Maják Cap Fréhel s dosahem 110 kilometrů. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)
Maják Cap Fréhel s dosahem 110 kilometrů. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)
Další z obrázků Bretaně ­– Mys cap Fréhel. Jdeme udržovanou pěšinou lemovanou pastelovými barvami, pod útesy k nám vzhlíží modrozelená mořská hladina, a vyhýbáme se svátečním běžcům, kteří zřejmě nemají kde jinde trasu k běhu. Krásně fialový vřes vám nic neudělá, ale k hlodaši se raději nepřibližujte – s hezky žlutě kvetoucím hlodašem bylo seznámení drsné – hned mám trn zapíchnutý v ruce.

Shlížíme dolů na útesy, tvoří zajímavé průrvy. Hladinu občas bíle brázdí člun a hle – někdo si za průrvou postavil tábor. Přístupno asi jen od vody. Smaragdové pobřeží dělá v plném slunci opravdu čest svému jménu. Přilehlé ostrovy jsou neobydlené. Zato milovníci ptactva tu najdou mnoho druhů hnízdících ptáků, které mohou pozorovat pomocí dalekohledu.

Pobřeží stezka vede od dvou majáků k pevnosti Fort de la Latte. Ten vyšší, vysoký 30 metrů, byl postaven v polovině 20. století a jeho světelný kužel dosahuje až 110 kilometrů. Menší, již nepoužívaný, postavil v roce 1685 renomovaný architekt – inženýr Simon Garangeau, který pracoval pro Vaubana, legendárního vojenského inženýra krále Ludvíka XIV., který opevnil mnoho strategických bodů kolem francouzského pobřeží.

0 Moře smaragdové pobřeží
Smaragdové pobřeží. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Kamenná pevnost Fort de la Latte nemá s podobně znějícím druhem kávy souvislost, zato u vchodu najdeme psí bar – voda pro žíznivé pejsky je připravena k odběru. Přejdeme padací most a vítá nás kamenná pevnost postavená ve 14. století, s věžemi, střílnami a vězením. Ani zde nechybí kaple, kde by se věřící mohli pomodlit.

2 Pevnost La kanon
Pevnost Fort de la Latte. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

3 Pevnost psí bar
Psí bar u padacího mostu. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Krámek se suvenýry nesmí scházet ani v těchto kamenných zdech, nabízejí zde i krásně vázané historické knihy, ovšem v jejich rodném jazyce.


Hrádek se stal kulisou pro natáčení filmu Vikingové s Kirkem Douglasem a Tonym Courtisem, nebo účinkuje také v klipu francouzské skupiny Manau. Dnes na nádvoří kvetou vkusné květiny, střílnami shlížíme na smaragdové až modré vody Atlantiku.

4 Menhiry udělané lidmi mys Fréhel
Menhiry udělané lidskou rukou. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Můžete se projít po hradních cimbuřích a objevit ohromující panorama celého Smaragdového pobřeží: Anse des Sévignés, Cap Fréhel, zátoku La Fresnaye, Pointe de Saint-Cast, ostrov Ebihens, Saint-Briac a Saint- Lunaire, Pointe du Décollé, Saint-Malo, Paramé a Rothéneuf, Ostrov Cézembre a Pointe du Meinga. Mezi obce na Smaragdovém pobřeží se vedle výše uvedených řadí i přístav Erquy a lázeňské centrum Pléneuf-Val-André na hranicích pláže v Saint-Brieuc.

Pobřeží inspirovalo řadu umělců, mezi nimi malíře Léona Hamoneta, který byl v roce 1941 pro svůj výjimečný talent jedním novinářem z Ouest-France označen za Sorcier de la Côte d'Émeraude – tedy čaroděje ze Smaragdového pobřeží.

5 Mys Fré Průrva
Mořská průrva. Za ní někdo táboří… (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Scházíme se na parkovišti, přibíhá naše průvodkyně ještě od písku – nevynechá jednu příležitost se vykoupat v Atlantiku. Kdo to zde dobře zná, má příležitosti.

6 Pevnost květe
Půvabné květiny na nádvoří pevnosti – v září. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

7 Pevnost - kaple
V kapli jsou výzdobou naivní a prosté motivy. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR) 



Čtěte také:
 

Armorica: Mont-Saint-Michel, „pyramida moří“ s nejvyšším přílivem


Armorica 3: Konec světa byl potichu

Armorica 5 – Pobřeží růžové žuly a Ploumanac´h


Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.