Čínský prezident Si Ťin-pching přednesl projev během zahajovacího ceremoniálu zasedání 19. kongresu komunistické strany Číny, který se konal ve Velké síni lidu v Pekingu 18. října 2017. 19. kongres byl svolán od 18. do 24. října. (Etienne Oliveau / Getty Images)
Čínský prezident Si Ťin-pching přednesl projev během zahajovacího ceremoniálu zasedání 19. kongresu komunistické strany Číny, který se konal ve Velké síni lidu v Pekingu 18. října 2017. 19. kongres byl svolán od 18. do 24. října. (Etienne Oliveau / Getty Images)
Nejlidnatější země světa bude tento víkend svědkem přechodu k novému vedení. Pozorovatelé pozorně sledují, jaké politické a hospodářské důsledky mohou změny přinést budoucnosti Číny.

Jednou za pět let svolávají nejvyšší představitelé Čínské komunistické strany (ČKS) v Pekingu kongres, na němž odhalí, kdo se stane novou vládnoucí elitou Číny.

Na vrcholu jsou členové Ústředního výboru, který čítá 200 členů, vyšší a užší kastou je potom 25 členů politbyra, a na úplném vrcholu stojí sedmičlenný stálý výbor politbyra, který je významným rozhodovacím orgánem obsahujícím vrcholné vůdce strany. Ve stálém výboru je v současné době sedm členů, ale tento počet se v průběhu let změnil.

Současný čínský vůdce Si Ťin-pching by měl zůstat v čele strany po dobu následujících pěti let. První polovina jeho funkčního období probíhala v duchu upevňování moci a eliminování nepřátel v protikladné mocenské frakci - totiž těch, kteří jsou spojenci bývalého vůdce komunistické strany Ťiang Ce-mina. Vnitropolitická čistka probíhala prostřednictvím protikorupční kampaně, kterou vedla interní disciplinární komise.

Velké množství vrcholových úředníků na 19. kongresu buď odchází do důchodu, nebo již bylo zbaveno funkce Si Ťin-pchingem. Kolik spojenců může Si Ťin-pching umístit v samém centru moci, aby vládli spolu s ním ve stálém výboru politbyra? V tom nebudeme mít úplně jasno, dokud nebude kongres 24. října ukončen.

Prozatím existují pouze náznaky toho, co Si Ťin-pching vidí jako své politické priority, vyslovené na předběžných setkáních ústředního výboru, známých jako sedmé plenární zasedání, které skončilo 14. října.

Oficiální sdělení zveřejněné po plenárním zasedání popisuje vedoucí ideologie strany. Politbyro by podle nich mělo jednat „v duchu série vyslovených důležitých projevů Si Ťin-pchinga a jeho nové koncepce, myšlenek a strategie pro řízení státních záležitostí". Čou Siao-chuej, analytik Epoch Times specializující se na oblast Číny, vidí tuto poznámku jako náznak, že Si Ťin-pching hodlá přidat svou vlastní politickou doktrínu stranické ústavě, kterou bude dále posilovat svou moc v rámci strany.

Každý vůdce strany v minulosti přidal vlastní ideologii k ústavě, která definuje a zakotvuje jeho určitý odkaz. Si Ťin-pching chce nejenom zanechat svou vlastní značku, ale vtisknout jí i vysokou míru respektu. Na rozdíl od předcházejících několika plenárních zasedání se letošní komuniké zmiňuje o marxismu-leninismu a o myšlenkách Mao Ce-tunga, prvního vůdce strany, vedle ideologií ranných vůdců, což naznačuje, že Si Ťin-pching umísťuje svojí doktrínu na stejnou úroveň jako prvotní vůdcové strany, míní analytik Čou Siao-chuej.

Pokud se Si Ťin-pching sladí s původními členy strany bude to znamenat posun směrem doleva, což je dále potvrzeno v komuniké uvedením významu „budování strany" a kontroly strany nad touto zemí. Si Ťin-pching naznačuje touhu posilovat úlohu strany v rámci čínské společnosti, říká Čou Siao-chuej.

Mezitím hongkongská média oznámila, že Si Ťin-pching plánuje zvýšit počet místopředsedů ve vlivné Ústřední vojenské komisi ze dvou na tři nebo čtyři ve snaze rozdělit moc nad armádou.

Pod vedením bývalého vůdce Ťiang Ce-mina byly pravomoci shromážděny mezi dva nejvyšší vojenské generály Kuo Po-siunga a Sü Cchaj-choua, kteří ve svých funkcích místopředsedů měli poměrně velkou moc. Si Ťin-pching oba generály vyloučil ze strany a předal ke stíhání za korupci.

Aby zabránil budoucím konkurentům v ovládnutí armády, možná přijme preventivní opatření, aby upevnil svou pozici armádního velitele. Stránka thediplomat.com informovala, že dva členové vojenské komise, Fang Feng-chuej a Čang Jang, byli nedávno odstraněni ze seznamu delegátů 19. kongresu.

Ekonomika

Většina politických pozorovatelů se domnívá, že 19. kongres se bude řídit ekonomickou linií dříve stanovenou Si Ťin-pchingem. Během posledních několika let čínský režim zdůrazňoval potřebu reformy státem vlastněných podniků (SVP).

Státní podniky dominují v důležitých odvětvích, jako jsou doprava, energetické zdroje a výroba oceli. Pro Si Ťin-pchinga je nezbytné, aby SVP běžely efektivněji.

Tento rok ukázala částečná privatizace China Unicom, státního telekomunikačního operátora, že může dojít k pokusům režimu o „smíšené vlastnictví": umožnit prodejem menšinových podílů v SVP soukromým investorům.

Nové vedení po 19. kongresu bude pravděpodobně pokračovat v restrukturalizaci státních podniků.

Ovšem pokud stát ovládá společnost, nemůže nastat žádná skutečná reforma, řekl čínský ekonom Mao Jü-š'.

„Bude to vždycky o zájmech strany spíše než o zájmech společnosti. Proto neexistuje žádná skutečná naděje na reformu SVP," řekl ekonom Mao Jü-š' v rozhovoru s Epoch Times.

Kromě toho, „budování strany" zmíněné výše a zdůrazňovaná vláda režimu, znamenají, že společnosti v Číně vlastněné státem nebo někým jiným, budou mít i nadále stranickou strukturu, která koexistuje se strukturou řízení podniku.

Komunistická strana chce rovněž uzavřít kapitál, který odtéká ze země. V červnu čínský bankovní regulátor začal zkoumat finanční prostředky velkých firem, které uskutečnily rozsáhlé zahraniční akvizice, včetně Anbang, pojišťovací skupiny, která vlastní hotel Waldorf-Astoria v New Yorku, a Dalian Wanda, která koupila kino AMC Theatre. Investoři a firmy budou pravděpodobně na 19. kongresu skloňovány v rétorice, která by mohla naznačovat regulační tendence nového vedení.

Přeložil Milan Kajínek

Původní článek v Angličtině

Čtěte také:

Annie Yangová utekla z Číny, ve vězení z ní chtěli vymlátit její víru

Nejnebezpečnější práce v Číně

Měli bychom se bát čínské armády?

Bývalý šéf ministerstva spravedlnosti provincie Che-nan shledán vinným z korupce