Babirusa sulaweská, samec Salem po příjezdu do Zoo Jihlava. (Richard Viduna)
Babirusa sulaweská, samec Salem po příjezdu do Zoo Jihlava. (Richard Viduna)
Babirusy sulaweské (Babyrousa cebebensis), zvláštní a nesmírně vzácná prasata, pocházející z indonéského ostrova Celebes, náleží v rámci Zoo Jihlava k jejím nejznámějším a nejoblíbenějším obyvatelům.

Poměrně málo známý je fakt, že v současnosti v rámci Evropy chová tyto vzácné tvory pouhých pět institucí včetně jihlavské zoo. Ve všech pěti evropských zoologických zahradách dohromady žije pouhých 31 babirus, z toho je jen devět samců, zbytek populace tvoří samice.

Zoo Jihlava a Zoo Stuttgart si proto v rámci chovatelského programu EEP na doporučení jeho koordinátora vyměnily babirusí kance. Jihlavský Kendari tak ve středu 5. prosince zamířil společně s chovateli do Stuttgartu, kteří odtud cestou zpět dovezli jejich samce Salema do Jihlavy. Ten dorazil o den později ve večerních hodinách.

Zatímco devítiletý Kendari se stal otcem úspěšně odchovaného mláděte až v letošním roce, šestiletý Salem ze Stuttgartu je otcem již čtyř babirusích mláďat. Předchozích několik mláďat po Kendarim buď jihlavské samice potratily, porodily mrtvé nebo neodchovaly z důvodu jejich nezkušenosti.

„V Jihlavě jsme chovali pět těchto inteligentních živočichů. Jednoho kance jménem Kendari, starou již nechovnou samici Johanku a dvě mladé samice Ndari a Rose. Té poslední se v letošním roce narodilo po dlouhém úsilí a pečlivé práci chovatelů jedno mládě – samice Anny Rose.

Protože v přírodě tvoří babirusy menší stáda samic, ke kterým se samci připojují nepravidelně, zejména v době páření, je vhodné i v zoo chovat větší množství zvířat samičího pohlaví. Tím, že jsme Kendariho vyměnili za Salema, může u nás samička Anny Rose zůstat, a doufáme, že nejen ona, ale i další dvě samice budou mít s novým kancem mláďata,“ vysvětluje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

„Kanec Salem zatím zůstane několik týdnů v zázemí asijského pavilonu, aby si nejprve uvyknul na nové prostředí, spolubydlící i na nové chovatele mluvící na něj česky, a ne německy. Jakmile začne chodit do venkovního výběhu, kde ho budou moci spatřit návštěvníci, informujeme o tom veřejnost na webu a facebooku zoo,“ doplňuje tiskový mluvčí Martin Maláč. 

Zoologická zahrada Jihlava, příspěvková organizace, je nejnavštěvovanějším turistickým cílem krajského města Jihlava i celého kraje Vysočina. Její kořeny sahají do 50. let minulého století, kdy v Jihlavě vznikl první zookoutek. Ten se časem rozrostl natolik, že v roce 1982 získal statut zoologické zahrady, která je dnes domovem pro přibližně 250 druhů živočichů v počtu téměř 1 300 jedinců. Zoo Jihlava je koncipována jako Zoo pěti kontinentů, což znamená, že živočichové jsou chováni v expozičních celcích podle místa jejich přirozeného výskytu. Specializací jihlavské zoo je především chov malých i velkých kočkovitých šelem, plazů a primátů. V posledních letech dostala zoo zcela novou tvář díky výstavbě mnoha nových pavilonů a atraktivních expozic. Pro své návštěvníky připravuje kromě tradičního programu také zpestření v podobě dalších rozmanitých akcí. Ročně jejími branami projde v průměru přes 300 tisíc návštěvníků a toto číslo každoročně stále stoupá.

Podle TZ www.zoojihlava.cz 


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.