der Spiegel si zakládá na ověřování faktů. Dle analýzy mediálního domu si Relotius „hrál“ se systémem na ověřování faktů nejen aby zakryl podvody, ale také aby zvýšil autentičnost svých zpráv.

Německá unie žurnalistů DJU řekla, že jde o „největší skandál s podvodem v žurnalistice od roku 1983, kdy německý magazín Stern publikoval Hitlerův deník, jež se později ukázal jako podvrh.“

Předseda Německé federace novinářů, Frank Überall, řekl: „Ten takzvaný reportér nezpůsobil škodu jen pro Der Spiegel, ale pošpinil také důvěryhodnost žurnalistiky.“


Překlad a redakční úprava původního článku The Epoch Times: J. S.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.