Paní Čchen Čen-ping (druhá zleva) se svojí dcerou Čao-jü Ťin (třetí zleva) ve Finsku, říjen 2015. (NTD Television)
Paní Čchen Čen-ping (druhá zleva) se svojí dcerou Čao-jü Ťin (třetí zleva) ve Finsku, říjen 2015. (NTD Television)
Před šesti lety předstoupila slečna Čao-jü Ťin před český senátní výbor pro lidská práva a žádala o pomoc pro svoji matku. Nyní přiletí 20. června 2018 z Finska i se svojí maminkou, kterou se díky mezinárodním snahám podařilo dostat z čínského vězení smrti, aby společně předstoupily před české senátory a poslance.

Paní Čchen Čen-ping přežila 10 let v čínských pracovních táborech a přináší ojedinělé svědectví z „pekla“.

21. června 2018 společně promluví v Senátu PČR, kde budou přijaty senátorem Chaloupkem a v Poslanecké sněmovně na semináři organizovaném poslankyní Válkovou. V obou případech se jedná o setkání pořádaná v rámci petičního výboru.

Silný příběh se šťastným koncem

Paní Čchen Čen-ping byla za praktikování meditační praxe Falun Gong opakovaně vězněna, poprvé před 15ti lety.

V roce 2003 byla bez soudního procesu poslána do pracovního tábora na tři roky. Tam byla nucena nosit speciální kazajku, která způsobuje vážná zranění, někdy s následkem smrti. Takto zemřela jedna z jejích spoluvězeňkyň. Také musela přijímat potravu násilným způsobem.

20180615-chen2
Šťastné shledání po příjezdu paní Čchen do Finska. (amnestyusa.org)
20180615-chen3
Slečna Čao Jü Ťin na zasedání senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice 23. května 2012. (Michal Kos / Televize NTD)

Podruhé byla uvězněna v červnu 2008, před pořádáním Olympijských her v Pekingu. Byla vyvedena ze svého domu ve městě Čeng-čou a policií převezena do ženské věznice v provincii Sin-ťiang, kde se vyrábělo oblečení.

Paní Čchen byla ve vězení mučena a podrobována nuceným pracím.

Její dcera, slečna Zhaoyu Jin, která žije ve Finsku, bojovala za osvobození svojí matky několik let, a díky ní se její případ dostal na veřejnost a probudil zájem lidskoprávních organizací.

20180615-chen4
Slečna Čao Jü Ťin slavnostně otevřela výstavu obrazů čínských umělců nazvané "Neochvějná statečnost" v Senátu PČR, 23. května 2012. (Petr Šváb / Epoch Times) 


Zejména díky finským médiím a tchajwanské pobočce Amnesty International byla její matka Čchen posléze propuštěna na svobodu.

Její osud je tak jedním z těch vzácných, kde můžeme vidět výsledky snah v oblasti lidských práv. Do České republiky přiletí i se svou dcerou.

Čchen Čen-ping vzkazuje: „Díky všem z České republiky za podporu!


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 


Čtěte také:

Jak se paní Čen dostala z Číny pomocí Amnesty International (Anglicky)

ČR: Senátní výbor vyzval čínský režim k ukončení potlačování Falun GonguDramatický výstavní projekt Neochvějná statečnost v Senátu PČR

ČR: Svobodu pro vězněnou Čchen Čen-pching požaduje Amnesty International (video)

BRNO: „Rodina? Zamítnuto!“ pre dcéru väznenej praktizujúcej Falun Gong v Číne