Letecký pohled na Pentagon, 12. srpna 2018. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)
Letecký pohled na Pentagon, 12. srpna 2018. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)
Oddělení obrany dostalo zákaz finančně přispívat na činnost Konfuciových institutů, zřízených na více než stovce amerických univerzit. CIA, FBI a další zdroje průkazně doložily, že instituty v pozadí řídí čínský režim, který je používá jako nástroje pro zvyšování politického vlivu, propagandy a ovlivňování amerických univerzit a vzdělávacího systému. Při najímání instruktorů dochází také k diskriminaci a upírání základních lidských práv.

Spolupráci s instituty již vypovědělo na 17 univerzit a školských rad na americkém a evropském kontinentu. Více o tom zde...

Když americký prezident Donald Trump podepsal rozpočet pro oddělení obrany na další rok, předal společně s ním také opatření navržené texaským senátorem Tedem Cruzem, které zamezuje Pentagonu používat fond k financování čínskojazyčných programů realizovaných Konfuciovými instituty.

Mluvčí senátora Cruze sdělil Epoch Times, že „senátor je velice znepokojen pokračujícími snahami Číny o infiltrování amerických vysokých škol“. Senátor podle mluvčího pracoval na dodatku k využívání financí Pentagonu, aby pomohl omezit činnost institutů, které považuje za „prodlouženou ruku čínského režimu šířící propagandu na amerických kampusech“.

Po letech opakovaných varování ze strany tajných služeb se jedná o první skutečný krok amerického kongresu a Bílého domu, učiněný proti činnosti institutů v USA.

Od roku 2004 otevřel čínský režim po celém světě více než 400 Konfuciových institutů. Ve Spojených státech instituty provozuje 107 univerzit. Další program takzvaných Konfuciových tříd se rozšířil ještě více do 500 základních a středních škol v USA.

Konfuciovy instituty samy sebe popisují jako program jazykové a kulturní výměny. Podle CIA, FBI, zákonodárců a expertů je jejich záběr ve skutečnosti mnohem širší a zahrnuje jak politické cíle, tak zpravodajské a výzvědné aktivity.

Učitelé na institutech jsou zaměstnáváni Hanbanem (agenturou čínského ministerstva školství) a podléhají čínským zákonům, včetně omezení svobody slova.

Ve výsledku je americkým studentům vyučována „sterilizovaná“ verze čínské historie očištěná od zločinů páchaných komunistickým režimem a zneužívání lidských práv. Témata, jako „kulturní revoluce“, masakr studentů na náměstí Tiananmen v roce 1989 nebo „velký skok vpřed“ se nevyučují. Učitelé mají za úkol otázky okolo Tibetu a Tchaj-wanu zodpovídat tak, že obě území bezesporu patří Číně. Američtí profesoři pracující na univerzitách zaznamenávají nátlak ze strany institutů, aby přistoupili na autocenzuru a určitá témata ignorovali.

Ačkoliv není financování institutů veřejně průhledné, je známo, že univerzity z jejich programu získávají významné finance, a v důsledku toho je na jejich straně zároveň nechuť spolupráci ukončit, neboť by tím přišly i o finanční přínosy, které z ní vyplývají.

CIA vydala v březnu 2018 zprávu mapující operace zvyšující vliv Číny v USA. Část zprávy, kterou obdržel list The Washington Free Beacon, dokládá, že Čína používá finanční pobídky jako prostředky k proniknutí do amerických univerzit, kde propagují pozitivní pohled na Peking a odrazují akademiky od výzkumů, které by mohly Čínu ukazovat v negativním světle.

„[Komunistická strana Číny] používá tuto taktiku k odměňování pro-čínských pohledů a k přinucení západních akademických publikací a konferencí k autocenzuře,“ uvádí zpráva CIA. „Komunistická strana často zamítá víza akademikům, kteří kritizují čínský režim, čímž motivují mnohé čínské akademiky k preventivní autocenzuře, díky níž poté mohou získat přístup do země, které se týká jejich výzkum.“

V únoru 2018 prozradil ředitel FBI Christopher Wray, že jeho úřad začal Konfuciovy instituty také vyšetřovat. „Sdílíme znepokojení týkající se Konfuciových institutů. Nějakou dobu jsme sledovali vývoj situace. Instituty jsou pouze jedním z nástrojů, které Peking používá k zahraničním špionážním operacím ve Spojených státech,“ uvedl Wray. „Myslím, že úroveň naivity části akademické obce ohledně této věci vytváří sama o sobě problémy.“

Agentura čínského ministerstva školství zvaná Hanban dodává učitele, učebnice a finance pro všechny Konfuciovy instituty. Šéf čínského ministerstva propagandy Li Čchang-čchun v roce 2009 prohlásil, že instituty „jsou důležitou částí čínské zahraniční propagandy“.

„Konfuciův institut je přitažlivou značkou pro šíření naší kultury v zahraničí. Významně přispěl ke zlepšení naší soft power. Konfuciova značka má přirozenou atraktivitu. Při použití výmluvy o šíření čínského jazyka všechno vypadá rozumně a logicky,“ prohlásil Li Čchang-čchun.


Článek byl redakčně zkrácen; Přeložil a upravil M. K.; Zdroj.

Čtěte také: Recenze filmu: In the Name of Confucius – příběh o vydání zákazu Konfuciova institutu na univerzitě v Torontu


Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.