Jaroslav Hornof. (Screenshot/Youtube)
Jaroslav Hornof. (Screenshot/Youtube)
Námořník, který dostal výpověď z lodi, se po dobu jednoho roku nesmí ucházet o práci na moři, a s ním ještě asi sto dalších námořníků. Jaroslav Hornof byl zaměstnán na palubě lodi plující pod německou vlajkou jako strojní technik.

Když si všiml, že odpadní vody z podpalubí jsou běžně vypouštěny do oceánu, informoval o tom svého nadřízeného. Rozpoznal, že jde nejen o porušování ekologických zásad, ale i norem daných zákonem. Jeho nadřízený však jeho ohlášku bagatelizoval s tím, že takto se to dělá už třicet let. A moře prý snese všechno.

Námořník a strojní technik našel odvahu a uprostřed oceánu se vzepřel nezákonným praktikám. Nejprve vypouštění tekutého odpadu natočil na video a šel za samotným kapitánem lodi. Zpočátku chtěl, aby se to vyřešilo v rámci firmy samotné.

„Nebyla to jednoduchá situace, pracovat na palubě s nadřízeným, kterého kritizujete za obcházení zákona, a nevědět, co vás čeká v další službě v podpalubí,“ uvádí Hornof na stránkách NFPK.

Poté vedení německé společnosti MST Mineralien Schiffahrt Spedition und Transport GmbH samo provedlo interní audit. Do věci se zároveň vložily americké úřady, neboť k incidentu došlo v jejich vodách. Následovalo obvinění společnosti z falšování dokumentů, které potvrzovaly ekologické zpracování lodních odpadů.

namornik lod
Loď, na které Jaroslav Hornof sloužil. (Screenshot/Youtube)

Jaroslav Hornof, jako whistleblower, pak s ostatními námořníky svědčil u amerického soudu. Kolem sta námořníků dostalo z lodi výpověď, ačkoliv se nikterak během plavby neprovinili.

Nejtěžší to měl Jaroslav Hornof, když událost nahlásil a statečně se postavil velké společnosti. Přišel o výdělek, proto americký soud navrhl, aby dostal finanční odměnu. Může jít o částku až 20 milionů korun.

„Námořní důstojník na obchodních lodích Jaroslav Hornof se zachoval tak, jak by se měl zachovat každý,“ uvádí se na webu NFPK. „Smutné je jen to, že firma zodpovědná za nezákonnou činnost zaplatí pokutu, ale stovka nevinných mužů přišla o práci, protože uposlechli příkaz nadřízeného. Je však dobře, že jsou odměňováni lidi za svoji statečnost postavit se zlu, které je na první pohled neporazitelné.“


„Věřím tomu, že by odměňování oznamovatelů přineslo jistou samoregulaci, boj s korupcí by se stal proaktivní, nikoli jen reaktivní, business by hlídal business a stát by mohl jen dohlížet z pozice chytré horákyně,“ komentuje záležitost Karel Škácha.

podle zdroje: NFPK


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.