Muž kontrolující kamery na náměstí Nebeského klidu. (Ed Jones/AFP/Getty Images)
Muž kontrolující kamery na náměstí Nebeského klidu. (Ed Jones/AFP/Getty Images)
WASHINGTON – Zatímco západní svět pomalu rozpoznává potenciální bezpečnostní hrozbu, kterou představuje čínská telekomunikační společnost Huawei, řada specialistů na Čínu již dlouhou dobu ví, že firma vytváří totalitní nástroje vládnoucí Komunistické straně Číny. Čína vstoupila do nového věku totality za použití moderních technologií.

Huawei se ve své činnosti maximálně přizpůsobuje stranické politice a jejím otázkám včetně pronásledování věřících. Například v souvislosti s pronásledováním Falun Gongu (Fa-lun Kung), meditační praxe založené na hodnotách pravdivosti, soucitu a tolerance, vytvořila čínská telekomunikační společnost řadu nástrojů pro sledování občanů.

Musíš zaručit, že nebudeš praktikovat Falun Gong, jinak nejsi vítán!

V červenci roku 1999 zahájil tehdejší vůdce Číny Ťiang Ce-min kampaň na vymýcení 70 - 100 milionového duchovního hnutí Falun Gong. Ústředním motivem zákazu byly obavy komunistické strany, že velký počet občanů shledá tradiční morální učení atraktivnějším než ateistickou ideologii strany.

Jedna z čínských obyvatelů nyní žije v New Yorku a s praktikami společnosti Huawei má vlastní zkušenosti. Z důvodu ochrany svých rodinných příslušníků v Číně chce vystupovat pod pseudonymem - Mindy.

Když pronásledování hnutí Falun Gong v Číně začalo, Huawei vydal firemní pravidlo, že žádný z jejích zaměstnanců se nesmí Falun Gongu věnovat. Když tehdy navštěvovala poslední ročník na Zhejiang University, její spolužák z IT a zároveň příznivec Falun Gongu měl již před státnicemi uzavřen kontrakt se společností Huawei, která v té době horlivě nabírala slibné absolventy.

Huawei-1071080554-1200x801
Obchod Huawei v Pekingu. (GREG BAKER / AFP / Getty Images)

Avšak při finálním podepisování smlouvy daný student zjistil, že v pracovních podmínkách existuje doložka, která stanovuje, že všichni zaměstnanci musí zaručit, že nebudou Falun Gong praktikovat.

Smlouvu odmítl podepsat a v důsledku toto přišel o místo ještě předtím, než ho získal. Nešlo pouze o bod ve smlouvě – firma se proaktivně ptala všech budoucích kandidátů na pro čínský režim „citlivé otázky“.

Udávání

Mindin tehdejší manžel pracoval pro Huawei jako IT technik. I v jeho firemních materiálech se Falun Gong několikrát zmiňoval, ve smyslu - vaše víra se neslučuje s politikou společnosti.

Obdobný případ byl zmíněn na webových stránkách Minghui, shromažďující informace o pronásledování Falun Gongu v Číně. Wu Sia, tehdejší zaměstnankyně společnosti Huawei, byla spolu s kolegou vyslána do subdodavatelské továrny ve městě Su-čou.

Když její kolega zjistil, že cvičí Falun Gong, udal ji. Wu byla odvedena na policejní stanici a později přesunuta do vazební věznice. Poslední zpráva uvádí, že byla odsouzena k tříletému odnětí svobody v ženské věznici Nan-ťing, kde byla vystavena fyzickým a psychickým způsobům mučení a je ve špatném zdravotním stavu.

Další zaměstnanec Huawei, který byl pronásledován kvůli spojení s Falun Gongem, je Liou Kuang-žung. Podle zprávy webové stránky Minghui pracoval Liou v evropském ústředí společnosti Huawei Technologies v německém Düsseldorfu. Liou byl propuštěn v roce 2008 poté, co cestou do práce řekl svému čínskému spolupracovníkovi o pronásledování Falun Gongu a existenci hnutí za vystoupení z komunistické strany Číny (Tuidang).

Kolega zakrátko ohlásil jejich rozhovor svému vedoucímu, který si Lioua předvolal k pohovoru a řekl mu, že nemůže s čínskými zaměstnanci o těchto citlivých záležitostech hovořit, neboť firemní nařízení tuto věc jasně zakazují.

Cenzura a špehování

Huawei učinil v otázce pronásledování Falun Gongu mnohem víc než jen to, že ustanovil interní předpisy a kontrolu vlastních zaměstnanců. Pomáhal při tvořbě nástrojů, které čínský režim používal k vyhledávání, sledování a pronásledování Falun Gongu a později tyto odzkoušené nástroje použil ke sledování čínských občanů a k cenzuře informací.

V letošním roce byl na internetu publikován 172stránkový interní dokument společnosti Huawei s názvem VCM (video content management) Operation Guide. Jedná se o operační příručku, která má pomoci vyškolit internetovou „policii“ čínského režimu, aby dokázala sledovat, analyzovat a zpracovávat video-obsah v reálném čase.

Swat-team-146315578-1200x737
Čínské policejní vozidlo zásahové jednotky zaparkované na náměstí Nebeského klidu. (GOH CHAI HIN / AFP / GettyImages)

Podle čínského komentátora Čchen S'-mina odhaluje tento dokument hlubokou angažovanost Huaweie na stranických projektech Golden Shield Project a Skynet System, jež slouží k blokování přístupu k informacím a sledování celé společnosti.

Blokováním informací čínský režim zabraňuje občanům, aby se dozvěděli o událostech probíhajících ve světě a masivním porušování lidských práv v jejich vlastní zemi.

Tyto nástroje pro stálý dohled slouží nejen k blokování přístupu k informacím, ale i detailnějšímu sledování jednotlivců.

Čchen dodal, že počáteční požadavek na vznik projektu Golden Shield Project přišel z Úřadu pro veřejnou bezpečnost a Úřadu 610, výkonných výborů Komunistické strany, jež byly pověřeny pronásledováním Falun Gongu.

Sociální ranking

Systém Skynet identifikuje pomocí technologie rozpoznávání obličeje jednotlivce a dohledá informace o osobě ve státní databázi. Tato databáze přiřazuje každému člověku sociální hodnocení, které značí, do jaké míry je jednotlivec zajedno s prioritami a hodnotami režimu.

Znalosti a kompetence, kterou si společnost Huawei vyvinula při vytváření tohoto rozsáhlého systému, mohou nyní být použity k shromažďování údajů i mimo Čínu.

Jü Čchao, americký programátor, prohlašuje, že mezinárodní společenství by mělo být velmi znepokojeno faktem, že Huawei může prostřednictvím svých zařízení a sítí hromadně shromažďovat údaje o všech koncových uživatelích. Tyto informace pak mohou být využity k sestavení sociálního hodnocení i pro cizince.

„Ačkoliv není moc pravděpodobné, že by čínský režim využil toto sociální hodnocení k zabránění koupě letenek cizincům, je docela možné, že skrz toto hodnocení získá velmi hluboké znalosti prakticky o všech jednotlivcích ve své databázi a v případě potřeby může tyto informace dále využít. A to je velmi, velmi znepokojující,“ dodal.


Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: Petr Matějček


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.