Úsek dálnice z Pchjongjangu do Kesongu, kde došlo ke smrtelné havárii autobusu, při níž zahynulo 32 čínských turistů. Snímek pořízen 30. listopadu 2016. (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Úsek dálnice z Pchjongjangu do Kesongu, kde došlo ke smrtelné havárii autobusu, při níž zahynulo 32 čínských turistů. Snímek pořízen 30. listopadu 2016. (Ed Jones / AFP / Getty Images)

Poté, co 22. dubna 2018 došlo v Korejské lidově demokratické republice k havárii autobusu, při níž zahynulo 32 čínských turistů, čínská média mlčí o podrobnostech neštěstí. Nebyl dosud zveřejněn ani seznam obětí a veškeré příspěvky na sociálních sítích týkající se incidentu jsou mazány. 


Twitterový účet státní čínské televize CCTV informoval v den havárie, že autobus s čínskými turisty se zřítil z mostu, přičemž počet obětí je více než třicet. Tato zpráva byla nicméně později smazána.

Uživatelé internetu mezitím hlásí, že šlo o turistický zájezd pořádaný ultralevicovým maoistickým portálem Utopia.

Tato webstránka pořádá pravidelně pod hlavičkou firmy Star Fire zájezdy do významných lokalit komunistických dějin, například do Leninova rodného města v Rusku nebo do bývalé rezidence Karla Marxe v Anglii.

Rádiu Hlas Ameriky to potvrdil odborník na maoismus Š' Ma-nan, který se zúčastnil několika podobných zájezdů.

20180501-bus1
Záběr havarovaného autobusu, jak jej ukázala CCTV. (CCTV/Reuters) 

Společnost Star Fire na svém účtu na WeChat (oblíbená čínská sociální síť) oznámila, že k oslavě 65. výročí války v Koreji uspořádá „rudý“ zájezd do Severní Koreje a to od 18. do 24. dubna.

Zájezd měl navštívit hlavní město Pchjongjang, turistikou oblast Kumgangsan, horský průsmyk Sanggamrjong, kde se odehrála bitva figurující ve známém čínském propagandistickém filmu a další města.

Ultralevicový profesor čínštiny na Pekingské univerzitě, Kchung čching-tung, potvrdil 25. dubna na svém účtu na Weibo, že několik jeho levicových kolegů při autobusové nehodě v Koreji zemřelo. Informace ale byla zanedlouho smazána.

Další uživatel s přezdívkou „Pan Učený“ uvedl, že při havárii zahynul jeho přítel Tiao Wej-ming, šéfredaktor maoistických stránek Utopia.

Další obětí by měl být podle Hlasu Ameriky otec producenta, který pro státní televizi CCTV režíroval několik dokumentárních snímků o čínském komunistickém vůdci Mao Ce-Tungovi.

Čínští turisté jsou v Severní Koreji vítaní, protože jsou pro finančně zruinovanou zemi jedním z mála zdrojů příjmu.

Ultralevicová ideologie se těší v Číně v jistých kruzích rostoucí oblíbenosti, nicméně pro současný režim představuje Utopia a podobné stránky trn v patě, jelikož komunistická strana se oficiálně snaží distancovat od bouřlivé a násilné minulosti pod tvrdým diktátem Mao Ce-tunga.

Maoisté se přesto dočkali obrody v Čchung-čchingu, megalopoli v západní Číně, když tam byl u moci maoistický politik Po Si-laj. Ten byl však roku 2012 zbaven funkce, vyšetřován stranickými protikorupčními úřady a odsouzen k doživotnímu vězení.

Internetové stránky Utopia tehdy podle Sydney Morning Herald rozeslaly západním médiím prohlášení, v němž Po Si-laje bránily. Utopia označily pád funkcionáře za „politickou nespravedlnost“ a kritizovaly čínské úřady tvrzením, že obvinění proti Po Si-lajovi jsou falešná.

20180501-po
Po Si-laj, bývalý stranický tajemník Čchung-čchingu, v březnu 2012. (Feng Li / Getty Images) 

Čchungčchingský kmotr patřil mezi politickou frakci loajální bývalému vůdci strany Ťiang Ce-minovi a snažil se údajně překazit nástup současného vůdce Si Ťin-pchinga, který se chystal ujmout nejvyššího postu v zemi.

Po Si-laj byl zároveň první velkou obětí masivní protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching spustil a v níž se jednoho po druhém zbavuje svých politických nepřátel z Ťiangovy frakce.

Webstránky Utopia byly čínskými úřady v dubnu 2012 odstaveny, ale později byly znovu oživeny, což naznačuje, že maoisté mají v Číně stále určitý zásadní vliv.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás, prosím, jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.