Harvey Weinstein. (YANN COATSALIOU / AFP / Getty Images)
Harvey Weinstein. (YANN COATSALIOU / AFP / Getty Images)
Pravděpodobně není třeba v současné době představovat kauzu okolo filmového magnáta Harveyho Weinsteina, jehož „impérium“ se pod tíhou mnohonásobného obvinění ze sexuálního obtěžování začalo hroutit.

Pomineme-li hnutí Me Too, které odstartovalo řadou obvinění směřujícím k osobě Harveyho Weinsteina a později přerostlo do takového extrému, že se proti němu ohradilo sto francouzských akademiček, intelektuálek a umělkyň, které se staví za zachování normálních vztahů mezi muži a ženami a proti zapírání ženství a čím dál užším limitům „politické korektnosti“ ve vztazích.

A o to se tak trochu jedná. Aby měly vztahy mezi muži a ženami morální zábrany, ale neztratily svoji přirozenost. Další otázkou, kterou případ Harveyho Weinsteina otevřel, je zneužívání moci a sofistikovaná manipulace, která zachází do nečekaných krajností.

Armáda Špionů

Redaktor Ronan Farrow pro list Newyorker sepsal článek o „armádě špionů Harveyho Weinsteina“, v němž dává čtenářům nahlédnout do práce jakýchsi soukromých tajných služeb, které pracují na zakázku pro movité jedince. Některé z nich si právě Harvey Weinstein pronajímal. Jedná se zejména o společnost Kroll, největší korporátní zpravodajskou agenturu na světě, a společnost Black Cube (Černá kostka), která zaměstnává bývalé agenty Mossadu a dalších izraelských zpravodajských služeb.

Pojem „zpravodajské služby“ neodkazuje na práci pro média, ale je označením pro tajné služby, jako jsou česká BIS, americká CIA nebo britská MI6.

Weinstein podle článku Ronana Farrowa prokazatelně nasadil agenty na herečky, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Agenti se s nimi setkali pod falešnými identitami a sbírali od nich rozličné informace nebo jim podsouvali falešné informace.

Dva agenti Black Cube se setkali s Rose McGowanovou, která Weinsteina obvinila ze znásilnění.

Jedním z agentů byla žena, která se vydávala za obhájkyni zneužívaných žen. Během celkem čtyř schůzek si pořídila nahrávky jejich rozhovorů. Stejná žena se setkala pod jinou falešnou identitou s novináři, kterým tvrdila, že má obvinění proti Weinsteinovi, ale ve skutečnosti se pokoušela zjistit, které ženy o Weinsteinovi s novináři mluvily.

V dalších případech poslal Weinstein žurnalisty, aby vyzpovídali ženy, které ho obviňují, a potom mu odevzdali detaily jejich výpovědí.

Hlavním cílem celé akce mělo být zastavení publikování jakýchkoliv obvinění ze zneužívání, které by se mohly objevit v New York Times nebo New Yorkeru.

Dokumenty a zdroje odhalují nástroje a taktiky, které jsou mocným jedincům k dispozici, aby pomocí nich potlačovali negativní zprávy a v některých případech předešli kriminálnímu vyšetřování.

Podrobnosti případu naleznete na stránkách listu The Newyorker v článku Ronana Farrowa

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.