První věc, kterou obvykle uděláte při otevření nové kabelky je, že z ní vyházíte vycpávkový papír. Když tohle dělala jedna žena z Arizony, našla ve své nové kabelce vzkaz, kterému zprvu nevěnovala pozornost. Nicméně, později jej vzala a nechala přeložit do angličtiny. Když zjistila, co na něm stojí, byla z toho zdrcená. 


Když dostala Christel Wallace z Arizony dárkový poukaz od své dcery, rozhodla si za něj koupit novou kabelku ve Walmartu (obří americký řetězec). Kabelka u ní zůstala nedotčená několik měsíců až do března 2017, kdy s ní Wallace chtěla vyrazit ven.
20180613-arizona4
(©Screenshot z videa | New @ 5)

Když rozevřela jeden zip kabelky, vykoukl na ní malý poskládaný poznámkový lístek. Moc o něm nepřemýšlela a hodila jej do koše. Později jej ale vytáhla. Byl psaný ručně a čínsky.

Vzkaz nechala přeložit její snacha Laura, a tak zjistily, odkud pochází. Laura řekla pro stanici News4Tucson: „Popisoval jejich situaci ve vězení, 14ti hodinové práce denně a nedostatek jídla.“

Vzkaz nechala přeložit i televize NTD. Jeho celý text zní: „My, spoluvězni ve vězení Jing-šan v Kuang-si v Číně, pracujeme 14 hodin denně bez polední přestávky a pokračujeme přesčasy až do půlnoci. Kdokoliv nedokončí svůj úkol, je zbitý... Být vězněm v Číně je horší než být krávou, ovcí, koněm nebo prasetem v USA.“

„Udělalo se mi z toho špatně,“ řekla Wallace pro Arizona Daily Star.

Laura se rozhodla vzkaz zveřejnit na svém facebookovém účtu. „Nemám možnost, jak jim jakkoliv pomoci. Tak si říkám, že tohle byl jediný způsob,“ vysvětlila Laura. „Nechci aby to vyznělo jako útok na nějaký obchod. O tom to není. Takové věci se dějí na mnoha místech a lidé možná o tom nevědí.“

Není to poprvé, co se v západních zemích objevil takový zkaz od zadržovaných lidí v Číně.

Například, daleko děsivější S.O.S. dopis našla v roce 2012 v Oregonu Julie Keithová v halloweenské „hřbitovní“ sadě, kterou zakoupila v K-Martu.

Dopis napsal muž jménem Sun I, čínský inženýr, kterého věznili dva a půl roku v neslavně známém pracovním táboře Ma-san-ťia ve městě Šen-jang na severovýchodu Číny. Proč? Věnoval se meditační praxi Falun Gong (Fa-lun Kung).

Falun Gong (nebo také Falun Dafa) je starobylá kultivační praxe mysli a těla založena na principech „Pravdivost, Soucit, Snášenlivost“. Když se Falun Gong v devadesátých letech v Číně těšil obrovské popularitě, Komunistická stana Číny v něm začala spatřovat hrozbu svého autoritářského režimu. Tehdejší předseda strany, Ťiang Ce-min, nařídil 20. července 1999 tvrdou perzekuci k vyhlazení praxe.
20180613-arizona6
Lidé praktikující meditační cvičení Falun Dafa. (Fotokredit: Minghui.org)

Sun I ve svém dopise popisuje nucené práce 15 hodin denně bez přestávky každý den „jinak vás budou mučit, bít a nadávat vám“. Jejich „plat“ byl 10 yuanů (34,-Kč) měsíčně. Informovala o tom i mnohá média v ČR.

Během 15ti let byl zatčen několikrát, až se mu nakonec v roce 2016 podařilo uprchnout z Číny do Jakarty v Indonésii, kde se s ním setkala Julie.

Jen pár dní před svými 51. narozeninami ale pan Sun zemřel za záhadných okolností v nemocnici na Bali v Indonésii. Nemocnice prohlásila, že šlo o selhání ledvin. Nicméně, rodina pana Suna řekla, že nikdy s ledvinami problém neměl, a nemocnice navíc pospíchala s kremací těla (udělala jej bez souhlasu). K Sunově smrti nechtěla nemocnice poskytnout žádné další informace.

Před nedávnem byl tento příběh zpracovaný do dokumentárního filmu a momentálně je „Dopis z Ma-san-Ťie“ promítán na filmových festivalech.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.