Ilustr. foto. (unsplash)
Ilustr. foto. (unsplash)
Je čas tlustých svetrů a teplých bund a stejně tak nachlazení a chřipek. Ale co má co dělat chladné počasí s nachlazením?

Celé generace nám matky po celém světě radí, abychom se dobře zabalili, jinak onemocníme. Zdravotní odborníci toto tvrzení považují za babské povídačky a navzdory tomu, že se v zimních měsících na každém kroku setkáváme s kašlem a rýmou, odmítají, že by pokles teplot měl na svědomí nárůst infekcí dýchacího ústrojí. Nemoci způsobují viry, prohlašují vědci, a nachlazení je pouhá náhoda.

Jedním z vysvětlení vyššího počtu nachlazení během podzimu a zimy, je, že trávíme více času uvnitř. Lidé se uzavřou v budovách a jak starý vzduch obíhá v pokoji plném osob, jsme více vystaveni patogenům, a tím i nemocem.

Nedávné objevy však ukazují, že chlad hraje při nachlazení větší roli, než jsme si původně mysleli. Jedním příkladem, který vědci zmiňují, je, že rhinovirusy, nejběžnější příčina nachlazení, se rozmnožují daleko účiněji v chladnějších teplotách.

Žádná studie zatím neprokázala, že by vystavení chladu zvyšovalo pravděpodobnost vzniku nachlazení. Přesto jsou lékaři, kteří zvažují i jiná vysvětlení než je virus, a tito odborníci tvrdí, že zima může hrát zásadní roli, protože oslabuje naši obranyschopnost.

„Chladné počasí je tím posledním zrnkem, které přelomí velbloudovi záda co se týče většího stresu a snížení imunity,“ říká doktorka Renee Mirandová ze Střediska pro integrativní medicínu na Ohio State University.

Náš svět je plný mikrobů s potenciálem vyvolat infekci, přesto jen hrstka z nich povede k nemoci, a to díky našemu imunitnímu systému. Když jsme přetažení, dehydratovaní, nevyspaní a jíme především nezdravou stravu, spotřebováváme své zdroje, které tělo potřebuje pro imunitu, vysvětluje Mirandová. Když dojde ke změně ročního období a přijde další nový stres ve formě chladu, může to vychýlit ručičky váhy a usnadnit infekci, aby se uchytila.

Dopad prostředí

Než došlo k objevení mikrobů, lékaři v dávných dobách zkoumali jiné, jemnější příčiny choroby, například nerovnováhu v životním stylu a prostředí. V tradiční čínské medicíně je chlad silou, proti níž si musíme těla chránit, jinak riskujeme, že si vyvineme zdravotní problémy.

„Chlad je něco, čemu říkáme vnější patogenní faktor. Je to elementární síla, která může vyvolat změnu v těle,“ říká Brandon LaGreca, akupunkturista a terapeut čínské medicíny z Wisconsinu.

Spor o tom, zda je nachlazení způsobeno zimou, pramení z vědeckých debat ve Francii 19. století. Pro Louise Pasteura, který zastával myšlenku bakterie, byl primární virus. Zato současník Pasteura, Claude Bernard, namítal, že infekce se nepojí s mikroby, ale s podmínkami okolního prostředí, které umožňují rozvoj bakteriálních vetřelců.

Vědci 20. století se silně přikláněli k Pasteurově názoru. Zaměřovali se na choroboplodné zárodky jako na kořen nemoci a v léčbě se spoléhali výhradně na léky, které mikroby ničí, jako jsou antibiotika.

Jenže nové výzkumy na poli mikrobiomu a naše rostoucí chápání toho, jak imunitní systém funguje, se přiklánějí spíše k Bernardově pohledu, že nemoc hluboce ovlivňují podmínky, v nichž žijeme. Jde o stejný názor, jaký stará čínská medicína zastává už po staletí.

Zima a obranná energie

Pokud jste někdy zažili mrazivou zimu, kdy vás od bolesti pálí líce a prsty bolí až do morku kostí, je vám jasné, že chlad je mocná síla. Chlad je stres a čínští lékaři ho berou velmi vážně. Dokonce radí nepít chlazené nápoje, ani v létě, protože tělo musí vydat energii navíc, jak se snaží tyto tekutiny ochlazovat nebo oteplovat na tělesnou teplotu.

