Tvrdý přístup se vyplatil. Čínská firma splatila několikamiliardovou půjčku CEFC. (screenshot cefceurope.com)
Tvrdý přístup se vyplatil. Čínská firma splatila několikamiliardovou půjčku CEFC. (screenshot cefceurope.com)

Česká pobočka čínské skupiny CEFC China Energy se dostala do problémů se splácením půjčky česko-slovenské investiční skupině J&T, od níž si napůjčovala přibližně 11,5 miliardy korun. Vedení J&T Private Investments na situaci rychle zareagovalo a kvůli nesplácení dluhu převzalo vedení CEFC Europe a podalo na firmu trestní oznámení policii. Následně sesadilo její vedení a dosadilo vlastní krizový management.

Rychlý a důrazný přístup J&T se ukázal jako správný. J&T zastavila majetek CEFC v České republice a vzkázala čínské centrále, že majetek uvolní teprve, až bude půjčka v hodnotě 11,5 miliardy korun splacena.

O splacení dluhu se skupinou J&T začala vyjednávat čínská státní společnost CITIC Group, která má v CEFC Europe 49procentní podíl. CITIC prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom, přislíbila odkoupit od J&T veškeré pohledávky CEFC Europe.

J&T na oplátku slíbila postupně uvolňovat zastavený majetek CEFC, jakmile bude dluh splacen, k čemuž nakonec skutečně došlo.

Obří půjčka

Čínská CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit a v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách.

2. února 2018 uzavřely společnosti CEFC Europe a J&T úvěrové smlouvy ve výši 450 miliónů eur a podepsaly i zástavní smlouvy k zajištění pohledávek.

28. března 2018 doručila společnost J&T společnosti CEFC oznámení o porušení smluv a upozornila ji, že nabývá hlasovacího práva k jejím akciím, která bude vykonávat dle vlastního uvážení.

Pod tlakem okolností přijeli 7. května do České republiky vyjednávat zástupci CITIC Group o zplacení dluhu a navrácení majetku CEFC Europe. Postupně došlo ke vzájemné dohodě a splácení dluhu.

25. května J&T oznámilo, že došlo k uzavření dohody o odkoupení pohledávek, uvedl deník Ihned.cz. Česká tisková kancelář uvedla, že J&T potvrdila splacení dluhu, napsal server Novinky.cz.

Problémy CEFC v Africe

Jak se ukazuje, k realizaci svých záměrů používá CEFC nejspíš obří sumy peněz jako nástroj k ovlivňování lidí na klíčových postech v různých zemích. Spojené státy kvůli podezření z rozsáhlého uplácení představitelů Čadu a Ugandy nedávno zadržely někdejšího vysokého hongkongského činitele Patricka Ho Čch'-pchinga, který nyní působí jako generální tajemník nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). Informoval o tom portál listu South China Morning Post. Více zde...

20180608-senegal
Bývalý senegalský ministr zahraničí Cheikh Gadio v roce 2012. (SEYLLOU / AFP / Getty Images)
Spolu s Ho Čch'-pchingem byl zadržen také bývalý senegalský ministr zahraničí Cheikh Gadio. Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že generální tajemník CEFC Ho Čch'-pching a Cheikh Gadio nabídli čadskému prezidentovi Idrissu Débymu úplatek ve výši dvou milionů dolarů (43,4 milionu korun), za nějž měli výměnou obdržet licence v ropném průmyslu. Dalších 500 tisíc dolarů bylo údajně zasláno na další účet, jehož majitelem je ugandský ministr zahraničí Sam Kutes.

Ho Čch'-pching a Cheikh Gadio byli obviněni z „porušování zákona proti zahraniční korupci a z praní špinavých peněz“, které může v případě uznání viny vést až ke 20 letům vězení.

Problémy CEFC v Číně

Šéf čínské společnosti CEFC Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal oficiálním ekonomickým poradcem prezidenta Miloše Zemana a jeho společnost začala v ČR značně investovat. Podle posledních ověřených zpráv byl v Číně Jie Ťien-ming obviněn z ekonomické kriminality a zatčen v polovině února 2018.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Čínská firma CEFC Europe nesplácela několikamiliardovou půjčku, její majetek převzala investiční skupina J&T

Šéf čínské nadace CEFC, která chce koupit TV Nova, zadržen kvůli obvinění z korupce

Bližší pohled na Zemanova čínského poradce a společnost CEFC

Poradce prezidenta Zemana, šéf čínské CEFC, údajně čelí obvinění z ekonomické kriminality

Co získala Česká republika opuštěním hodnot výměnou za vidinu obřích investic z Číny?