(obrancizvirat.cz)
(obrancizvirat.cz)
„Klecové chovy jsou zrůdným důkazem, jak lidstvo redukuje zvířata na prostředek svého zisku. Nejsou to produkty ani výrobní jednotky. Jsou to zvířata, která dokáží cítit bolest i utrpení. Celý svůj život prožijí obklopené mřížemi. V kleci nemohou roztáhnout křídla, popelit se, běhat ani pohodlně chodit,“ sděluje Pavel Buršík z Obránců zvířat, vedoucí kampaně Jak to snáší?

„Pro ´výrobce´ vajec jsou slepice v klecích jen strojem na vejce. Nic víc, nic míň. V zahraničí se přechází na jiné způsoby chovu, které jsou ke slepicím ohleduplnější. U nás je stále 9 z 10 slepic drženo v klecích. A celkem jich je v České republice v klecových chovech téměř 5 milionů.“

Spolek OBRAZ rozvinul kampaň za zrušení klecových chovů slepic, protože „by to tak být nemělo a ...tato otřesná praxe nemá ve 21. století co dělat.“

Zveřejnil autentické záběry ze čtyř klecových velkochovů slepic – Přeštic, Libotenic, Svinčan a Čeperky. Tyto čtyři chovy dohromady představují zhruba 15 % české produkce vajec. Obránci zvířat zároveň spouští kampaň, v rámci níž vyzývají supermarkety a další firmy, aby přestaly vejce z takovýchto chovů odebírat. Na publikovaných záběrech jsou slepice odrané z peří až na kůži, namačkané v malých klecích, kde mohou stát buď na drátěné podlaze, nebo na rozkládajících se tělech slepic, které podmínky chovu nepřežily.

„Loňská diskuse o zákazu kožešinových farem ukázala, že české veřejnosti není utrpení zvířat lhostejné. Je na čase, aby si to uvědomily i zde působící firmy a přizpůsobily tomu své obchodní politiky. Pravda o klecových chovech byla doposud veřejnosti z velké části skryta, ale to se teď změní. Na otřesné podmínky v těchto chovech budeme nadále veřejně upozorňovat a zároveň přesvědčovat firmy, aby se od nich distancovaly. Ústup od klecových chovů je celosvětový trend a my uděláme všechno proto, aby se Česko stalo jeho součástí,“ řekl Buršík.

Marek Voršilka, předseda s odhodláním ze spolku OBRAZ zveřejnil výsledky, jak veřejnost vyplnila dotazníky:
9 z 10 lidí si myslí, že:
  • slepice cítí bolest stejně jako kočky a psi
  • klecové chovy jsou naprosto nevyhovující
  • slepice má mateřský instinkt
  • nikdo by neměl mít právo držet slepice v klecích
  • nejlepší by bylo, kdyby se vejce z klecových chovů vůbec neprodávala

„Lidé pochopili, že právě teď je potřeba udělat víc. Nabízejí své síly a posílají pravidelné dary, protože věří, že boj proti klecovým chovům má smysl,“ konstatuje Voršilka

Pavel Buršík sděluje výsledky kampaně:

„Téma klecových chovů se dostalo do téměř všech médií. Mezi lidmi se zvedla vlna odporu vůči tomuto krutému způsobu chovu a ve vzduchu je zas jednou cítit změna. Lidl, Penny, Globus, Kaufland a rohlik.cz se už zavázaly, že nebudou prodávat vejce z klecových chovů.“ 

Z velkých supermarketů se v Česku k úplnému ukončení prodeje klecových vajec zavázalo i Tesco.

Za slepice se postavil i Ben Cristovao, který propůjčil svůj hlas kampaňovému videu:



„Už od malička jsem zvířata miloval a můj vztah k nim byl vždycky absolutní respekt.“ – Ben Cristovao

„Ben se s námi podělil o příběh, jak se k ochraně zvířat dostal,“ prozrazuje Buršík.

„Před několika lety měl vlastnoručně zabít slepici. Vůbec nepochyboval, že to zvládne – maso si přece dával pravidelně. Jenže když ucítil její hebké peří, vyděšený tlukot srdíčka… tak zjistil, že to nedokáže. Ta slepice dodnes žije a Ben se od té doby vydal na cestu soucitu i na talíři.“ 

Více na: www.obrancizvirat.cz

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.