Plakát o výzkumu mínění. (OBRAZ, z.s.)
Plakát o výzkumu mínění. (OBRAZ, z.s.)
Společnost Agrofert na svém webu oznámila, že až do odvolání ruší všechny prodeje slepic vyřazených z velkochovů. Dosud některé slepice, které byly vykoupeny z takřka pěti milionů živořících v klecích, ještě mohly po zotavení dožít v domácích chovech u „adoptivních rodin“.

Namísto toho se Agrofert rozhodl všechny výkupy zastavit.

„Důvodem je negativní mediální kampaň ze strany ekologických aktivistů, vedená proti klecovému způsobu chovu nosnic,“ uvádí Agrofert. Vyřazené slepice přitom bývají staré jen jeden rok a mohly by ještě pár let žít v relativním klidu domácího chovu.

„Považujeme za hodně nešťastné, že se holding Agrofert rozhodl potrestat slepice za to, že se lidé konečně začali zajímat o podmínky v klecových velkochovech. My v OBRAZu věříme, že zvířata nemají být brána jako rukojmí, ani si na nich nikdo nesmí vylévat svůj vztek,” komentuje tento krok Agrofertu Pavel Buršík ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

Spolek OBRAZ v červnu zveřejnil drastické záběry z klecových velkochovů slepic. Jeden ze zmapovaných chovů spadá právě do holdingu Agrofert. Další firmy v holdingu pak klecová vejce používají v rámci potravinářské výroby a dalších procesů.

„Společnost Agrofert má v současnosti jedinečnou příležitost ukázat, že je moderní firmou patřící do 21. století, vědomou si své odpovědnosti vůči zvířatům. Namísto trestání nevinných slepic by měla udělat správný krok a zavázat se, že namísto brutálních klecových chovů bude v budoucnu provozovat a podporovat ohleduplnější bezklecové chovy,“ dodává Buršík.

Celých 86 % Čechů si myslí, že v klecových chovech nejsou pro slepice vyhovující podmínky. Tři ze čtyř respondentů (73 %) dokonce požadují úplný zákaz chovu slepic v klecích. Takový zákaz již několik let platí např. v Rakousku a už brzy v Německu. Česko by tak dohnalo své sousedy. Tato zjištění a mnohá další přináší výzkum veřejného mínění spolku OBRAZ - Obránci zvířat, který provedla agentura Median.

20180912-slep2
Capture – oznámení společnosti. (OBRAZ, z.s.)

„Potvrzuje se, že Češi nechtějí podporovat zbytečné týrání zvířat. Zvláště když jsou zde ohleduplnější varianty, v kterých jsou slepice chovány na podestýlce nebo s volným výběhem,“  říká koordinátor kampaně proti klecovým vejcím Jak to snáší? Pavel Buršík ze spolku OBRAZ.

Právě Obránci zvířat v polovině června uveřejnili investigativní záběry z klecových velkochovů, které naplno ukázaly děsivou realitu života v stísněných klecích.

„V přeplněných klecích nemají slepice podmínky pro své přirozené potřeby a po několika měsících v kleci se z nich stávají oškubané zubožené trosky,“ uvádí Buršík.

Většina Čechů, 60 %, si také myslí, že by obchody, restaurace a potravináři měli přestat odebírat vejce z klecových chovů. Tyto firmy by se tak veřejnosti měly přidat k například Tescu, Lidlu nebo Kauflandu a zavázat se, že v dohledné době přestanou klecová vejce nakupovat, dále prodávat či užívat jako surovinu.

„Česká veřejnost v názoru na klecové chovy dohnala vyspělou Evropu. Firmy by se tomu měly přizpůsobit a ukončit praxi dvojích standardů, kdy v Česku stále zákazníkům nabízejí klecová vejce, ačkoliv třeba v Německu by si to už nedovolily,“ dodává Buršík.

Romana Šonková z organizace CIWF míní, že velkou možnost ovlivnit situaci mají také spotřebitelé. „My doporučujeme, aby lidé kupovali vejce z chovů s výběhem nebo ekologických chovů, tedy s číslem 1 nebo 0. Chovy v halách jsou sice o něco lepší než klecové chovy, ale při vysokých koncentracích slepic a při špatném řízení chovu může být kvalita života slepic velmi nízká.“

„Dalším důležitým krokem před je to, že po dlouhé kampani CIWF hlavně v zemích na západ od nás velké řetězce udělaly závazek, že během několika let přestanou odebírat klecová vejce, a tím nutí své dodavatele, aby přešli na alternativní chovy. K nám tento trend právě přichází díky tomu, že některé z těchto řetězců působí i u nás,“ říká Šonková.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:


Slepičí úlet – klecová vejce ze supermarketu už nechceme?

Slepičí jízda: Aby mohly roztáhnout svá křídla