Vietnamská svadba v tradičních krojích. (flickr.com/ Brylan)
Vietnamská svadba v tradičních krojích. (flickr.com/ Brylan)
V tradiční vietnamské kultuře je svatba jednou z nejdůležitějších událostí v životě. Dnešním lidem připadá tradiční obřad komplikovaný, zdlouhavý a namáhavý. Sestává totiž ze šesti kroků: výběr nevěsty a ženicha (ken chon), setkání tváří v tvář (Giam ngo), zásnuby (an hoi), svatební oslava, návrat do domu nevěstiných rodičů (lai mat) a oslava se sousedy (le nop treo ).
 
V části „ken chon“ rodiče vybírají partnera pro své dítě. V procesu výběru se posuzuje nejen partner, ale i situace a pozice jeho rodiny. Tento krok zabere nejvíce času – obvykle mívají rodiny dobrý vztah už celé roky.
 
V části „giam ngo“ vybraní členové ženichovy rodiny (obvykle v čele s jeho otcem) žádají od nevěstiny rodiny povolení k sňatku. Pokud rodina souhlasí, plán svatby se projedná podrobněji.
 
V „an hoi“ (zásnuby) ženichova rodina přináší dary, které si vybrala rodina nevěsty. Rovněž se při této příležitosti upřesňují poslední detaily sňatku. Po obřadu samotném odcházejí novomanželé domů.
 
„Lai mat“ přichází na řadu do tří dnů po svatbě. Znamená to, že novomanželé navštíví dům nevěstiných rodičů a ženich jim na výraz díků věnuje tradiční dary.

„Le nap treo“ je oslava, kterou manžel organizuje pro sousedy, aby jim představil nevěstu. Při této příležitosti čerství manželé něco komunitě věnují.
 
Podle tradice by nevěsta měla žít v domě ženichovy rodiny od svatební noci do konce života. To tedy znamená, že musí svůj dosavadní domov vyměnit za zcela nové prostředí a dobře vycházet s různými generacemi v rodině jejího muže. Kromě toho, těsná soudržnost mezi vesničany znamená, že když žena přichází do domu svého muže, je důležité, aby ji dobře přijala nejen jeho rodina, ale i celá společnost.
 
Je zřejmé, že v minulosti Vietnamci nepovažovali svatbu jen za spojení dvou lidí, ale dvou velkých rodin a komunit. Psychická příprava nevěsty a její rodiny byla tedy velmi důležitá.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Svatební tradice Vietnamu

 

Binh Nguyen | 7. 9. 2009 (nevím, zda datum ponechat původní)

 

foto: sehnat lepší?

 

V tradiční vietnamské kultuře je svatba jednou z nejdůležitějších událostí v životě. Dnešním lidem připadá tradiční obřad komplikovaný, zdlouhavý a namáhavý. Sestává totiž ze šesti kroků: výběr nevěsty a ženicha (ken chon), setkání tváří v tvář (Giam ngo), zásnuby (an hoi), svatební oslava, návrat do domu nevěstiných rodičů (lai mat) a oslava se sousedy (le nop treo ).

 

V části „ken chon“ rodiče vybírají partnera pro své dítě. V procesu výběru se posuzuje nejen partner, ale i situace a pozice jeho rodiny. Tento krok zabere nejvíce času – 

obvykle mívají rodiny dobrý vztah už celé roky.

 

V části „giam ngo“ vybraní členové ženichovy rodiny (obvykle v čele s jeho otcem) žádají od nevěstiny rodiny povolení k sňatku. Pokud rodina souhlasí, plán svatby se projedná podrobněji.

 

V „an hoi“ (zásnuby) ženichova rodina přináší dary, které si vybrala rodina nevěsty. Rovněž se při této příležitosti upřesňují poslední detaily sňatku.

Po obřadu samotném odcházejí novomanželé domů.

 

Lai mat“ přichází na řadu do tří dnů po svatbě. Znamená to, že novomanželé navštíví dům nevěstiných rodičů a ženich jim na výraz díků věnuje tradiční dary.

Le nap treo“ je oslava, kterou manžel organizuje pro sousedy, aby jim představil nevěstu. Při této příležitosti čerství manželé něco komunitě věnují.

 

Podle tradice by nevěsta měla žít v domě ženichovy rodiny od svatební noci do konce života. To tedy znamená, že musí svůj dosavadní domov vyměnit za zcela nové prostředí a dobře vycházet s různými generacemi v rodině jejího muže. Kromě toho, těsná soudržnost mezi vesničany znamená, že když žena přichází do domu svého muže, je důležité, aby ji dobře přijala nejen jeho rodina, ale i celá společnost.

 

Je zřejmé, že v minulosti Vietnamci nepovažovali svatbu jen za spojení dvou lidí, ale dvou velkých rodin a komunit. Psychická příprava nevěsty a její rodiny byla tedy velmi důležitá.

 

Předchozí článek: http://www.epochtimes.cz/2009090710919/Svadobne-tradicie-Vietnamu.html