Zleva: Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. (Union Europea En Perù / CC BY 2.0); Japonský premiér Šinzó Abe. (Sean Gallup / Getty Images); Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šu-ang. (ph.china-embassy.org); Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. (Tasnim News Agency / CC BY 4.0); Dole: Americký prezident Donald Trump a severokorejský diktátor Kim Čong-un se dohodli na jaderném odzbrojení KLDR na summitu v Singapuru 12. června 2018. (SAUL LOEB / AFP / Getty Images)Americký prezident Donald Trump a severokorejský diktátor Kim Čong-un se dohodli na jaderném odzbrojení KLDR na summitu v Singapuru 12. června 2018. (SAUL LOEB / AFP / Getty Images);  Zleva: Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. (Union Europea En Perù / CC BY 2.0); Japonský premiér Šinzó Abe. (Sean Gallup / Getty Images); Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šu-ang. (ph.china-embassy.org); Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. (Tasnim News Agency / CC BY 4.0)
Americký prezident Donald Trump a severokorejský diktátor Kim Čong-un se dohodli na jaderném odzbrojení KLDR na summitu v Singapuru 12. června 2018. (SAUL LOEB / AFP / Getty Images); Zleva: Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. (Union Europea En Perù / CC BY 2.0); Japonský premiér Šinzó Abe. (Sean Gallup / Getty Images); Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šu-ang. (ph.china-embassy.org); Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. (Tasnim News Agency / CC BY 4.0)
Po úspěšném summitu mezi mezi americkým prezidentem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem 12. června 2018 přicházejí od světových lídrů dopisy oceňující toto setkání a nabízející podporu.

Lídři obou zemí měli 40-minutovou soukromou schůzku, po které následovala bilaterální jednání a pracovní oběd.

„Jde to dobře. Měli jsme vynikající setkání,“ řekl Trump po obědě. „Udělali jsme velký pokrok, opravdu velmi pozitivní. Myslím, že to bylo lepší, než se dalo očekávat.“

Poté oba podepsali společné prohlášení potvrzující, že se Severní Korea vzdává jaderných zbraní. Na oplátku Trump poskytne Severní Koreji bezpečnostní záruky. Obě země souhlasily s obnovením vztahů a dalším setkáním.

Během tiskové konference po summitu vyjádřil americký prezident důvěru, že severokorejský vůdce dostojí svému slibu a denuklearizační proces dokončí fyzicky i technicky co nejdříve.

Sankce zatím zůstávají. Trump ale slíbil, že vojenská cvičení USA a Jižní Koreje budou zrušena.

Dle Trumpa byla řeč krátce i na téma lidských práv. „Mluvili jsme dnes i o tom. Budeme s tím něco dělat.“

Na výsledky summitu reagují podpůrnými dopisy lídři zemí, jako je Čína, Japonsko, Rusko nebo EU. 

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov vítal summit jako „důležitý krok vpřed“ a vyjádřil ochotu Ruska „přispět politicky, intelektuálně, prakticky a kreativně“ k řešení problémů na Korejském poloostrově.

„Hlavním cílem, který sdílí mezinárodní společenství a jak jej vyjádřil i Bezpečnostní výbor OSN, je kompletní, ověřitelná a nevratná denuklearizace Korejského poloostrova,“ uvedla v prohlášení EU šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Japonský premiér Šinzó Abe ocenil summit jako krok k úplné rezoluci a přislíbil více spolupráce s Washingtonem, Pekingem, Moskvou a dalšími k rozřešení problémů Severní Koreje a její připojení k mezinárodnímu společenství. Ocenil také, že Trump při setkání s Kimem zmínil otázku únosů několika Japonců, která je pro ně důležitá.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šu-ang prohlásil: „Je to nový historický milník a Čína jej vítá a podporuje.“


Přeložil a redakčně upravil: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.