Bývalý ředitel FBI, Robert Mueller, při přísežném ceremoniálu ředitele FBI Jamese Comeyho v cetrále FBI 28. října 2013. (Alex Wong / Getty Images)
Bývalý ředitel FBI, Robert Mueller, při přísežném ceremoniálu ředitele FBI Jamese Comeyho v cetrále FBI 28. října 2013. (Alex Wong / Getty Images)


Analýza zpráv


Vypadá to, že šetření zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera ohledně údajné tajné dohody Trumpa s Ruskem se blíží ke konci.

„Od Muellera se očekává předložení zjištěných klíčových aspektů jeho vyšetřování v případě Ruska. Mělo by to být brzy v listopadu po průběžných volbách, protože čelí čím dál většímu tlaku buď podat více žalob anebo ukončit vyšetřování,“ citovala ve svém článku ze 17. října agentura Bloomberg dva americké úředníky. Dále uvedla, že „Rosenstein (zástupce generálního prokurátora) se jasně vyjádřil, aby Mueller ukončil vyšetřování co nejdříve.“

Dalším náznakem ukončení vyšetřování je, že v posledních měsících odešli z Muellerova úřadu čtyři prokurátoři.

Kolem Muellerova vyšetřování bylo mnoho povyku a mnoho detailů zatím zůstává neznámých. Jeho výsledkem je několik podaných obvinění. Žádné z nich ale nedokazuje ilegální účast amerického občana na údajné koluze s Ruskem.

Jedno z obvinění bylo podané 16. února a týká se 13 osob ruské národnosti a tří společností. Ti začali své operace zasahující do amerického politického systému (včetně prezidentských voleb 2016) už v roce 2014, kdy Trump ještě ani neoznámil svou kandidaturu.

Další obvinění vznesl Mueller 13. července. Týkalo se 12 ruských úředníků spojených s hackingem, včetně údajného útoku na Demokratický národní výbor (DNC). Ani toto a ani obvinění z 16. února dle Rosensteina neprokázala konspiraci nebo údajnou tajnou dohodu Trumpova předvolebního týmu.

V rozhovoru pro Fox News 15. července poukázal Devin Nunes (republikán za Kalifornii), šéf Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů (ZVSR), že Muellerova obvinění z července 2018 obsahují stejné informace, které ZVSR poskytl v „Ruské zprávě“ již 22. března 2018.

Třetí obvinění podané 19. října 2018 týkající se ruského občana obžalovaného z ovlivňování voleb v roce 2016 prostřednictvím sociálních sítí „nepotvrdilo, že by se jakýkoliv občan USA zapojil do operace Projekt Lakhta.“


Překlad a redakční úprava (především zkrácení): J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.