Analýza zpráv

Od svého založení v roce 1997 získala Clintonova nadace více než 2 miliardy dolarů. Jen za své přednášky a projevy získali Bill a Hillary Clintonovi přes 150 milionů dolarů. Tyto příjmy evidentně prudce vzrůstaly poté, co H. Clintonová nastoupila do funkce ministryně zahraničí USA v roce 2009.
20191220 et kdo maze 02 small
(Pro zvětšení infografiky klikněte na obrázek.)

Desítky milionů dolarů, které proudily přímo Clintonovým nebo do jejich nadace od zahraničních vlád nebo sponzorských subjektů, jež profitovaly z kroků ministryně, byly zřejmě spjaté se střetem zájmů.


Nadaci kvůli údajným zločinům momentálně vyšetřuje americký státní zástupce John Huber, kterého k případu přidělil bývalý vrchní státní zástupce (ministr spravedlnosti) Jeff Sessions.

Patrné střety zájmů Clintonových byly skryté a potenciální vina odlehčována několika faktory: memorandem porozumění (MOU) od Obamova prezidentského týmu; výjimkami speciálních vládních zaměstnanců (SGE); a kontrolním aparátem ministerstva zahraničí.

Pokles darů

Vzorec plateb Clintonovým odhaluje, jak jsou moc a peníze propletené. Když měli Clintonovi moc garantovat „politické laskavosti“, příjmy a dotace pro nadaci rostly. Když byla H. Clintonová ministryní, poplatky za Billovy proslovy měly trojnásobnou hodnotu.

Téměř hned poté, co H. Clintonová prohrála volby v roce 2016, dotace ze zahraničí prudce klesly. Dle daňového přiznání Clintonovy nadace z roku 2014 tvořily příspěvky do nadace přes 217 milionu dolarů. A dle daňového přiznání z roku 2017 šlo už jen o necelých 23 milionů dolarů (90 % pokles).


Více podrobností naleznete v originálním článku naší newyorské redakce.

Seamus Bruner je pomocným ředitelem Government Accountability Institute a autorem knihy „Compromised: How Money and Politics Drive FBI Corruption.“


Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce The Epoch Times: J. S.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.