Psaní na lungtu. (Amnesty International)
Psaní na lungtu. (Amnesty International)
Amnesty International, jako každoročně, opět zve na tradiční shromáždění na podporu lidských práv v Tibetu.

kdy: 10. března od 17:00 do 18:00 hod.

kde: před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky (Pelléova 18a, Praha 6)

Letošní rok je znovu věnován podpoře Tašiho Wangčuka, zastánce výuky tibetštiny v tibetských školách. Tento obránce lidských práv je už dva roky zadržován ve vazbě pouze kvůli své snaze o upozornění čínské vlády na nedostatek tibetského jazykového vzdělávání. Dosavadní snahy, které AI vyvíjela o jeho propuštění, zatím nepomohly.

„Taši si za svou odvahu zaslouží nejen obdiv, ale i podporu. Symbolem letošního shromáždění je proto lungta se vzkazem pro čínskou vládu, prostřednictvím které mu ji můžeme ukázat,“ sdělují AI.

Kdo se zúčastní shromáždění (zúčastníte shromáždění ), může na místě napsat na svou lungtu vlastní vzkaz pro čínskou vládu na podporu Tašiho a lidských práv v Tibetu. Kdo se zúčastnit nemůže, má možnost podpořit boj za lidská práva v Tibetu příspěvkem a zanechat svůj vzkaz online.  

Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody. Jejím hlavním účelem je přinést štěstí. AI věří, že to si Taši Wangčuk zaslouží. Kdo je stejného názoru, může přispět k dodržování lidských práv v Tibetu a poslat na lungtě vzkaz čínské vládě.

4. ledna 2018 se konalo Tašiho řízení u soudu v Tibetské autonomní prefektuře kvůli podezření z „podněcování separatismu“. To ukázalo, jak nesmyslně nespravedlivá kauza je. Rozsudek však nepadl, takže Taši nadále čelí trestu až 15 let vězení. AI vyzývá k vyvinutí většího tlaku v nadcházejících měsících, aby si státní zástupce uvědomil, že Taši je vězněm svědomí a jeho obvinění je nesmyslné. Taši má být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

„Lidskoprávní situace v Číně je závažná. Etničtí Tibeťané jsou tu vystaveni diskriminaci a jejich svoboda projevu, vyznání a sdružování je omezována. Nyní dokonce podpora výuky ve vlastním jazyce může vést k trestnímu obvinění. Tak jako Taši, i já věřím, že každé dítě si zaslouží dobře rozumět svému rodnému jazyku, a situace v Tibetu si vyžaduje změnu,“ dodává k situaci Dorota Lazoriková, stážistka kampaňového oddělení Amnesty ČR.

Světový den Tibetu nám připomíná dobu okolo roku 1913, kdy byl Tibet nezávislým královstvím a jeho „hlavou“ byl Dalajláma, avšak po podepsání Sedmnáctibodové dohody v květnu květnu roku 1953 se Tibet stal součástí Číny (Čínské lidově-demokratické republiky) a je tomu tak dodnes. I v dnešní době se Tibet snaží o obnovení svojí nezávislosti od Číny, a zatím bohužel marně. Vícero měst i v ČR se přidává a v tento den symbolicky vyvěšuje tibetskou vlajku.


Podle zdroje: TZ AI

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.