Léčivá zahrada na klinice Mayo v Eau Claire, Wisconsin. (Mayo Clinic Health System / CC BY-SA)
Léčivá zahrada na klinice Mayo v Eau Claire, Wisconsin. (Mayo Clinic Health System / CC BY-SA)
Většinu času strávíme v budovách, které mohou mít hluboký vliv na náš pocit pohody a prožívání života – mohou je zlepšit nebo také zhoršit. V roce 1943 oznámil Winston Churchill britské sněmovně, že „my utváříme naše budovy a budovy naopak utváří nás“.

Výzkum ukázal, že vzhled budovy je obzvláště důležitý, pokud se jedná o nemocnici. Potenciál architektury je v tomto ohledu často přehlížen. Například nedávná studie designu operačních sálů – jedné z nejdůležitějších oblastí v nemocnici – odhaluje, jak může výzkumem inspirovaný design místnosti zlepšit její bezpečnost a výkonnost personálu.

Dlouhodobě jsme studovali, jak zlepšit poskytování zdravotní péče, a to i díky lepšímu návrhu zdravotnických budov. Na základě našich studií a studií jiných odborníků doporučujeme použít návrh založený na důkazech pocházejících z výzkumu a vytěžit z něj prospěch pro pacienty, zaměstnance i rodiny pacientů.

Nemocniční architekti již dlouho používají prověřené zkušenosti z inženýrství a přírodních věd k vylepšování svojí práce. Již v roce 1984 profesor Roger Ulrich publikoval článek, v němž uvádí, že vytváření vzhledu budovy založeného na poznatcích a výzkumu může zlepšit léčbu pacienta. Ulrich zjistil, že náhodně přiřazení pacienti po chirurgickém zákroku umístění do pokoje s okenním výhledem na stromy potřebovali méně léků proti bolesti a byli z nemocnice propuštěni dříve. Naopak ve srovnání pacienti s okenním výhledem na cihlovou zeď vykazovali horší průběh léčby.


Článek byl redakčně zkrácen.

Přeložil M.K. Celý text neleznete v angličtině zde

Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.