Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. (Justin Sullivan / Getty Images)
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. (Justin Sullivan / Getty Images)
Facebook poskytl přístup k datům svých uživatelů několika čínským firmám včetně těch, které jsou obviňované z účasti na státní špionáži.

Výpověď Facebooku zveřejněná 29. června Výborem pro energii a obchod Sněmovny reprezentantů USA podrobně líčí programy sdílení dat, které Facebook udržuje s 52 technologickými společnostmi. Jde o firmy z USA jako je Apple, Microsoft, Jižní Koreji, Kanady (např. Blackberry), Číny (kontroverzní Huawei, Alibaba), a další.

Dle dokumentu Facebook již ukončuje partnerství pro sdílení dat se 38 z oněch 52 společností. S dalšími sedmi ukončí tento typ spolupráce koncem července a s ještě dalšími koncem října.

Poté zůstanou data přístupná pouze Amazonu, Applu, a švédské hi-tech společnosti Tobii, se kterými má Facebook kontrakty na delší dobu než do října 2018. Pokračovat bude ještě i v partnerstvích, které uživatelům umožňují příjem upozornění z Facebooku do jejich webových prohlížečů – konkrétně s Mozillou a Čínou vlastněnými firmami Opera a Alibaba.

Facebook sdílel data kromě jiných i s kontroverzní čínskou firmou Huawei, jež je pod palbou kritiky mnoha zemí kvůli obavám z bezpečnosti (česky) a jejímu napojení na čínský režim (Komunistickou stranu Číny). Austrálie dokonce přijala 27. června zákon o prevenci vměšování se cizích vlád nebo jejích agentů, což může ovlivnit obchodní aktivity Huaweie v zemi. V USA je Huawei momentálně podroben trestnímu vyšetřování pro údajné porušení íránských sankcí.

V Číně si místní totalitní režim udržuje přísnou on-line cenzuru, která může vést k trestání lidí za praktikování náboženství, podporu demokracie anebo za kritiku režimu. Tento systém může mít dopad dokonce i na čínské emigranty. Pokud se emigranti během svého pobytu v cizině těmto cenzurním pravidlům nepodrobují, čínský režim často volí taktiku obtěžování a zastrašování jejich rodinných příslušníků (česky) žijících v Číně, aby emigranty přinutili pravidla dodržovat.

Dle čínských zákonů o datech musí společnosti (i ty zahraniční působící v Číně) garantovat přístup čínským bezpečnostním složkám ke svým datům, a to dokonce i ty, které s čínským režimem přímo nespolupracují.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 

Zdroj.