Čínský prezident Si Ťin-pching (uprostřed) a vrcholoví vůdci na summitu strany, Národní lidový kongres, Peking, březen 2017. (Lintao Zhang / Getty Images)
Čínský prezident Si Ťin-pching (uprostřed) a vrcholoví vůdci na summitu strany, Národní lidový kongres, Peking, březen 2017. (Lintao Zhang / Getty Images)
Očekává se, že loajalistům exprezidenta Ťiang Ce-mina budou ukázány dveře a spojenci Si Ťin-pchinga budou povýšeni
 
Nadcházející 19. národní kongres v Číně bude pozorně ostře sledován, neboť na něm bude komunistická strana přesouvat novou generaci vládnoucí elity.

Nejmocnějšími představiteli budou členové Stálého výboru politbyra, které má v současné době pouhých sedm míst. Je to skutečně vrcholný rozhodovací orgán Čínské komunistické strany (ČKS), přičemž současný vůdce Si Ťin-pching očekává, že bude opět stát v čele výboru.

Stálý výbor je součástí většího politbyra, které má celkem 25 míst.

Současný čínský prezident Si Ťin-pching upevnil svojí moc prostřednictvím protikorupční křížové výpravy, při níž bylo sesazeno a souzeno 11 z 25 členů politbyra. Toto pozdvižení může podle pozorovatelů a analytiků ukázat, kteří z nich mohou být povýšeni do vrcholných pozic.

Mezi předpokládanými kandidáty je 61letý Cchaj Čchi, který se s prezidentem přátelí již téměř 20 let. Cchaj Čchi pracoval pod Si Ťin-pchingem, když zastával nejvyšší pozice v provinciích Fu-ťien a Če-ťiang. Poté, co se Si ujal moci, byl Cchaj povýšen, aby se stal stranickým šéfem Pekingu. Někteří pozorovatelé spekulují, že Cchaj bude povýšen do politbyra, což by bylo vzhledem k relativnímu nedostatku zkušeností považováno za raketový kariérní vzestup.

20171021-cina2
Cchaj Čchi (vpravo) schůze u příležitosti zimních Olympijských her v Pekingu v roce 2022, Peking, březen 2017. (Yifan Ding / Getty Images)
Čchen Min’er, který nedávno nahradil svrženého stranického šéfa megapole Čchung-čching, jistého Sun Čeng-cchaa, je také zmiňován jako hlavní spojenec prezidenta. Někteří pozorovatelé se domnívají, že se může stát členem Stálého výboru politbyra.

Mezitím zůstává nejasné, zda prezidentova pravá ruka Wang Čchi-šan zůstane ve Stálém výboru. V roce 2002 totiž bývalý vůdce strany Ťiang Ce-min ustanovil pravidlo, že úředníci ve věku 68 let musejí odejít důchodu, aby si udržel v rukou kontrolu nad Stálým výborem. Wangovi bylo v červenci 69 let.

20171021-cina3
Wang Čchi-šan na Národním lidovém kongresu v březnu 2014. (Feng Li / Getty Images)
Pokud Wang zůstane i přes toto neformální pravidlo, nebude to příliš velkým překvapením. Wang totiž řídí celou prezidentovu protikorupční kampaň a prezident Si Ťin-pching signalizoval, že nemusí při personálním obsazování nutně dodržovat očekávání ostatních.

Mnozí z úředníků, kteří padli v protikorupční kampani, byli loajální bývalému vůdci Ťiang Ce-minovi, který v současné době tvoří opoziční frakci. Například člen politbyra Sun, který byl kdysi považován za možného nástupce Si Ťin-pchinga, byl z byra vyloučen kvůli jeho úzkým vztahům se Ceng Čching-chungem, členem mocenské frakce Ťiang Ce-mina.

Ostatní členové politbyra, kteří jsou součástí mocenské frakce expředsedy Ťiang Ce-mina, mají odejít do důchodu včetně Čang Te-ťianga, člena Stálého výboru, který byl dosazen do výboru pod Ťiangovým patronátem; Meng Ťien-čua, vedoucího bezpečnostního aparátu, známého jako člena „šanghajského gangu“, což je skupina úředníků, kteří se dostali k moci prostřednictvím vazeb s Ťiang Ce-minem, když vládl jako tajemník strany v Šanghaji; a člena Stálého výboru Liou Jün-šana, vedoucího mocného oddělení propagandy. V uplynulém roce disciplinární komise strany vyšetřovala a otevřeně kritizovala jeho oddělení, což naznačuje, že oddělení postihne další stranická čistka.

Během funkčního období generálního tajemníka Ťiang Ce-mina bylo v roce 2000 mnoho úředníků povýšeno nebo oceněno na základě jejich aktivní účasti na Ťinagově kampani k vymýcení duchovní praxe Falun Gong (český přepis Fa-lun Kung), meditační disciplíny, která učí pravdivost, soucit a snášenlivost. Ťiang Ce-min vnímal masovou popularitu Falun Gongu jako hrozbu absolutní moci komunistické strany a v červenci 1999 zahájil politickou kampaň za účelem vymýcení této praxe. Od té doby byli podle Informačního centra Falun Dafa miliony příznivců zatýkány a vězněny, a ve vězení vystavovány vymývání mozků a mučení.

Liou Jün-šan a Meng Ťien-ču se vyšplhali do pozic politických vůdců na základě své účasti na pronásledování Falun Gongu.

Také další úředníci spojení s Ťiang Ce-minem jsou i nadále terčem vnitrostranických čistek současného prezidenta.

Ústřední výbor složený z vrcholných představitelů strany bude na 19. národním kongresu volit členy politbyra. Ve skutečnosti jsou členové již předem určeni během zákulisních mocenských bojů.

Přesto stojí za to pozorovat, kdo se stane součástí ústředního výboru, neboť se i tak během kongresu může seznam kandidátů znovu zamíchat. Z 205 členů odchází 99 osob do důchodu a dalších 21 bylo disciplinární komisí odvoláno z výboru, jak uvádí článek hongkongských novin Ming Pao.


Na tvorbě článku se podílel Gu Qing'er.

Přeložil Milan Kajínek; zdroj: small United States