Jako ochranu před zimou radí staré čínské písemnosti, abychom se přizpůsobili jinové energii přírody, která je v tomto období chladná, tmavá a zklidněná. To znamená více odpočívat a dopřát svému duchu klid a rozjímání.

20170115-zima3
Ilustr. foto. (unsplash)

Řídit se těmito radami v naší moderní společnosti dominované jangem je ale těžké. Požaduje se po nás, abychom drželi rychlé tempo po celý rok. Doporučení čínské medicíny mají svá opodstatnění. Mají sloužit k zachování a posílení tzv. wei qi (čti wej čchi) neboli obranné energie. Představte si wei qi jako ochrannou vrstvu energie, která pokrývá celé tělo. Často se přirovnává ke konceptu imunitního systému v západní medicíně.

Silná obranná energie zabraňuje chladu, aby zaútočil na tělo, zatímco slabá wei qi znamená, že jsme k nemocem náchylní. Doktor čínské medicíny Andrew Miles říká, že když odmítneme v zimě zpomalit, oslabená wei qi nás k tomu nakonec stejně donutí.

Doktor Miles v podcastu Botanical Biohacking poukázal na studii z roku 2016, podle které se u lidí změní společenské chování na introvertnější, pokud je zasažena jejich imunita. „Když máte slabou wei qi, chcete si schoulit do klubíčka, zůstat doma a s nikým se nebavit. Ale když jí máte hodně, chcete se bavit, udělat párty a pozvat své přátele.“ 

Jak tedy můžeme obrannou energii posílit? Jedním způsobem je nosit teplé oblečení. Číňané věří, že je obzvlášť důležité zakrývat si krk a břišní oblast, protože tato místa jsou na chlad obzvlášť náchylná.


Čtěte také:  Moxování: teplo, které léčí


Přesto vám ani ten nejlepší kabát nenahradí dobrou wei qi. Doplnit si ji můžete odpočinkem a teplým, výživným jídlem. Miles doporučuje výrazné a hořké suroviny, jako česnek nebo houby šiitake (houževnatec jedlý).

Pro ty, co potřebují posílit obrannou qi ještě víc, doporučuje čínská medicína bylinky anebo další tradiční metody léčby. Například moxování pochází z notoricky mrazivých oblastí severní Číny. Spočívá v pálení pelyňku nad akupunkturními body. Ukázalo se, že moxování zvyšuje vznik bílých krvinek – známka, že se znovu nastartovává imunitní systém.

Další způsoby, jak se chránit před chladem

Jednou z cest, jak tělo přivyknout na zimu, je otužování. Nulová teplota na Sibiři je považována za teplé počasí, ale v tropických zemích půjde o nesnesitelnou zimu. Důvodem je hormeze, biologický princip, podle kterého se tělesné funkce dají zlepšit malými dávkami něčeho, co by tělu jinak škodilo.

Například příliš těžká váha může svaly porušit, ale opakované posilování se snesitelnými hmotnostmi a postupným navyšováním je posílí. Stejné je to i s chladem. „My říkáme, že chlad oživuje jang, což znamená, že ho vytáhne na povrch. Když si ve sprše pustíte studenou vodu, v určitém bodě ucítíte v té oblasti teplo, protože tělo se snaží chlad kompenzovat.“


Čtěte také:
Sauna pro zdraví a relaxaci



Tohoto principu je třeba využívat s rozumem. Musíte sami vycítit, kolik chladu vaše tělo ještě snese. Přidávat si další stres, když jste už tak vyčerpaní, je čiré bláznovství. Ale pokud máte pocit, že je vaše wei qi silná, nebojte se trávit nějaký čas v mrazu.

To samé platí u fyzické aktivity. I když zima je časem odpočinku, nemůžeme úplně vypnout. Mirandová doporučuje svým klientům udržitelnou míru pravidelného cvičení. „I kdyby to mělo být jen deset minut chůze, to vám stačí na rozproudění krevního oběhu a také to odbourá stres. Když jsou lidé ve stresu, imunitní systém chátrá.“


Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Přeložil O. H.; Zdroj: small United States